Euroleague, Ζαλγκίρις - Ρεάλ Μαδρίτης 90-93: Την «γκρέμισε» από την κορυφή

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Ζαλγκίρις με σκορ 90-93 και «γκρέμισε» τους Λιθουανούς από την κορυφή της κατάταξης της Euroleague, εκεί όπου πλέον φιγουράρει μόνη η Μπαρτσελόνα

real_zalgiris
Η Ρεάλ Μαδρίτης πραγματοποιεί το χειρότερο ξεκίνημα της ιστορίας της στην EuroLeague με τον Πάμπλο Λάσο στην άκρη του πάγκου και το «διπλό» στο Κάουνας απέναντι στην ανεβασμένη Ζαλγκίρις ήταν το ζητούμενο ώστε η «Βασίλισσα» να αρχίσει σταδιακά να καλύπτει το χαμένο έδαφος στην κατάταξη.

Εν τέλει οι «blancos» πέτυχαν για πρώτη φορά φέτος δεύτερη συνεχόμενη νίκη στη regular season (σ.σ. είχε προηγηθεί το 100-82 επί της Μπάγερν Μονάχου), υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους στη δεύτερη εφετινή ήττα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Ρεάλ έκανε... εκρηκτικό πρώτο δεκάλεπτο στη Zalgirio Arena απέναντι στη Ζαλγκίρις, βρήκε ρυθμό στην επίθεση με μπροστάρη τον Φακούντο Καμπάτσο και προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά όταν ο Αργεντινός γκαρντ σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 19-30 στο 8:43, φτάνοντας τους 11 πόντους με 3/4 τρίποντα σε αυτό το διάστημα. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 24-32 όμως η συνέχεια ήταν αντιστρόφως ανάλογη για τους Μαδριλένους.

Η «Βασίλισσα» πέτυχε μόλις δυο πόντους στα πρώτα 6:04 της δεύτερης περιόδου, δίνοντας την ευκαιρία στη Ζαλγκίρις να προηγηθεί με 39-34 με τον Ουόλκαπ! Μάλιστα ο Αμερικανός γκαρντ ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων για το 54-48 του ημιχρόνου για τους Λιθουανούς που πήγαν στα αποδυτήρια σουτάροντας με 66.7% στο τρίποντο (8/12)! Από την άλλη πλευρά, η Ρεάλ στηρίχθηκε στις πρωτοβουλίες των Τζέισι Κάρολ (11π.), Φακούντο Καμπάτσο (11π.) και Σέρχιο Γιουλ (9π.).

Ο Ουόλκαπ σκόραρε για το +10, κάνοντας το 60-50 στο 21:40 και φτάνοντας τους 18 πόντους σε αυτό το διάστημα για τη Ζαλγκίρις που διατηρούσε σταθερά κεφάλι στο σκορ και προηγήθηκε με 73-67 στο 30'. Ο Μάριους Γκριγκόνις διαμόρφωσε το 86-81 όμως ο Έντι Ταβάρες πέτυχε έξι σερί πόντους, βάζοντας ξανά τη Ρεάλ στη θέση του οδηγού στο 1:19 για το τέλος (86-87)! Ο σέντερ των «blancos» έκανε το 86-89 με 2/2 βολές, ο Γκριγκόνις αστόχησε σε τρίποντο για την ισοφάριση και ο Καμπάτσο από τη γραμμή των βολών έγραψε το 86-91, κλειδώνοντας τη νίκη (90-93) για τη Ρεάλ,.

Τα δεκάλεπτα: 24-32, 54-48, 73-67, 90-93.

Επίδομα 800 ευρώ: Τα 21 μέτρα για εργαζόμενους και ανέργους

Κύθνος: Εντυπωσιακά ευρήματα σε ανασκαφή - Δείτε τις φωτογραφίες

Lockdown: Εγκαταλείπουν την Αττική οι Αθηναίοι - 12.500 αυτοκίνητα πέρασαν από τα διόδια σε 3 ώρες