Basket League, ΑΕΚ - Προμηθέας 75-82: Θρίαμβος ενός δεκάλεπτου

Ο Προμηθέας (6-3) πέρασε νικηφόρα από το ΟΑΚΑ, κάνοντας ένα τέλειο τρίτο δεκάλεπτο απέναντι στην γεμάτη ελλείψεις ΑΕΚ (7-3) - Πρωταγωνιστές τα αδέρφια Γκραντ και ο Μιχάλης Λούντζης - Αποβλήθηκε ο Αγραβάνης

aekpromm
Οι απουσίες δεν μπορούν να μειώσουν τον θρίαμβο του Προμηθέα. Σε καμία περίπτωση. Οι Πατρινοί του Μάκη Γιατρά αξίζουν όλο το credit και κάτι παραπάνω, για τη νίκη που πήρανε στο ΟΑΚΑ επί της ΑΕΚ!

Ένα τέλειο δεκάλεπτο, το τρίτο, έβαλε τον Προμηθέα σε ρόλο οδηγού κι η συνέχεια άνηκε στους μετέπειτα νικητές.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-c8kr3m7nfop5-sf)

Ένα σερί 13-0 της ΑΕΚ της έδωσε από νωρίς διαφορά 10 πόντων (13-3). Ο Προμηθέας κατάφερε να ισορροπήσει με το δικό του σερί 7-0, φέρνοντας το ματς στο τρίποντο με την ολοκλήρωση του κακού πρώτου δεκαλέπτου. Σε αυτό το διάστημα, η ΑΕΚ μέτρησε 6/20 σουτ και ο Προμηθέας 6/14, ξεκινώντας με 1/8.

Η αποβολή του Δημήτρη Αγραβάνη, με δύο τεχνικές ποινές, αποτέλεσε απώλεια για τους Πατρινούς, αφού μέχρι εκείνο το σημείο ήταν ο πιο απειλητικός παίκης τους.

Η ΑΕΚ βρήκε πολλές λύσεις από τους ψηλούς της και ειδικά από τον Κίνγκσλεϊ΄Μόουζες (11 πόντους στο πρώτο ημίχρονο).

Ωστόσο, ο Προμηθέας πίεσε την ΑΕΚ, την οδήγησε σε λάθη, με αποτέλεσμα να βρει πόντους.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν μία άλλη ιστορία. Η ιστορία του Προμηθέα! Σκόραρε 31 πόντους με 7/10 δίποντα, 4/8 τρίποντα και 5/6 βολές και απέκτησε προβάδισμα 10 πόντων (63-53)! Η ΑΕΚ συνέχισε τα λάθη και ήταν εξαιρετικά άστοχη στο ίδιο διάστημα!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Πατρινοί έβρισακν εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι. Και στον αντίποδα, με μπόλικη πίεση, οδηγούσαν την ΑΕΚ στα λάθη ή σε άστοχες επιλογές. Η διαφορά έφτασε στους 13 (70-57).

Ενα σερί 6-0 της ΑΕΚ έριξε τη διαφορά στους 7 (70-63), αλλά ο Μιχάλης Λούντζης με δύο προσωπικά σουτ έφερε ξανά το ματς στους 11 (76-65).

Ένα μίνι σερί των «κιτρινόμαυρων» (4-0) έκανε το σκορ 76-69. Και έδωσε μικρές ελπίδες. Μόνο που ο Προμηθέας είχε τις λύσεις και πήρε αυτό που ήθελε. Το τρίποντο του άλλοτε παίκτη της ΑΕΚ, Χάρη Γιαννόπουλου, επιβεβαίωσε τον πατρινό θρίαμβο.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Με 50% στα σουτ (και ενώ ξεκίνησε με 1/8), 19 ασίστ και 14 λάθη, αλλά και το απίθανο τρίτο δεκάλεπτο, ο Προμηθέας δεν μπορούσε να χάσει.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Τα αδέρφια Γκραντ. Ο Τζέριαν με 18 και ο Τζεράι με 15.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μιχάλης Λούντζης με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ!

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Δημήτρης Μωραίτης με 1 πόντο σε 16:44. Δεν βοήθησε και ο Χρυσικόπουλος.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Οι έξι πόντοι του Μιχάλη Λούντζη, που έφεραν ξανά τον Προμηθέα σε διψήφια διαφορά και ενώ η ΑΕΚ είχε μειώσει στους έξι.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το μακρινό δίποντο του Λούντζη, με σπάσιμο στον αέρα και υπό την πίεση του Λοτζέσκι και του χρόνου.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ πολλά. Είχε απουσίες, αλλά στο πρώτο ημίχρονο είχε συγκέντρωση. Στο δεύτερο την έχασε. Τα λάθη (20) είναι πάρα πολλά. Για τον Προμηθέα, μόνο η αρχή του αγώνα. Τίποτα άλλο.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 34-32, 53-63, 75-82.

Survivor: Η επίθεση της Ελίζαμπεθ Ελέτσι στην Κάτια Ταραμπανκό

Επίθεση στο μετρό: Στον εισαγγελέα οι δύο ανήλικοι δράστες - Δείτε φωτογραφίες

Κακοκαιρία «Λέανδρος»: Στα λευκά η χώρα με τσουχτερό κρύο - Ποιες περιοχές έχουν τα περισσότερα προβλήματα