Παρί Σεν Ζερμέν - Ρεν 1-0: Λυτρωτής Μπαπέ στο 93΄ - Δείτε το γκολ

Με τον Γάλλο «αστέρα» να τινάζει τα αντίπαλα δίχτυα στο 90+3΄η Παρί Σεν Ζερμέν έκαμψε τη αντίσταση της Ρεν  και απέφυγε το στραβοπάτημα ενόψει της πρώτης μονομαχίας με Ρεάλ

Kylian_Mbappe
Για 90 λεπτά δεν μπορούσε να βρει τη λύση στον γρίφο της Ρεν. Για 90 λεπτά τέθηκε αντιμέτωπη με το ενδεχόμενο στραβοπατήματος στο χειρότερο χρονικό σημείο, σε εκείνο που την ήθελε μόλις λίγες μέρες αργότερα να υποδεχτεί τη Ρεάλ Μαδρίτης στον πρώτο «τελικό» της φετινής χρονιάς. Κι εκεί που όλα έδειχναν πως η Παρί Σεν Ζερμέν θα έπρεπε να συμβιβαστεί με τη λευκή ισοπαλία, ο Κίλιαν Μπαπέ εμφανίστηκε σαν «από μηχανής Θεός» και της χάρισε το τρίποντο στο 90+3΄ (1-0), διευρύνοντας έτσι το νικηφόρο σερί!

Από την αρχή του αγώνα πάντως, οι Παριζιάνοι έδειξαν πως δεν είχαν φαντασία μπροστά από την αντίπαλη εστία. Χρειάστηκε να περάσουν 41 λεπτά για να πραγματοποιήσουν την πρώτη τους απειλητική στιγμή, με το σουτ του Μπαπέ να βρίσκει στο δοκάρι και τον Σιμόνς στην επαναφορά να μην καταφέρνει να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Η εικόνα δεν άλλαξε δραματικά στο δεύτερο μέρος, με την Παρί να έχει την κατοχή, όχι όμως και τον τρόπο να απειλήσει σοβαρά και με συνέπεια τα αντίπαλα καρέ. Τελικά ο Μπαπέ φάνηκε να λύνει τον γόρδιο δεσμό στο 65΄, όμως το γκολ του ακυρώθηκε για οφσάιντ έπειτα κι από τσεκ στο VAR.

Όσο τα λεπτά κυλούσαν, η Παρί έμοιαζε εγκλωβισμένη και ανήμπορη να κάνει τη διαφορά, αλλά ο Γάλλος αστέρας ήταν αποφασισμένος να της χαρίσει το τρίποντο. Στο 90+3΄κατάφερε να τρυπώσει στην αντίπαλη περιοχή και με φοβερό πλασέ νίκησε τον αντίπαλο γκολκίπερ, στέλνοντας έτσι τους Παριζιάνους με το κεφάλι ψηλά για το πρώτο τους ραντεβού απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης για τους «16» του Champions League.

Παρί Σεν Ζερμέν (Μαουρίσιο Ποτσετίνο): Νάβας, Χακίμι, Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ, Μπερνάτ, Βεράτι, Παρέδες, Ντράξλερ, Μέσι, Σιμόνς, Μπαπέ

Ρεν (Μπρούνο Τζενεσιο): Αλεμντάρ, Τραορέ, Ομαρί, Αγκουέρδ, Μέλινγκ, Μαρτίν, Σανταμαρία, Μάγιερ, Μπουριγκέδ, Τεριέ, Λαμπόρντ

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της γαλλικής Ligue1:

Σεντ Ετιέν 18

*Η Λιόν έχει τιμωρηθεί πρωτόδικα με ποινή αφαίρεσης 1 βαθμού. Από τη Νις έχει αφαιρεθεί ένας βαθμός.

Το Στέιτ Ντιπάρτμεντ απαντά στον Τσαβούσογλου: Δεν υπάρχει θέμα αμφισβήτησης της κυριαρχίας των ελληνικών νησιών

Πάτρα: Δεν αποκλείω τίποτα, λέει γιατρός του Ωνασείου για τον θάνατο της Τζωρτζίνας - Αν λείπει το οξυγόνο, σταματάει η καρδιά

Δολοφονία Άλκη: Ψάχνουν τον 25χρονο «Ντίνο», τον 12ο που συμμετείχε στην επίθεση