Euroleague: Ούτε η «διαβολοβδομάδα» κούνησε τη Ρεάλ από την κορυφή, μια νίκη μακριά από την τετράδα ο Ολυμπιακός

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Ζενίτ με 85-64 για την 20η της νίκη σε 23 ματς της EuroLeague και διατήρησε το αήττητο (13/13) στην έδρα της - Τέλος στο αρνητικό σερί για την Ούνικς - Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ αναδείχτηκε MVP της 25ης αγωνιστικής της EuroLeague για την εμφάνισή του στη νίκη της ΤΣΣΚΑ επί της Άλμπα Βερολίνου

real_zenit
Μόνο ένα δεκάλεπτο «ζορίστηκε» η Ρεάλ Μαδρίτης κόντρα στη Ζενίτ στο «Wizink Center», με τους Μαδριλένους να εξαργυρώνουν την εξαιρετική άμυνά τους σε δεύτερη και τρίτη περίοδο και να επικρατούν με 85-64 στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Euroleague. Πάντα στην κορυφή με ρεκόρ 20-3 η «βασίλισσα» που έκανε το «2 στα 2» στη «διαβολοβδομάδα», δεν μπόρεσε να ντουμπλάρει τις εκτός έδρας νίκες της στην Ισπανία η Ζενίτ (μετά το πέρασμά της με 90-82 από την Μπασκόνια), που είδε το δικό της ρεκόρ να υποχωρεί στο 14-8 (4η θέση), νιώθοντας πλέον την... ανάσα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ήταν εξόχως ανταγωνιστική στην πρώτη περίοδο, όπου με μπροστάρηδες τους Τζόρνταν Λόιντ (9π.) και Τζόρνταν Μίκι (6π.) έβαλαν δύσκολα στους «υπνωτισμένους» Μαδριλένους. Στη δεύτερη περίοδο η άμυνα της Ρεάλ «έσφιξε» (δέχθηκε μόλις 13 πόντους), ενώ άρχισε να ρολάρει και στην επίθεση με τους Γκερσόν Γιαμπουσέλε και τους «γερόλυκους» Ρούντι Φερνάντεθ και Σέρχιο Γιούλ να «φορτώνουν» το ρωσικό καλάθι, οδηγώντας τους Μαδριλένους στο +9 στο ημίχρονο (45-36).

Στην τρίτη περίοδο η Ρεάλ πάτησε... γκάζι, ανέβασε τη διαφορά γρήγορα σε διψήφιο νούμερο και έκλεισε το δεκάλεπτο με «αέρα» 18 πόντων, μετατρέποντας σε... τυπική διαδικασία τα δέκα τελευταία λεπτά, όπου μπήκαν στην επιθετική «εξίσωση» και οι Τρέι Τόμπκινς και Φαμπιέν Κοζέρ.

Άλλο ένα εξαιρετικό παιχνίδι από τον Γιαμπουσέλε (13π.), «μίλησε» με σερί τρίποντα στο «ξέσπασμα» της Ρεάλ ο Γιούλ (13π, 3/7 τριπ.). Μόνο ο Άλεξ Πόιθρες (21π., 9ρ.) αντιστάθηκε από τη Ζενίτ, αλλά δεν έφτανε για να την κρατήσει στο ματς ως το φινάλε...

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 45-36, 69-51, 85-64

Real beats Zenit, gets 20th win! | Round 25, Highlights | Turkish Airlines EuroLeague

Ένα ξέσπασμα του Ολυμπιακού στο τελευταίο τρίλεπτο της αναμέτρησης, ήταν αρκετό προκειμένου οι «ερυθρόλευκοι» να περάσουν από τη Βιτόρια, να δώσουν τέλος στο αρνητικό σερί των τεσσάρων ηττών και να γράψουν το «δύο στα δύο» επί της Μπασκόνια στην εφετινή αγωνιστική περίοδο στη Euroleague. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 72-62 των Βάσκων, για την 25η αγωνιστική της διοργάνωσης και με ρεκόρ 13-9 παρέμειναν ακλόνητοι στην έκτη θέση της κατάταξης. Στον αντίποδα, η Μπασκόνια υπέστη την πέμπτη σερί ήττα της, βλέποντας το ρεκόρ της να υποχωρεί σε 7-16 (15η θέση).

Ο Σάσα Βεζένκοβ σε μία ακόμη αναμέτρηση πρωταγωνίστησε με 15 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα κι ένα λάθος, ενώ στους 12 και με κομβικές άμυνες τελείωσε τον αγώνα ο Τόμας Γουόκαπ. Από τη Μπασκόνια, ξεχώρισε ο Άλεκ Πίτερς με 18 πόντους (6/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα).

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 29-32, 44-50, 62-72

A final rush lifts Olympiacos in Vitoria! | Round 25, Highlights | Turkish Airlines EuroLeague

Η Ούνικς Καζάν πέρασε νικηφόρα από το Κάουνας, επικρατώντας της Ζάλγκιρις με σκορ 67-76 και επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα έπειτα από τρεις σερί ήττες.

Ο Μάριο Χεζόνια έβαλε τις βάσεις στο πρώτο ημίχρονο και ακολούθως έδωσε την σκυτάλη στους Λορέντζο και Τζον Μπράουν για να τελειώσουν τη δουλειά στη Zalgirio Arena. Έτσι η Ούνικς Καζάν ανέβηκε στο 13-10, αφήνοντας τη Ζάλγκιρις στην τελευταία θέση, μετρώντας 18 ήττες σε 21 αγώνες.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 39-45, 54-63, 67-76

UNICS back on track! | Round 25, Highlights | Turkish Airlines EuroLeague

Με τον Αλεξέι Σβεντ να ισοφαρίζει το ρεκόρ καριέρας του στις ασίστ (13σ.) και τον Νίκολα Μιλουτίνοφ να τις... εκμεταλλεύεται δεόντως (21π., 11ριμπ.) , η ΤΣΣΚΑ Μόσχας δεν είχε πρόβλημα να επικρατήσει της Άλμπα Βερολίνου με 91-72.

Όπως αποδείχθηκε, η εντός έδρας ήττα από την Αναντολού Εφές «πλήγωσε» τον εγωισμό της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η οποία... απάντησε άμεσα κόντρα στην Αλμπα Βερολίνου με αποτέλεσμα να φτάσει στο 14-9 και να παραμείνει στην 5η θέση της κατάταξης.

Ουσιαστικά η ρωσική ομάδα δεν κινδύνευσε σε κανένα σημείο του αγώνα και έφτασε χωρίς να «ιδρώσει» και... εντελώς στο ρελαντί στη νίκη. Ο Αλεξέι Σβεντ σταμάτησε στις 13 ασίστ (οι 9 εκ των οποίων στο πρώτο ημίχρονο) και ο Νίκολα Μιλουτίνοφ συνέχισε τις πολύ καλές του εμφανίσεις το τελευταίο διάστημα έχοντας 21 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 50-37, 69-56, 91-72

CSKA runs past ALBA! | Round 25, Highlights | Turkish Airlines EuroLeague

Η Αναντολού Εφές (12-11) χρειάστηκε ένα ξέσπασμα στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου για να κάμψει την αντίσταση της Βιλερμπάν (9-15), με 78-72.
Μέχρι τα μέσα της 4ης περιόδου, το ματς στην Κωνσταντινούπολη ήταν ντέρμπι. Η Βιλερμπάν με τον φοβερό και τρομερό Μάρκος Νάιτ (21π., 12 ριμπ.), δεν επέτρεπε στην (νικήτρια στο φινάλε με 78-72) Αναντολού Εφές να ξεφύγει στο σκορ.

Η γαλλική άμυνα περιόρισε τον Βασίλιε Μίτσιτς και τον Ροντρίγκ Μπομπουά και όλα πήγαινα πρίμα! Η Εφές αρκούνταν σε μερικά ξεσπάσματα του Κρούνοσλαβ Σιμόν (14π.) και του Σέιν Λάρκιν (19π., 8 ασίστ, 4 κλεψ.), αλλά μέχρι εκεί.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 32-36, 54-50, 78-72

Larkin boosts Efes past ASVEL! | Round 25, Highlights | Turkish Airlines EuroLeague