Premier League, Λίβερπουλ-Νόριτς 3-1: Τρομερός Τσιμίκας, έφτασε τα 150 τέρματα ο Σαλάχ - Δείτε τα γκολ

Εντυπωσιακός και με ασίστ ο Τσιμίκας, ο Σαλάχ έφτασε τα 150 γκολ και η Λίβερπουλ πάτησε γκάζι στο β' μέρος και επικράτησε 3-1 της Νόριτς - Στο -6 από την κορυφή στη βαθμολογίας της Premier League

tsimikas_2
Ο Κώστας Τσιμίκας έκανε το καλύτερό του ματς με τη φανέλα της Λίβερπουλ, μοίρασε ασίστ και βοήθησε την ομάδα του να αποφύγει το... κάζο της χρονιάς. Ο Σαλάχ έφτασε τα 150 γκολ και οι Reds με εξαιρετική εμφάνιση στην επανάληψη επικράτησαν 3-1 της Νόριτς και βρέθηκαν στο -6 από τη Σίτι.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ci06kgbgwmd5)

Η Λίβερπουλ μπήκε δυνατά στο ματς, με τον Τσιμίκα να χάνει δύο μεγάλες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο. Η πρώτη στο 5ο λεπτό με προβολή από τη μικρή περιοχή, ενώ 32 λεπτά αργότερα το σουτ του αποκρούστηκε εξαιρετικά από τον Γκαν.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ci04akeho5vl)

Η Λίβερπουλ πίεζε, αλλά δεν μπορούσε να βρει χώρους και να σκοράρει. Στον αντίποδα, η Νόριτς ήταν αρκετά επικίνδυνη στις αντεπίθεσεις, με τον Πούκι να χάνει στο 15' μεγάλη ευκαιρία.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ci06c59zi6e1)

Ξεκίνημα με... σοκ για τους Reds, αφού στο 49' ο Ράσιτσα έγινε ο πρώτος Κοσοβάρος που πετυχαίνει γκολ στην Premier League. Οριγκί και Τιάγκο πήραν θέση στο βασικό σχήμα κι έδωσαν ώθηση στην ομάδα τους. Στο 66' ήρθε το γκολ της ισοφάρισης, με μεγάλο πρωταγωνιστή στον Τσιμίκα! Σούπερ κεφαλιά για τον Μανέ και ο Σενεγαλέζος με άψογο τελείωμα πέτυχε το 1-1.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ci0619gjj989)

Η Νόριτς προσπάθησε να απαντήσει δυο λεπτά μετά, όμως και πάλι ο Τσιμίκας είχε εξαιρετική τοποθέτηση στην προσπάθεια του Γκίλμουρ. Στην εξέλιξη της φάσης ήρθε και το δεύτερο τέρμα. Ο Αλισον μπλόκαρε εύκολα και με... ασίστ βρήκε τον Σαλάχ, με τον Αιγύπτιο να κάνει ό,τι θέλει την άμυνα των φιλοξενούμενων και να σκοράρει! Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Λουίς Ντίας στο 81ο λεπτό, ο οποίος άνοιξε λογαριασμό επί αγγλικού εδάφους!

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ci07prbkuetd)

Απίθανη Μπέρνλι, «χρυσό» διπλό με τριάρα στην έδρα της Μπράιτον

Κάθε φορά που τολμά κανείς να τη «βαφτίσει» φαβορί για υποβιβασμό, η Μπέρνλι απαντά με… τρελές νίκες. Όπως αυτή που πέτυχε μέσα στην έδρα της φορμαρισμένης φέτος Μπράιτον με το επιβλητικό 3-0, πανηγυρίζοντας σπουδαίο διπλό στη «μάχη» της παραμονής. Οι Κλάρετς ήταν βγαλμένοι από το πιο ευχάριστο όνειρο του Σον Ντάις και «χτύπησαν» δύο φορές στο πρώτο μέρος, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βουτ Βέγκχορστ.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ci054i286old)

Ο Ολλανδός «killer» άνοιξε το σκορ στο 21’ και μοίρασε την ασίστ στον Μπράουνχιλ στο 40’ μετά από «καραμπόλα», παγώνοντας τους Γλάρους. Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο βετεράνος, Άαρον Λένον στο 69’, γράφοντας το τελικό 0-3 που έστειλε τη Μπέρνλι στους 17 βαθμούς και το -4 από την 17ηΝιούκαστλ, αλλά με δύο ματς λιγότερα!

Ακάθεκτη η Σαουθάμπτον!

Η Σαουθάμπτον βρίσκεται στα καλύτερά της, έμεινε τέταρτο σερί ματς αήττητη και με το 2-0 κόντρα στην Έβερτον άφησε πίσω της μια και καλή τις περιπέτειες. Αντίθετα, τα «Ζαχαρωτά» είναι στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη και συνεχίζουν να προβληματίζουν. Στο 52ο λεπτό ο Αρμστρονγκ πέτυχε το 1-0 και στο 84' ο Λονγκ διαμόρφωσε το 2-0.

Σε «τροχιά» Champions League οι «Κανονιέρηδες»

H εξαιρετική Άρσεναλ κατάφερε να «λυγίσει» στο «Emirates» την αντίσταση της Μπρέντφορντ (2-1), πήρε «back to back» νίκη και πλησίασε ακόμα περισσότερο την πρώτη τετράδα της Premier League.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ci05oaogbp4h)

H Άρσεναλ μετά το «διπλό» στο «Μολινό» κόντρα στη Γουλβς των Ποντένσε - Σα, πήρε «back to back» νίκη, καθώς κατάφερε να επικράτησε με 2-1 της Μπρέντφορντ μέσα στο «Emirates». Oι «Κανονιέρηδες» μείωσαν εκ νέου τη διαφορά τους από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία βρίσκεται στην 4η θέση στον έναν βαθμό, όμως το σύνολο του Ραλφ Ράγκνικ έχει παίξει δύο παιχνίδια περισσότερα.

Ο επιμένων Ζίγιεχ έσωσε τους Μπλε στο 88'

Το πρώτο του ακυρώθηκε, το δεύτερο ήταν καθ' όλα νόμιμο και χάρισε τρίποντο για την Τσέλσι στο λονδρέζικο ντέρμπι. Με γκολ του Ζίγιεχ στο 88', οι Μπλε απέδρασαν από την έδρα της Κρίσταλ Πάλας (0-1) και παρέμειναν ασφαλείς στην 3η θέση.

Το παράσημο του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων «άστραφτε» στο μέσον της κίτρινης φανέλας της. Για μεγάλο διάστημα του ματς, όμως, η Τσέλσι κάθε άλλο παρά… έλαμπε στο «Σέλχαστ Παρκ», παλεύοντας να «σπάσει» την κλειδαριά και να βρει το πολυπόθητο γκολ που θα της έδινε τη νίκη, σε ένα κλειστό λονδρέζικο ντέρμπι. Τελικά, ο Χακίμ Ζίγιεχ με τη… δεύτερη (ακυρωθέν γκολ στο 75’), χρίστηκε ο μεγάλος πρωταγωνιστής και σφράγισε το δεύτερο σερί τρίποντο στο πρωτάθλημα για την ομάδα του Τόμας Τούχελ, που διατηρήθηκε σε απόσταση ασφαλείας από την 4η θέση.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ci07vwj0ridt)

Μετά από ένα αρκετά περιορισμένο σε φάσεις πρώτο μέρος όπου η Τσέλσι είχε την υπεροχή αλλά οι Αετοί άγγιξαν το 1-0 στο 45+2’ με το χαμένο τετ-α-τετ του Ζαχά, όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα κρινόταν στο ένα γκολ. Και στο 75’, οι Μπλε πίστεψαν ότι το βρήκαν, με τον Ζίγιεχ να σκοράρει αλλά το VAR να έχει αντίθετη άποψη και να το ακυρώνει για οφσάιντ.

Ωστόσο, ο… επιμένων Μαροκινός πήρε την «εκδίκηση» του στιγμές πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας, εκτελώντας με τη μία από τη μπαλιά του Αλόνσο και περνώντας τη μπάλα κάτω από τα πόδια του Μπάτλαντ (αναγκαστική αλλαγή του Γουάιτα στο 46’) για το τελικό 0-1. Στους 50 βαθμούς, λοιπόν, η Τσέλσι, η οποία έχει απομακρυνθεί εδώ και καιρό από την πρωτοπόρο Σίτι (-13) και κυνηγά την όσο το δυνατόν πιο άνετη εξασφάλιση της τετράδας (+7 από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ).

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ci06ivqy8n9l)

Κρίσταλ Πάλας (Πατρίκ Βιεϊρά): Γουάιτα (46’ Μπάτλαντ), Κλάιν, Άντερσεν, Γκουεχί, Μίτσελ, ΜακΆρθουρ, Κουγιατέ, Σλουπ, Ολίσε, Αγιού (84’ Έζε), Ζαχά

Τσέλσι (Τόμας Τούχελ): Μεντί, Κρίστενσεν, Σίλβα, Ρούντιγκερ, Ζίγιες, Καντέ (74’ Κόβατσιτς), Ζορζίνιο (74’ Λόφτους-Τσικ), Σαρ (75’ Αλόνσο), Χάβερτς, Λουκάκου, Πούλισικ.

«Διπλό» και... ανάσα για τη Γουότφορντ

Στο «Βίλα Παρκ» η Γουότφορντ «έσπασε» το αρνητικό σερί της στην Premier League και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο 2022, με σκορ 1-0! Οι «Χόρνετς» κατάφεραν να αντέξουν την πίεση της Άστον Βίλα και στο 78' βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα, όταν ο Σαρ έβγαλε εξαιρετική σέντρα και ο Ντένις με κεφαλιά νίκησε τον Μαρτίνες και οδήγησε την ομάδα του σε μια μεγάλη «απόδραση».

Τελευταία νίκη της Γουότφορντ ήταν στις 20 Νοεμβρίου, όταν συνέτριψε με 4-1 τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και έκτοτε δεν κατάφερε να πάρει τρίποντο στα επόμενα έντεκα παιχνίδια (εννέα ήττες - δυο ισοπαλίες).