Superleague: Νίκη για Ολυμπιακό, γιούχα για Ζίκο...

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να επανέλθει στις νίκες, επικρατώντας στο «Καραϊσκάκη» της ελλιπέστατης Λάρισας με 2-1, αλλά ένα μακρόσυρτο «γιούχα» ήταν αυτό που συνόδεψε το σφύριγμα της λήξης... Και τούτο διότι μία διαφαινόμενη εύκολη νίκη (μετά το 2-0 του πρώτου ημιχρόνου με τα γκολ του Μαρέσκα στο 37΄ και του Γκαλέτι στο 40΄) μετατράπηκε σε αγχώδη επικράτηση, με την ΑΕΛ να μειώνει το 81΄ με τον Ρομέου και να απειλεί στο φινάλε. Κεντρικός στόχος των αποδοκιμασιών ο Ζίκο, τον οποίο οι οπαδοί του Ολυμπιακού γιούχαραν σε κάθε ευκαιρία.

Ξάνθη - ΠΑΟ 1-2

Με μεγάλο πρωταγωνιστή και σκόρερ (ποιον άλλον;) τον Τζιμπρίλ Σισέ, ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα και από τα Πηγάδια, επικρατώντας της Ξάνθης με 2-1 και εδραιώνοντας τη βαθμολογική του πρωτοπορία. Ο Γάλλος σούπερ σταρ πέτυχε και τα δύο γκολ των «πρασίνων» (στο 26΄ και στο 88΄), ενώ για την Ξάνθη μείωσε ο Σουάνης στο 89΄.  Ο Παναθηναϊκός είχε και δύο δοκάρια σε σουτ των Σισέ και Καντέ.

ΑΕΚ - Ατρόμητος 3-3

Η ΑΕΚ, που μόλις  πριν από τέσσερις μέρες θριάμβευσε μέσα στο «Καραϊσκάκη» επί του  Ολυμπιακού, δεν μπόρεσε να νικήσει  μέσα στο ΟΑΚΑ τον Ατρόμητο, ο  οποίος πήρε πανάξια το 3-3. Ήταν ένα  εκπληκτικό παιχνίδι, γεμάτο ανατροπές  και απρόοπτα. Ο Νεμπεγλέρας έκανε το 0-1 στο 9΄, αλλά ο Γκέντζογλου στο 12΄ και Σκόκο στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου γύρισαν το ματς. Ο Μπλάνκο στο 53΄ έγραψε το 3-1, μα ο Περόνε με δυο γκολ μέσα σε ένα λεπτό (70΄ και  71΄-το πρώτο με πέναλτι) έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Άρης - Ηρακλής 4-2

Με δύο γκολ του Κάμπορα (31΄, 54΄) και άλλα δύο του Κάλβο (45΄+, 56΄), ο Άρης «καθάρισε» εύκολα το -κατ’ ευφημισμόν- ντέρμπι με τον Ηρακλή, επικρατώντας με 4-2. Για τον «Γηραιό» είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Επστάιν στο 39΄, για να μειώσει προς στο τέλος (87΄) 0 Μιλάνο.

Αστέρας Τρ. - Καβάλα 1-0

Με γκολ του  Μαρσελάο στο 62΄, ο Αστέρας πέτυχε σπουδαία νίκη στην Τρίπολη επί της Καβάλας με σκορ 1-0.

Πανθρακικός - ΠΑΣ Γιάννενα 1-2

Σημαντικής βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε ο ΠΑΣ Γιάννενα στην Κομοτηνή επί του ουραγού Πανθρακικού με 2-1. Και τα δύο γκολ των νικητών πέτυχε ο Τζάνης (33΄, 62΄), ενώ για τους γηπεδούχους είχε ισοφαρίσει ο Μπουβάλ στο 42΄.

Λεβαδειακός - ΠΑΟΚ 0-2

Συνεχίζοντας  το εντυπωσιακό σερί του, ο ΠΑΟΚ πέρασε νικηφόρα και από τη Λιβαδειά, επικρατώντας 2-0 του Λεβαδειακού και μειώνοντας την απόσταση από το δεύτερο Ολυμπιακό στους 2 πόντους. Τα γκολ του «Δικεφάλου» σημείωσαν ο Ίβιτς στο 11΄ και ο ο Λίνο στο 82΄. Σημειωτέον ότι από το 59΄ οι Θεσσαλονικείς αγωνίζονταν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Αραμπατζή.

Εργοτέλης - Πανιώνιος 0-0

Χωρίς νικητή και  σκορ έληξε το παιχνίδι του Παγκρήτιου ανάμεσα στον Εργοτέλη και το Πανιώνιο. Και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες, αλλά τελικά κυριάρχησε ο... δυνατός άνεμος, που δεν επέτρεψε να παιχθεί ποιοτικό ποδόσφαιρο.