Europa League: Και οι 7 ήταν υπέροχοι - Δείτε τα γκολ της 2ης αγωνιστικής

Μεγάλη βραδιά για τον Ολυμπιακό που «άλωσε» την Κωνσταντινούπολη και παρέμεινε μόνος πρώτος - Στην πρώτη θέση με δυο νίκες σε ισάριθμά παιχνίδια και οι Λιόν, Λέγκια Βαρσοβίας, Ερυθρός Αστέρας, Μπέτις, Λεβερκούζεν και Γουέστ Χαμ - Σήμειώθηκαν 41 γκολ

osfp
Το 2Χ2 στο ξεκίνημα των ομίλων του Europa League έκαναν συνολικά 7 ομάδες.  Οι Λιόν,  Λέγκια Βαρσοβίας, Ερυθρός Αστέρας, Μπέτις, Λεβερκούζεν,  Γουέστ Χαμ και Ολυμπιακός συνέχισαν  ιδανικά στη διοργάνωση  με νίκες.  Η Αϊντχόφεν «άνοιξε λογαριασμό» με το εμφατικό «διπλό» στην έδρα της Στουρμ Γκρατς (4-1), ενώ η αποβολή του Μάριο Ρούι στο 29΄ έφερε τα πάνω κάτω στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα» με την Σπαρτάκ Μόσχας να κάνει την ανατροπή και να επικρατεί της Νάπολι με 3-2.

1ος ΟΜΙΛΟΣ
Με κεκτημένη ταχύτητα από το «διπλό» στην Σκωτία επί της Ρέιντζερς στην πρεμιέρα, η Λιόν με δύο γκολ του Εκαμπί μέσα σε 7 λεπτά «καθάρισε» την αναμέτρηση με την Μπρόντμπι με 3-0 και προηγείται στον πρώτο όμιλο. Ο σκόρερ των δύο τερμάτων είχε και την ασίστ στο 85΄, με τον Αουάρ να «γράφει» το τελικό σκορ.

Χειρότερη εκκίνηση δεν θα μπορούσε να κάνει στο φετινό Europa League η Ρέιντζερς, που ηττήθηκε με 1-0 από την Σπάρτα Πράγας εκτός έδρας, μένοντας έτσι δίχως βαθμό μετά από δύο αγωνιστικές. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημειώθηκε στο 29ο λεπτό από τον Χάνκο, με τους Τσέχους να βρίσκονται πλέον στη 2η θέση της βαθμολογίας του 1ου ομίλου του Europa League.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cenfzdcafni1-sf)

Αποτελέσματα
Σπάρτα Πράγας-Ρέιντζερς 1-0 (29΄ Χάντσκο)
Λιόν-Μπρόντμπι 3-0 (64΄,71΄ Εκαμπί, 85΄ Αουάρ)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Λιόν 6
Σπάρτα Πράγας 4
Μπρόντμπι 1
Ρέιντζερς 0

2ος ΟΜΙΛΟΣ
Καταγιστική ήταν η Αϊντχόφεν στην Αυστρία, όπου διέλυσε με 4-1 την Στουρμ Γκρατς και πήρε με πανηγυρικό τρόπο την πρώτη της νίκη στο Europa League. Ο Μάριο Γκέτσε είχε δύο ασίστ, αλλά δεν σκόραρε.

Το ντέρμπι ανάμεσα σε Σοσιεδάδ και Μονακό δεν είχε νικητή, καθώς οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1 στο Σαν Σεμπαστιάν. Οι Μονεγάσκοι προηγήθηκαν με τον Ντισασί στο 16’, όμως ο Μίκελ Μερίνο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 53’.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cengaqtnp4zt-sf)

Σοσιεδάδ-Μονακό 1-1 (54΄ Μερίνο - 16΄ Ντισασί)
Στουρμ Γκρατς-Αϊντχόφεν 1-4 (55΄ Στάνκοβιτς - 32΄ Σανγκαρέ, 51΄ Ζάχαβι, 73΄ Μαξ, 78΄ Φερτέσεν)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αϊντχόφεν 4
Μονακό 4
Σοσιεδάδ 2
Στουρμ Γκρατς 0

3ος ΟΜΙΛΟΣ
Μετά το 2-2 με τη Νάπολι, η Λέστερ ηττήθηκε στη Βαρσοβία από την Λέγκια (1-0), με τους Πολωνούς να έχουν κάνει το ιδανικό ξεκίνημα στη διοργάνωση μετά και τη νίκη στο εναρκτήριο ματς μέσα στην Μόσχα επί της Σπαρτάκ.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cenh7p9ovqpd-sf)

Η πρωτοπόρος της Serie A Νάπολι, προηγήθηκε με τη σέντρα της Σπαρτάκ αλλά στο 29΄ ο Πορτογάλος Μάριο Ρούι αντίκρισε την κόκκινη κάρτα. Το ματς έγινε σκληρό στη συνέχεια, με τους Ρώσους να εκμεταλλεύονται το αριθμητικό τους πλεονέκτημα και να φέρνουν τα πάνω κάτω. Στο 82΄ η ισορροπία στον αγωνιστικό χώρο αποκαταστάθηκε, καθώς αποβλήθηκε και ο Κοφριέζ, ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και τρίτο γκολ και πήραν τη μεγάλη νίκη με 3-2. Βασικός σε όλο το 90λεπτο έπαιξε ο Κώστας Μανωλάς, ο οποίος είδε την κίτρινη κάρτα στο 85΄, ενώ για τη Νάπολι ήταν η πρώτη ήττα σε όλες τις διοργανώσεις από τις 7 Απριλίου και το 2-1 από την Γιουβέντους.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cengihumwxmh-sf)

Λέγκια Βαρσοβίας-Λέστερ 1-0 (31΄ Εμρέλι)
Νάπολι-Σπαρτάκ Μόσχας 2-3 (1΄ Ελμας, 90΄+4 Οσιμέν - 55΄,90΄ Πρόμες, 81΄ Ιγκνάτοφ)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Λέγκια Βαρσοβίας 6
Σπαρτάκ Μόσχας 3
Νάπολι 1
Λέστερ 1

4ος ΟΜΙΛΟΣ
Στον 4  όμιλο  ο Ολυμπιακός μετά τη νίκη του με 3-0 επι της Φενέρ στο «Σουκρού Σαράτσογλου» βρίσκεται μόνος πρώτος στην κορυφή,  με τους Τικίνιο και Μασούρα να υπογράφουν την... άλωση της Πόλης.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cenfzdcjww81-sf)

Η Αϊντραχτ Φρανκφούρτης «χτύπησε» στις καθυστερήσεις με τον Πασιένσια κι έφυγε νικήτρια από την Αμβέρσα με 1-0 (πρώτη νίκη), με τους Βέλγους να μην έχουν ακόμη βαθμό.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ceng2hcm37y9-sf)

Αντβέρπ-Αϊντραχτ Φρανκφούρτης 0-1 (90΄+1 πεν. Πασιένσια)
Φενέρμπαχτσε-Ολυμπιακός 0-3 (6΄ Τικίνιο, 62΄,69΄ Μασούρας)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Ολυμπιακός 6
Αϊντραχτ Φρ. 4
Φενέρμπαχτσε 1
Αντβέρπ 0

5ος ΟΜΙΛΟΣ
«Κόλλησαν» στο μηδέν Μαρσέιγ-Γαλατασαράι (0-0), με το παιχνίδι να διεξάγεται με… επεισόδια. Στο 40’ οι οπαδοί των φιλοξενούμενων πέταξαν φωτοβολίδες στους φίλους των Γάλλων και το ματς διεκόπη προσωρινά. Τελικά, συνεχίστηκε με το θέαμα να είναι κακό και το 0-0 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cenjdtv33e1t-se)

Η Λάτσιο επικράτησε με 2-0 της Λοκομοτίβ. Ο Πάσιτς στο 13’ άνοιξε το σκορ, για να έρθει ο Πάτρικ στο 38ο λεπτό να γράψει το 2-0. Το παιχνίδι ήταν εξαιρετικό, η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω και υπήρχαν ευκαιρίες εκατέρωθεν. Το ματς είχε φρενήρη ρυθμό και στο δεύτερο μέρος, αλλά μετά το 70ο λεπτό οι δύο ομάδες άρχισαν να… σβήνουν για να μην αλλάξει το παραμικρό.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cenjc8yff7dt-se)

Λάτσιο-Λοκομοτίβ Μόσχας 2-0 (13΄ Μπάστιτς, 38΄ Πάτρικ)

6ος ΟΜΙΛΟΣ
Η Μπράγκα επιβλήθηκε με 3-1 της Μίντιλαντ και με την παρθενική της νίκη στη φετινή διοργάνωση πέρασε στην 2η θέση. Στο 19΄ο Εβάντερ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενος ύστερα από εκτέλεση πέναλτι, με τον Όρτα στο 35’ να χάνει την ευκαιρία να ισοφαρίσει το ματς από τα 11 βήματα. Ο Γκαλένο στο 55’ με πέναλτι έκανε το 1-1, ενώ ο Όρτα πήρε την… εκδίκησή του στο 62’ και έγραψε το 2-1. Το έργο της Μίντιλαντ έγινε πιο δύσκολο όταν στο 84’ ο Ζουνίνιο αποβλήθηκε από το παιχνίδι και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες, με την Μπράγκα στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων να διαμορφώνει το τελικό 3-1 με τον Γκαλένο.

Το 2 στα 2 έκανε και ο Ερυθρός Αστέρας. Ο Κανγκά στο 64’ έκανε το 1-0 για τους «ερυθρόλευκους», με τους γηπεδούχους να μένουν με 10 παίκτες στο 77’ όταν ο Σισίνιο αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε από το ματς. Παρόλα αυτά, το σκορ δεν άλλαξε ως το φινάλε και οι φιλοξενούμενοι πήραν σπουδαία νίκη.

Λουντογκόρετς-Ερυθρός Αστέρας 0-1 (64΄ Κανγκά)
Μπράγκα-Μίντιλαντ 3-1 (55΄πεν.,90+5΄ Γκαλένο, 62΄ Όρτα - 19΄πεν. Εβάντερ)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Ερυθρός Αστέρας 6
Μπράγκα 3
Λουντογκόρετς 1
Μίντιλαντ 1

7ος ΟΜΙΛΟΣ
Επίδειξη δύναμης έκανε η Λεβερκούζεν στη Γλασκώβη επικρατώντας 4-0 της Σέλτικ με την οποία ως αλλαγή στο 74΄ αγωνίστηκε ο Γιακουμάκης, ενώ στον πάγκο παρέμεινε ο Μπάρκας. Με τους νικητές μπήκε στο ματς στο 78΄ ο Πάνος Ρέτσος.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cenkvcx0e3vd-sf)

Σέλτικ-Λεβερκούζεν 0-4 (25΄ Πιέρο Ινκάπιε, 35΄ Βιρτς, 58΄πεν. Αλάριο, 90+5΄ Αντλί)
Φερεντσβάρος-Μπέτις 1-3 (44΄ Ουζούνι - 17΄ Φεκίρ, 76΄αυτ. Βίνγκο, 90+5΄ Τέγιο)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Μπέτις 6
Λεβερκούζεν 6
Σέλτικ 0
Φερεντσβάρος 0

8ος ΟΜΙΛΟΣ
Σπουδαία εκτός έδρας νίκη και για τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ με 3-0 επί της Γκενκ με τα δύο γκολ να σημειώνονται από το σημείο του πέναλτι. Η «άσπρη βούλα» είχε την... τιμητική της και στη Μπράγκα όπου η τοπική ομάδα επικράτησε 3-1 με ανατροπή της Μίντιλαντ και κατέκτησε τους πρώτους τρεις βαθμούς στη διοργάνωση. Τρία πέναλτι καταλόγισε ο διαιτητής, το ένα από αυτά έχασε η Μπράγκα (Όρτα στο 35΄), χωρίς συνέπειες όμως.

Τέλος στο Λονδίνο ο Ντέκλαν Ράις «καθάρισε» για τη Γουέστ Χαμ στο 2-0 επί της Ραπίντ Βιέννης με την οποία βασικός ήταν ο Ταξιάρχης Φούντας και αντικαταστάθηκε στο 62΄.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cenjdtusy9rd-se)

Γκενκ-Ντιναμό Ζάγκρεμπ 0-3 (10΄ Ιβάνουσετς, 45+3΄πεν., 67΄πεν. Πέτκοβιτς)
Γουέστ Χαμ-Ραπίντ Βιέννης 2-0 (29΄ Ράις, 90+4΄ Μπενραχμά)