Basket League, ΑΕΚ - Άρης 84-67: Όταν η «Βασίλισσα» πάτησε... γκάζι, χάθηκε

Η ΑΕΚ έμεινε αήττητη (5-0) επικρατώντας και του Αρη (3-4) - Οι Θεσσαλονικείς αντιστάθηκαν για ένα δεκάλεπτο, με την Ένωση να σφίγγει την άμυνά της και να φτάνει σε μία εύκολη νίκη στην Basket League

aekariss
Το αήττητο καλά κρατεί. Μετά το «5» ακολουθεί το «6» με την ΑΕΚ να μη δυσκολεύεται να προσθέσει ακόμη μία νίκη στο... σακούλι της.

Αυτή τη φορά με πιο πειστικό τρόπο, αν πετάξει κανείς απ΄την εικόνα το πρώτο κακό δεκάλεπτο της ΑΕΚ και το σημείο όπου ο Άρης κατάφερε να αντισταθεί.

Όταν η «Βασίλισσα» βρήκε τα πατήματά της, δεν υπήρχε καμία σύγκριση. Η διαιτησία για μία ακόμη φορά προκάλεσε γκρίνια και από τις δύο πλευρές, κυρίως λόγω της... καατάχρησης των σφυριγμάτων.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-c7xrthysmoy9-sf)

Για ένα ακόμη ματς η ΑΕΚ (όπως σε αυτά με Ηρακλή και Σολέ) μπήκε δίχω συγκέντρωση στο ματς. Άλλο που δεν ήθελε ο Άρης. Έβλεπε την ΑΕΚ να σκοράρει στο μεγαλύτερο μέρος αποκλειστικά από τη γραμμή των βολών, με τον Άρη να ελέγχει το ματς. Και τον Ηλία Παπαθεοδώρου να έχει πολλά πράπονα απ' τους παίκτες του. Την ίδια στιγμή, μετά από δύο αγωνιστικά λεπτά είδε και τον Κίνγκσλεϊ Μόουζες να τραυματίζεται (διάστρεμμα).

Οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν με 7 πόντους (22-15), χτυπώντας την ΑΕΚ κοντά στο καλάθι. Η ΑΕΚ επέμενε στα λάθη και στους πόντους από τις ελεύθερες βολές, με τον Άρη να μένει μπροστά στο σκορ (27-22).

Σε εκείνο το χρονικό σημείο ένα σερί 16-0 της ΑΕΚ άλλαξε εντελώς το παιχνίδι! Η «Βασίλισσα» προηγήθηκε με 38-27 και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με διψήφια διαφορά πόντων (42-31).

Στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΚ βρήκε περισσότερο χώρο. Ειδικά όταν ο Άρης έκανε πολλές κακές επιλογές στην επίθεση και σκόραρε μόνο με βολές. Η διαφορά έφτασε στους 15 πόντους, στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-48) με την ΑΕΚ να... χτυπάει κοντά στο καλάθι με τον Μορέιρα.

Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξαν πολλά. Ο Άρης έριξε τη διαφορά μέχρι τους 12, αλλά δεν μπορούσε να πιέσει άλλο την ΑΕΚ.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Έπαιξε άμυνα μετά το πρώτο δεκάλεπτο. Εκμεταλλεύτηκε τα επιθετικά ριμπαουντ που πήρε (13) και βελτίωσε τα χείριστα ποσοστά που είχε στην αρχή του αγώνα.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γιανίκ Μορέιρα. Οταν μπήκε στο παρκέ άλλαξε τον επιθετικό ρυθμό της ΑΕΚ.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Λίνος Χρυσικόπουλος με μπόλικη άμυνα και ο Γιόνας Ματσιούλις με προσφορά και στα ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Λιτλ με έναν πόντο σε 14 λεπτά.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το σερί 16-0 της ΑΕΚ που την έφερε από το -5 στο +11.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Λίνος Χρυσικόπουλος πέρασε ανάμεσα από δύο αντιπάλους και άφησε την μπάλα εντυπωσιακά πάνω από το καλάθι του Άρη.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Άρης όλο το ματς μετά το πρώτο δεκάλεπτο. Τα 19 λάθη και τα 13 χαμένα ριμπάουντ. Η ΑΕΚ για άλλη μια φορά το κακό ξεκίνημά της.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 42-31, 63-48, 84-67.

O Στέφανος Τσιτσιπάς απαντά για τα Harrods: Δεν στεναχωρήθηκα, μου φάνηκε αστείο

Αντετοκούνμπο: Με ρολόι 22.000 δολαρίων στην υπογραφή του μυθικού συμβολαίου του

Μπακογιάννης: «Πολύ καλή διάθεση από τον Γιαννακόπουλο»