PROTOTHEMA

Πολιτική

Τέσσερις απλές κινήσεις εθνικής σωτηρίας

ΟΧΙ ΣΤΟ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ - Η ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΟ ΕΥΡΩ - ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΔΑΝΕΙΑΚΗ ΣΥΜΦΩΝΙΑ - ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΕΘΝΙΚΗΣ ΣΩΤΗΡΙΑΣ

ΟΧΙ ΣΤΟ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ - Η ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΟ ΕΥΡΩ - ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΔΑΝΕΙΑΚΗ ΣΥΜΦΩΝΙΑ - ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΕΘΝΙΚΗΣ ΣΩΤΗΡΙΑΣ
ΕκτύπωσηΑποστολήΜέγεθος κειμένου 
  • Instagram
  • Επιλέξτε  τόπο κοινωνικής δικτύωσης για να μοιραστείτε την είδηση
Προσθήκη σχολίου

Κάντε ό,τι πρέπει με όποιους πρέπει

Ο κομματισμός , ο πολυκομματισμός, o ψευτο-ηγεμονισμός    και οι προσωπικές αντιζηλίες μας έφθασαν εκεί που μας έφθασαν. Γελοιοποιηθήκαμε σ’ ολη την υφήλιο με την πρωτοβουλία για το δημοψήφισμα, το οποίο γύρισε μπούμερανγκ και οι Ευρωπαίοι ηγέτες απαιτούν να πάρουμε άμεσα θέση αφού εμείς το προκαλέσαμε; Ναι ή όχι στο ευρώ .

Όμως το ερώτημα αυτό καθ’ αυτό είναι καταστροφικό, και πρέπει να αποσυρθεί υπό δημοψηφισματική ή οποιαδήποτε άλλη μορφή, εδώ και τώρα. Οι μεγάλοι ηγέτες οφείλουν να αναγνωρίζουν τα λάθη τους για να σώσουν την χώρα αλλά και το δικό τους όνομα. Κανείς δεν περισσεύει. Το MEA CULPA δεν εφευρέθηκε σήμερα.

Υπάρχουν ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΑΠΛΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΣΩΤΗΡΙΑΣ.

1) Να διασφαλισθεί η  ψήφος της Ευρωπαϊκής Δανειακής Σύμβασης για να αποφευχθεί η χρεοκοπία της χώρας
2) Να ματαιωθεί παραυτα το δημοψήφισμα και να σταματήσει κάθε τέτοια συζήτηση
3) Να δοθούν παραυτα διαβεβαιώσεις στην Ε.Ε από τον πρόεδρο της Δημοκρατίας, την κυβέρνηση, την αντιπολίτευση, ότι η Ελλάδα παραμένει σταθερά προσηλωμένη στο ευρώ και θα κάνει ότι θα χρειασθεί για αυτό.
4) Πρέπει να σχηματισθεί άμεσα κυβέρνηση εθνικής σωτηρίας. Ο τρόπος,
τα πρόσωπα και τα κόμματα δεν έχουν πια καμία σημασία .

Όσοι πολιτικοί  αγαπούν την Ελλάδα να κάνουν  ότι πρέπει μ’ όποιους πρέπει και η ιστορία θα τους δικαιώσει. Να μπει τέλος στην πολιτική σχιζοφρένεια που μας αποδίδει πια όλη η Ευρώπη.

ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ

ΒΑΣΙΛΗΣ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ03/11/201119:46

ΞΕΒΡΑΚΩΜΑ ... Ένας πανικόβλητος και ουσιαστικά πολιτικά νεκρός ΓΑΠ , έπαιξε την τελευταία ζαριά της εγχώριας πολιτικής του σταδιοδρομίας και ξαφνικά ως εκ θαύματος οι ΜΑΣΚΕΣ ΕΠΕΣΑΝ !!! Η αντιπολίτευση που σύσσωμη μιλούσε για καταπάτηση της λαϊκής εντολής (ΔΙΚΑΙΩΣ) , συνταγματική εκτροπή (ΔΙΚΑΙΩΣ), κατάλυση της δημοκρατίας (ΔΙΚΑΙΩΣ) και τα ρέστα , προβάλει στάση μπετόν αρμέ κατά του δημοψηφίσματος - γιατί ??? Γιατί ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΡΧΙΜΑΝΔΡΙΤΕΣ ΤΩΝ ΚΟΜΜΑΤΩΝ , τα πρόβατα είναι ικανά μονό για να μας ψηφίζουν για να τους εκπροσωπούμε ΑΛΛΑ ΑΝΙΚΑΝΑ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΝ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΟΥΣ !!! Και εμείς άμα χάσουμε το επάγγελμα του τσοπάνη τι δουλειά θα κάνουμε στο μέλλον ??? Θα πάμε στον ΟΑΕΔ ??? Οι opinion makers των κεντρικών δελτίων ειδήσεων των Μέσων Μαζικής Εξαπάτησης και όχι μόνο ( και απο ΔΗΘΕΝ ΑΝΤΙΣΤΑΣΙΑΚΑ ΜΜΕ τα ιδια ) , ξαφνικά θίχτηκαν που ο Γιωργάκης βάζει βόμβα στα θεμέλια της Ευρωζώνης με ενδεχόμενο (σίγουρο κατ εμε ) ΟΧΙ του Ελληνικού Λαού , που αναστάτωσε και τρέλανε τους (ΞΑΦΝΙΚΑ) ''σωτήρες'' μας Μερκελ και Σαρκοζι με την εξαγγελία δημοψηφίσματος ... Που δεν θα πάρουμε την 6η Δόση και (ΞΑΦΝΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΗ) θα καταρρεύσει η (ΗΔΗ ΝΕΚΡΗ) οικονομία μας που πριν την εξαγγελία του δημοψηφίσματος την θεωρούσαν πανάκεια και δώρων άδωρον ... Που βάζει σε κίνδυνο την συμφωνία για την Νέα Δανειακή Σύμβαση της 26ης Οκτωβρίου που (ΞΑΦΝΙΚΑ ΚΑΙ ΑΥΤΗ) εξασφαλίζει την βιωσιμότητα μας , που (και αυτη) πριν από την εξαγγελία δημοψηφίσματος ήταν ένα τίποτα , μια κοροϊδία ... Που ο Λαος καλείται να εκφράσει την γνώμη εκτός τηλεοπτικών παραθύρων χωρίς να του νταβατζιλικεψουν και να του επιβάλουν την σκέψη και την απόφαση ... Οι σύγχρονοι γελωτοποιοί λαζοπουλοι και αρβυλα και αυτοί ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ , γιατι αυτοί θα σου επιβάλουν και το χιούμορ με το οποίο ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΕΛΑΣ αλλα και η ειρωνία σου και η αποδοκιμασία σου πρέπει να εκφράζεται μεσώ αυτών ΚΑΙ ΜΟΝΟ... Γιατί και αυτοί τι δουλειά θα εχουν μεθαύριο ??? Θα πάνε και αυτοί στον ΟΑΕΔ ??? Αυτό που αποκαλύφθηκε δυο μέρες τώρα με πάταγο και ΞΕΚΑΘΑΡΑ ,είναι η κοροϊδία της δήθεν αντιμνημονιακής αντιπολίτευσης - ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΚΗΣ .... ΤΖΑΜΠΑ ΜΑΓΚΕΣ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ... ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΙ , ΑΛΛΑ Ο ΓΑΠ ΤΟΥΣ ΞΕΒΡΑΚΩΣΕ

Απάντηση
@ ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ03/11/201119:41

Αν και οφείλω να σας ευχαριστήσω για το βήμα που μας δίνετε και λέμε ΕΛΕΥΘΕΡΑ τις απόψεις μας, ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ για τις "προτάσεις" σας! Είτε το κάνετε συνειδητά είτε όχι, το άρθρο αυτό θα σας στιγματίζει για όλα τα επόμενα χρόνια, μείνουμε δεν μείνουμε στο "ευρώ"! Δεν σέβεστε ούτε τόσο δα λιγάκι την καημένη την Πατρίδα μας! Αλλά, όλα εδώ πληρώνονται!...

Απάντηση
Tassos03/11/201119:27

Γιατι να μην γινει δημοψηφισμα;Αν ο λαος πει "εξω απο την ευρωζωνη" δεν ειναι επιλογη του;Αρα κι εσεις θεωρειτε (το Πρωτο Θεμα) οτι ειμαστε παντελως ανωριμοι κι οτι οι πολιτικοι πρεπει να αποφασιζουν ερημην μας.Ειστε μερος του συστηματος και το στηριζετε.

Απάντηση
Λογιστάκος03/11/201119:20

Το ξαναγράφω (μπας και δημοσιευθεί γιατί το πρώτο σχόλιο μάλλον χάθηκε....) . Αγαπητό πρώτο Θέμα , έπεσαν τελικά οι μάσκες ........ Εμείς ο απλός ο λαός λέμε ΝΑΙ στην Ευρώπη και λέμε ΝΑΙ σε ένα ισχυρό νόμισμα , αν όμως αυτή θέση μας έχει να κάνει με εξαθλίωση και κατάργηση όλων των ανθρώπινων συνθηκών εργασίας και διαβίωσης , τότε λοιπόν λέμε ένα τεράστιο ΟΧΙ . Βλέπω ότι είστε όλοι υπέρ της δανειακής σύμβασης , μιας σύμβασης που ούτε τις λεπτομέρειες γνωρίζουμε αλλά παρόλα αυτά μας προτρέπετε να την υποστηρίξουμε . Μιας σύμβασης λοιπόν που όπως και το μνημόνιο , το μεσοπρόθεσμο και το πολυνομοσχέδιο που σφόδρα υποστηρίζατε από την εφημερίδα αυτή απότυχαν οικτρά , μιας σύμβασης που θα έχει ΑΟΖ(που βέβαια θα ονομαστεί ανάπτυξη ) , μιας σύμβασης που θα έχει μισθούς πείνας , μιας σύμβασης που την μεσαία τάξη και τους ελεύθερους επαγγελματίες θα τους ρίξει στη φτώχεια και εν τέλει για να μη μακρηγορώ μιας σύμβασης που είναι παντελώς παράνομη και αντισυνταγματική . Παρόλα αυτά αγαπητό Πρώτο θέμα την υπερασπίζεστε μανιωδώς ..... Αλήθεια γνωρίζετε ότι και αυτή η σύμβαση θα είναι με το αγγλικό δίκαιο ή δεν σας ενδιαφέρει ? Και άλλη μία ερώτηση , είστε απολύτως σίγουροι ότι τα χρήματα από τις δόσεις που μας δίνουν οι δανειστές μας πάνε σε μισθούς και συντάξεις όπως διατυμπανίζεται όλα τα αντικειμενικά ΜΜΕ και όχι πχ σε τοκοχρεολύσια παλαιότερων συμβάσεων ? Μήπως όλα αυτά είναι πάλι και ένα (εκτός των άλλων παιχνιδιών που παίζονται) μέσο πίεσης στο Λαό να δεχθεί ανακουφισμένος τη υπογραφή της σύμβασης ?

Απάντηση
BIKY03/11/201119:09

ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΣΕ ΥΠΌΛΗΨΗ ΤΟ ΠΡΟΤΟΘΕΜΑ. ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΛΕΤΕ ΝΑΙ ΣΤΗ ΔΑΝΕΙΑΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΠΟΥ ΠΡΟΥΠΟΘΕΤΕΙ ΤΗ ΜΟΝΙΜΗ ΕΠΙΤΗΡΗΣΗ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΜΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ; ΕΛΕΟΣΣΣ ΠΙΑ!!! ΣΥΠΝΗΣΤΕ

Απάντηση
γιώργος03/11/201119:00

Ρε armandinho μόνο την πανούκλα δεν μας έφερες. Σταμάτα την κινδυνολογία. Εγώ δεν ξέρω τι θα γίνει έξω από το ευρώ αλλά ξέρω πολύ καλά τι θα γίνει αν μείνουμε στο ευρώ. Εδώ ρε μας απειλούν ότι θα μας κόψουν το ρεύμα και συ μιλάς για το τι θα γίνει έξω από το ευρώ. Θα γίνει ότι έγινε στην Κύπρο μετά το σχέδιο Ανάν. Τίποτα δεν θα πάθουμε

Απάντηση
@ ΖΖ03/11/201118:47

Και βεβαια παρασημο πρεπει να παρει απο τον λαο το παρασημο της ανοιχτης παλαμης

Απάντηση
AU03/11/201118:46

#ΝικηφόροςΝαι στο ευρώ σημαίνει: Πολλοί λιγότεροι ΔΥ - Φόρο στους πλούσιους χορηγούς των πολιτικών - τέρμα στη διαφθορά - τέρμα σε ταξιτζήδες/φορτηγατζήδες/συμβολαιογράφους κλπ - τέρμα οι αγρότες στα καφενεία - και πολλή δουλειά...δυο χρόνια τώρα το μήνυμα του λαού είναι ξεκάθαρο: δε θέλουμε (στην πράξη) να αλλάξει τίποτα! Άρα τι μένει; Η δραχμή... ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ. Είμαστε αυτοκαταστροφικός λαός. Βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος. Είμαστε τελικά άξιοι της μοίρας μας. Θα έρθουν να μας σώσουν οι Κινέζοι και οι Ρώσοι ελπίζουν κάποιοι. Το άλλο με τον τοτό το ξέρετε????????? Ειδικά με τους Κινέζους τον πιο σκληρό λαό που υπάρχει παγκοσμίως για όσους το γνωρίζουν, να είστε σίγουροι ότι θα περάσουμε πολύ καλά (αυτοί ούτε για κατούρημα δεν πάνε μήπως και χάσουν κάνα γουάν) Εύχομαι μόνο να μην φτάσουμε στο σημείο όταν θα βρεθούμε εκτός Ευρώπη αγκαλιά με την νέα δραχμούλα, όμηροι σε μιά χώρα που δεν παράγει ούτε οδοντογλυφίδες, όταν όλοι οι ΔΥ θα πληρώνονται με αγγούρια και ντομάτες, να μην πούμε: ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΑΜΕ μην το παίρνετε και τοις μετρητοίς. Λίγη σοβαρότητα και ρεαλισμός δεν βλάπτει.

Απάντηση
Δημοψηφησμα ρδω και τωρα03/11/201118:44

Και ποιοι εισαστε ρε εσεις που λετε ναι στην δανειακη συμβαση???Ρωτηθηκε ο λαος???Εδω και τωρα δημοψηφησμα.

Απάντηση
ΖΖ03/11/201118:29

ΝΑΙ ΣΤΗ ΔΑΝΕΙΑΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ για να αποφευχθεί η χρεοκοπία της χώρας;;;; ΜΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ Ο ΓΑΠ ΜΕ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ; ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ ΤΟΝ ΒΡΙΖΑΝΕ, ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΚΡΥΜΕΝΟΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΗ ΘΑ ΠΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΝΑΙ; ΜΑΛΛΟΝ ΠΑΡΑΣΗΜΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ Ο ΓΑΠ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΥΠΙ ΠΟΥ ΤΡΑΒΗΞΕ!

Απάντηση