Ένας 45χρονος, μέλος οργανωμένου κυκλώματος διακίνησης μεγάλων ποσοτήτων ναρκωτικών στο νησί της Μυκόνου, συνελήφθη από αστυνομικούς και λιμενικούς, με τη συνδρομή του αστυνομικού σκύλου «Ugly» του λιμεναρχείου του νησιού.
Στη σύλληψή του συμμετείχαν αστυνομικοί του Τμήματος Γενικών Υποθέσεων της Υποδιεύθυνσης Δίωξης Ναρκωτικών Θεσσαλονίκης, σε συνεργασία με λιμενικούς της Ομάδας Δίωξης Ναρκωτικών του Λιμεναρχείου Μυκόνου, κλιμάκιο Ειδικών Αποστολών του Λιμεναρχείου και αστυνομικούς της Υποδιεύθυνσης Αστυνομίας Μυκόνου.
Κλείσιμο
Σύμφωνα με ανακοίνωση της Γενικής Αστυνομικής Διεύθυνσης Θεσσαλονίκης, στην κατοχή του 45χρονου βρέθηκαν και κατασχέθηκαν, έπειτα από έρευνες στο σπίτι του, αλλά και σε διάφορα άλλα σημεία, που ο φερόμενος ως δράστης χρησιμοποιούσε σαν «καβάτζες», μεταξύ των οποίων και ένα πέτρινο τοιχίο, 61 μικροδέματακοκαΐνης συνολικού βάρους 133,32 γραμμαρίων, 23 μικροδέματα MDMA συνολικού βάρους 39,73 γραμμαρίων, 100 μικροδέματα κάνναβης συνολικού βάρους 467,29 γραμμαρίων, μία ηλεκτρονική ζυγαριά ακριβείας και χρηματικά ποσά σχετιζόμενα με εμπορία ναρκωτικών ουσιών.
Κατασχέθηκε, επιπροσθέτως, ένα μοτοποδήλατο, το οποίο ο φερόμενος ως δράστης χρησιμοποιούσε ως μέσο μεταφοράς των ναρκωτικών (διαπιστώθηκε ότι στερείται άδειας ικανότητας οδήγησης).
Σε βάρος του 45χρονου, υπηκόου Αλβανίας σχηματίσθηκε δικογραφία για παράβαση των Νόμων περί ναρκωτικών και περί αλλοδαπών και για παράβαση του ΚΟΚ.
Ο συλληφθείς θα οδηγηθεί στην Εισαγγελία Πρωτοδικών Σύρου.
Κατά τη διάρκεια αυτών των χρόνων επιβεβαιώνει την ηγετική της θέση στο κλάδο με θετικούς δείκτες ανάπτυξης και πλέον προχωρά στην υλοποίηση ενός ισχυρού πλάνου επενδύσεων
Μέσω του NBG Business Seeds, η Τράπεζα είναι δίπλα στις επιχειρήσεις, σε κάθε βήμα, προσφέροντας όχι μόνο χρηματοδότηση, αλλά και την απαραίτητη υποστήριξη, εργαλεία και δικτύωση.