Εκδήλωση μνήμης με αφορμή την επέτειο των 102 χρόνων από τη Γενοκτονία των Ποντίων, πραγματοποιήθηκε το απόγευμα στη Θεσσαλονίκη.
Η Πανελλήνια Ομοσπονδία Ποντιακών Σωματείων μαζί με την Εθνική Αρμένικη Επιτροπή Ελλάδος και την Πανελλήνια Ομοσπονδία Πολιτιστικών Συλλόγων Πελοποννησίων απέδωσαν φόρο τιμής στα θύματα της Γενοκτονίας των Χριστιανικών Λαών της Ανατολής από τους Τούρκους και παράλληλα τίμησαν τα 200 χρόνια από την ελληνική Επανάσταση του 1821.
Κλείσιμο
Κρατώντας κόκκινα μπαλόνια στα χέρια που στο τέλος τα άφησαν ελεύθερα να πετάξουν στον ουρανό και ενώνοντας συμβολικά χιλιάδες κεριά μνημοσύνης σε τρία μνημεία: Αρμενικό Μνημείο Χατσκάρ – ανδριάντας Θεόδωρου Κολοκοτρώνη – προτομή Δημήτριου Υψηλάντη, πραγματοποίησαν μια συγκινητική τελετή, τηρώντας τα μέτρα κατά της πανδημίας.
«Λίγο πριν χαράξει η 19η Μαΐου, όπου τα στρατεύματα του Κεμάλ αποβιβάζονται στην Σαμψούντα, εμείς οι Πόντιοι κρατάμε τα θύματά μας στην καρδιά μας και πρέπει να μάθουν όλοι ότι η ιστορία των Ποντίων είναι ένα κομμάτι της Ελληνικής ιστορίας. Θέλουμε να δώσουμε το μήνυμα στην κυβέρνηση να βάλει στην ατζέντα της το θέμα της διεθνοποίησης της Γενοκτονίας του Ποντιακού ελληνισμού», δήλωσε η πρόεδρος της ΠΟΠΣ, Χριστίνα Σαχινίδου.
Κατά τη διάρκεια αυτών των χρόνων επιβεβαιώνει την ηγετική της θέση στο κλάδο με θετικούς δείκτες ανάπτυξης και πλέον προχωρά στην υλοποίηση ενός ισχυρού πλάνου επενδύσεων
Μέσω του NBG Business Seeds, η Τράπεζα είναι δίπλα στις επιχειρήσεις, σε κάθε βήμα, προσφέροντας όχι μόνο χρηματοδότηση, αλλά και την απαραίτητη υποστήριξη, εργαλεία και δικτύωση.