PROTOTHEMA

Πολιτική

Ποιοι φεύγουν από Δημόσιο και ΔΕΚΟ

Τα «κρυφά» σημεία της εφεδρείας

Τα «κρυφά» σημεία της εφεδρείας
ΕκτύπωσηΑποστολήΜέγεθος κειμένου 
  • Instagram
  • Επιλέξτε  τόπο κοινωνικής δικτύωσης για να μοιραστείτε την είδηση
Προσθήκη σχολίου

«Αποχωρούν» έως 200.000 υπάλληλοι μέχρι το 2015 - Μειωμένες αποζημιώσεις, δικαίωμα εργασίας στον ιδιωτικό τομέα, περαιτέρω επέκταση στο στενό δημόσιο το 2012, μεταθέσεις εκπαιδευτικών, προσωπική επίβλεψη υπουργών…

Τέσσερις ώρες διήρκησε το χθεσινό υπουργικό  συμβούλιο στο οποίο αποφασίστηκε η αποχώρηση τριάντα χιλιάδων υπαλλήλων του ευρύτερου και  στενού δημόσιου τομέα. Οι αποφάσεις  που ελήφθησαν θα πρέπει να εφαρμοστούν εντός τριμήνου και η κυβέρνηση προσπάθησε να βρει έναν τρόπο αποχώρησης που δεν θα πολλαπλασιάσει την κοινωνική δυσαρέσκεια.

Έτσι αποφασίστηκε να τεθούν σε καθεστώς εργασιακής εφεδρείας όλοι εκείνοι που απέχουν από τη συνταξιοδότησή τους από 12 έως 24 μήνες με στόχο να φύγουν με αυτό το κριτήριο 18-20.000 υπάλληλοι. Πόσοι ακριβώς μήνες προ της συνταξιοδότησης θα είναι το όριο για την εφεδρεία θα διευκρινιστεί μετά την έρευνα του υπουργείου Διοικητικής Μεταρρύθμισης που θα πραγματοποιηθεί μέσα στις επόμενες εβδομάδες. Αν ο στόχος των 20000 εφέδρων επιτευχθεί, για παράδειγμα, στους 12 μήνες δεν θα γίνει περαιτέρω επέκταση στους υπόλοιπους. Ο έφεδροι πάντως θα έχουν δικαίωμα να εργαστούν στον ιδιωτικό τομέα σαν να μην είχαν δεσμούς με τον δημόσιο τομέα.

Μειωμένη αποζημίωση θα πάρουν όσοι απολυθούν μετά το σχέδιο «αποχώρησης» 30000 δημοσίων υπαλλήλων. Αυτοί υπολογίζονται ότι θα προκύψουν από τους οργανισμούς που θα κλείσουν και με αυτή την απόφαση του υπουργικού συμβουλίου εφαρμόζεται για πρώτη φορά ο νέος νόμος για τις απολύσεις που είχε ψηφίσει η κυβέρνηση. Επίσης όσοι μπουν σε εφεδρεία μετά από συγχώνευση οργανισμών, το κριτήριο δεν θα είναι το ηλικιακό όριο, αλλά οι ικανότητες και τα αντικειμενικά κριτήρια εμπειρίας και σπουδών.

Σύμφωνα με κυβερνητικά  στελέχη «η δεξαμενή του ευρύτερου  δημόσιου τομέα είναι πολύ μικρή» και οι περαιτέρω μειώσεις προσωπικού θα γίνουν από τον στενό δημόσιο  τομέα. Η κυβέρνηση έχει δεσμευτεί  για μείωση 150000 υπαλλήλων μέχρι  το 2015, αλλά αρμόδια κυβερνητικά  στελέχη είναι πεπεισμένα ότι  θα αγγίξουν το όριο των 200000. Αυτό θα γίνει  με τους εξής τρόπους: συνταξιοδότηση, προσλήψεις 1 προς 10, αναδιάρθρωση του  κράτους και αξιολόγηση από ξένες  εταιρείες. Παρ’ όλα αυτά στις τελευταίες ημέρες Ρέππας και Βενιζέλος προσπάθησαν  να πείσουν την Τρόικα πως επιπλέον μείωση των δημοσίων υπαλλήλων πέραν  του ορίου των 200000, θα αποτελέσει πρόβλημα για τη λειτουργία του κράτους, δεδομένων των ιδιαιτεροτήτων της  χώρας μας, όπως για παράδειγμα του  αναγκαίου πολυάριθμου στρατιωτικού προσωπικού, που αγγίζει τις 150000. Όσον αφορά στο εκπαιδευτικό προσωπικό, φαίνεται να γλιτώνει τη βάσανο της εφεδρείας, ωστόσο θα ξεκινήσει «κύμα» μεταθέσεων του πλεονάζοντος προσωπικού ώστε να καλυφθούν ανάγκες σε απομακρυσμένες περιοχές της Ελλάδας, που σε άλλη περίπτωση θα γίνονταν προσλήψεις.

Τέλος στο υπουργικό  συμβούλιο συμφωνήθηκε να αναλάβουν  δράση όλοι οι υπουργοί ώστε να εντοπιστεί το πλεονάζον προσωπικό. Οι υπηρεσίες κάθε υπουργείου μέχρι στιγμής ή κωλυσιεργούν ή αρνούνται να συνεργαστούν και έτσι για την υλοποίηση του σχεδίου θα πρέπει να υπάρχει επίβλεψη από τους πολιτικούς προϊσταμένους προσωπικά.

www.twitter.com/AndreasBelegris


ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ@15:1103/10/201116:06

Γιατι να γινει πολεμος οταν ηδη εχουμε χασει?Η ελληνικη οικονομια μονο κατ'ονομα δεν ειναι χρεοκοπημενη και αυτο για λιγο ακομα "οσο μας κρατανε ετοιμοθανατους στην εντατικη"!Τωρα ως προς τον πολεμο αντε να γινει καποιο θερμο επεισοδιο στο Καστελλοριζο.Η διεθνης κοινοτητα θα εξαναγκασει αμεσα τον επιτιθεμενο σε ταπεινωτικη επανορθωση και το ΝΑΤΟ θα ειναι υποχρεωμενο να παρεμβει υπερ του αμυνομενου(Η Κυπρος το 1974 δεν ηταν μελος του ΝΑΤΟ-ουτε τωρα ειναι αλλα εχει τον ΟΗΕ στην πρασινη γραμμη- και η Τουρκια ηταν εγγυητρια δυναμη της Μεγαλονησου οποτε εκμεταλλευθηκε υπουλα το σχετικο νομικο κενο για να εισβαλλει).Εκτος αν καποιοι νομιζουν οτι οι Τουρκομογγολοι θα καταλαβουν εν ετει 2011 το Καστελλοριζο θα σφαξουν τους Ελληνες κατοικους του ή θα τους μεταφερουν στα βαθη της Ανατολιας σε ταγματα εργασιας.Δεν ειναι 1922 αλλα 2011 και τετοια πραγματα δεν γινονται ουτε σε σεναρια επιστημονικης φαντασιας.Επειτα, τι να τα κανεις τα πανακριβα οπλικα συστηματα οταν δεν εχεις να ταισεις το στρατιωτη που θα τα χειριστει ή να πληρωσεις για την υγεια των γονιων του ή να πληρωσεις για την παιδεια των παιδιων του.Εδω δεν εχουμε λεφτα να πληρωσουμε τους συνταξιουχους και θα δωσουμε ζεστο χρημα σε ξενες εταιριες της Γερμανιας και της Γαλλιας που ηδη τοσα χρονια μας εχουν πιει το αιμα?Τελος, να δηλωσω οτι τετοιες ιδεες εφαρμοζονται σε χωρες οπως η Βορεια Κορεα(οπου το 1/3 του πληθυσμου ακομη λιμοκτονει) ή στην Αρμενια(οπου τα 2/3 του εργατικου δυναμικου της εργαζεται στο εξωτερικο,βλεπε Ρωσια).Προτεινεις δηλαδη να γινουμε Βορεια Κορεα και Αρμενια?

Απάντηση
@ ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ03/10/201115:11

ΤΟΤΕ ΝΑ ΠΑΣ ΜΕ ΣΦΕΝΤΟΝΕΣ ΝΑ ΡΙΞΕΙΣ ΤΑ F-16 ΚΑΙ ΜΕ ΑΚΟΝΤΙΟ ΤΑ ΑΡΜΑΤΑ!! Δεν είπε κάνεις να αγοράζουμε ανεξέλεγκτα ας γίνει ένας σχεδιασμός που να καλύπτει την άμυνα μας και ας αγοράσουμε επιλεγμένα οπλικά συστήματα με διαφανείς διαγωνισμούς που θα εξασφαλίσουν την πιο συμφέρουσα τιμή. Κατάλαβε το με την γεωγραφική θέση που έχει η Ελλάδα αλλά και με τους γείτονες τις βλέπε Τούρκους, σκοπιανούς κτλ δεν μπορείς να είσαι ξέφραγο αμπέλι!!! Ακούς τι γίνεται με την Κύπρο, Καστελόριζο , τις προσφατες παραβιάσεις στο Αιγαίο και τις αερομαχίες με τα Ελληνικά Μαχητικά. Οι πιλότοι μας με τι θα πήγαιναν να προστατεύσουν τα συνορα μας με ΚΑΡΤ!!

Απάντηση
@προς P.P. | 03/10/2011 12:0603/10/201114:18

για να παψουν τα παιδια να ονειρευονται δημοσιο πρεπει ο ιδιωτικος τομεας να γινει ελκυστικος και οχι το σκλαβοπαζαρο που ειναι τωρα με 12ωρα μαυρα χωρις ασφαλεια, με εκβιασμους απολυσεις, και μισθους πεινας. Οταν και αν φτιαξει ποτε ο ιδιωτικος τομεας, θα παψουν τα παιδια μας να ονειρευονται δημοσιο. Η γυναικα μου ειναι παιδαγωγος προσχολικης ηλικιας (δασκαλα σε παιδικο). Απο τις πιο δυσκολες και υπευθυνες δουλειες που υπαρχουν... Στο δημοσιο οι αμοιβες ηταν 1300 ευρω και 6 ωρο και 15 με 20 παιδια το πολυ στο τμημα. στον ιδιωτικο τομεα 700 αντε 800 κατοσταρικα 8ωρο με 30 παιδια στο τμημα. Αποτελεσμα αυτου ειναι καμια κοπελα να μη πηγαινει στους ιδιωτικους παρα μονο απο απολυτη αναγκη ή για να μαζεψει την απαραιτητη προυπηρεσια για να μπει στο δημοσιο. Κοιταμε να την κανουμε Καναδα και οι εργασιακες συνθηκες εκει απλα της προξενουν καταθλιψη. 6ωρο ,αμοιβες απιστευτες βρηκαμε ακομα και 30 ευρω την ωρα και καθε δασκαλα μεχρι 8 παιδακια το πολυ. Γιατι εκει τους επιστημονες τους πληρωνουν. Φιλος μου και παλιος συμμαθητης μου, προγραμματιστης υψηλου επιπεδου ειδε και επαθε για να βρει μια δουλιτσα με 1300 ευρω πρωτο μισθο και μιλαμε για προγραμματιστη απο τους ΚΑΛΟΥΣ με εξειδικευση στα δικτυα. μετα απο καμια 10αρια συνεντευξεις τον πηραν και εζησε εργασιακο μεσαιωνα. Εφευγε απο την εταιρια 9 το ΒΡΑΔΥ και επρεπε να ηταν σταντμπαι ολο το 24ωρο ακομα και τις νυχτες ή στα ρεπο. Τελικα αφου πεταξε 3 χρονια απο τη ζωη του σηκωθηκε και εφυγε εξωτερικο και τα κονομαει. Αλλη γνωστη μου τελειωσε χημικος και μετα εκανε μεταπτυχιακο σε μια περιβαλλοντολογικη επιστιμη μου διαφευγει ακριβως τι. Εδω δεν εβρισκε δουλεια ουτε ταμειας στα ζαρα και σηκωθηκε και εφυγε κ πηγε Γαλλια και ζει μια χαρα. Οσο για ανειδικευτους εργατες και υπαλληλους γραφειου δε το συζηταω. χειροτερα απο μεσαιωνας. 600 ευρω και ταπεινωσεις και εξευτελισμους καθε μερα. ΟΧΙ κυριοι. Τα παιδια μας δεν ειναι τεμπεληδες. απλα εχουν αξιοπρεπεια. Εγω το παιδι μου το μεγαλωνω με αιμα και δακρυα. Δε θα γινει σκλαβακι κανενος. Αν δε καταφερουμε τελικα με τη γυναικα μου να βγουμε εξω ,το παιδι μου δεν υπαρχει περιπτωση να μεινει εδω. εκτος αν τρυπωσει στο δημοσιο. 600 ευρω παλι θα βγαζει με τα νεα μισθολογια και τη χρεωκοπημενη ελλαδιτσα αλλα δε θα ειναι σκλαβος

Απάντηση
ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ03/10/201112:23

ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣΠΛΗΡΗΣ ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΩΝ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΩΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΩΝ!!!ΛΕΦΤΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΙΑ!!!ΤΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΕΣΟΔΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΟΥΝ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΓΙΑ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΙΔΕΙΑ!!!ΟΠΟΙΟΣ ΟΝΕΙΡΕΥΕΤΑΙ ΑΚΡΙΒΑ ΟΠΛΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΝΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΔΩΡΕΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!!ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ @56468???

Απάντηση
προς P.P.03/10/201112:06

Φίλε μου για την φράση "Δεν είναι δυνατόν να ακούμε από παιδιά 20 και 30 χρονών, να έχουν ως μοναδικό όνειρο να μπουν στο Δημόσιο! Αυτό είναι ΚΑΤΑΝΤΙΑ" θα συμφωνήσω απόλυτα. Το έχω ακούσει από φίλους που μπήκαν και τους απαντούσα "καλή επιτυχία στο να γίνετε Νεάτερνταλ.." Είναι γεγονός ότι είμαστε πανέξυπνος λαός, αλλά μια ολόκληρη γενιά μεγάλωσε με το όνειρο να μπει στο δημόσιο. Τώρα που κοπήκαν τα πολλά αρχίσει κ το σκέφτεται. Ίσως σε κάποια χρόνια να αναθεωρήσει.. Κρίμα που τόσα παιδιά δεν βλέπουν ότι τα όρια του καθένα μας είναι αυτά που βάζει ο ίδιος στον εαυτό του. Βγείτε εξωτερικό, σκεφτείτε εντός κ εκτός συνόρων. Think outside the box, όπως μου αρέσει να λέω. Όσοι δουλεύουν σκληρά θα πετύχουν. Οι κουτοπόνηροι, βολεμένοι, καλομαθημένοι ενδέχεται να ζοριστούν μέχρι να βάλουν μυαλό.

Απάντηση
5646803/10/201111:41

Eite mas aresei eite oxi i ellada den einai elbetia oute prokeite i EE na boithisei tin xwra se periptwsh anagkhs. Dystyxws oi akriboi eksoplismoi (afou den eimaste ikanoi na exoume amyntiki biomixania) einai aparaititoi

Απάντηση
ΑΝΤΙ-ΔΗΜΟΣΙΟΣ03/10/201111:34

@ΑΝΤΩΝΗ, τουρκικες σειρες δεν βλεπω και για τους Τουρκους εχω την χειροτερη εντυπωση, αφου ως γνησιοι βαρβαροι στην ανθρωπινη ιστορια εχουν να προσφερουν μονο γενοκτονιες και καταστροφες.Ωστοσο η λογικη ειναι πανω απο καθε συναισθημα!Αν δεν ακολουθησουμε αυτο τον κανονα δεν θα προχωρησουμε ποτε μπροστα!

Απάντηση
@Γιώργος Γ03/10/201111:21

Αγαπητε κανεις δεν μιλησε απαξιωτικα για τους στρατιωτικους που απο 18 χρονων ζουν μεσα στα στρατοπεδα, αλλα για τους ανωτατους πτεραρχους-ναυαρχους-στρατηγους και τον εκαστοτε Υπουργο αμυνας που ξοδευουν την περιουσια του Ελληνικου λαου σε πανακριβους εξοπλισμους ή ακομη διατηρούν στρατόπεδα στην κάθε ραχούλα της Πελοποννήσου, όταν άλλες είναι οι ανάγκες για την άμυνα της χώρας!Οι στρατιωτικοί είναι απο τους πιο χρήσιμους ΔΥ, αλλά το νούμερο 150.000 είναι υπερβολικό για μια μικρή Βαλκανική χώρα σαν την Ελλάδα!

Απάντηση
P.P.03/10/201111:18

Όλο τα ίδια και τα ίδια από τους μεν και του δε. Οι μεν (ΔΥ) με τα γνωστές ακαταλόγιστες δικαιολογίες και οι δε (ΙΥ) μετρώντας τα κουκιά που κερδίζει το κράτος από τις απολύσεις. Ο λόγος που απαιτείται εκκαθάριση του Δημοσίου δεν είναι το κέρδος από την καταβολή μισθών. Είναι εύλογο και λογικό ότι τα ποσά αυτά θα χαθούν από την αγορά και τελικά από τον ιδιώτη. Μην τα ξαναλέμε και τα ξαναμασάμε, καταντούμε κουραστικοί. Άλλοι είναι οι βασικοί λόγοι που πρέπει να γίνει κάτι τέτοιο. 1. Ο ηθικός. Το Δημόσιο αποτελεί την κατά κόρον φηφοθηρική δεξαμενή των 2 μεγάλων κομμάτων. Αυτό πρέπει να σταματήσει! Εάν δεν σπάσει αυτό το απόστημα, δεν πρόκειται να δούμε άσπρη μέρα. Επίσης, η σύνδεση είναι τόσο ισχυρή που ενισχύει και αποκρύπτει τις μπλε και πράσινες λαμογιές διαχρονικά. 2. Ο αναπτυξιακός. Δεν είναι δυνατόν να ακούμε από παιδιά 20 και 30 χρονών, να έχουν ως μοναδικό όνειρο να μπουν στο Δημόσιο! Αυτό είναι ΚΑΤΑΝΤΙΑ! Όχι βέβαια για τα παιδιά, αλλά για την κοινωνία. Πως είναι δυνατόν να πάει μπροστά αυτός ο τόπος εάν τα υποτιθέμενα νέα μυαλά, επιδιώκουν την σαπίλα και τον βάλτο του Δημοσίου? Πρέπει να πιεστεί η κοινωνία να ΠΑΡΑΓΕΙ! Δεν γίνεται αλλιώς! Δεν πρέπει να είναι το Δημόσιο η εύκολη λύση. Και για αυτό θα πρέπει το Δημόσιο να γίνει όσο γίνεται λιγότερο δελεαστικό. Δεν μπορεί να έχει ηψηλότερους μισθούς από τον Ιδιωτικό τομέα! Τώρα, όλα τα υπόλοιπα που λέει ο καθείς εδώ μέσα, είναι παπαριές! Από τους μεν (ΔΥ) είναι η κλασική προσπάθεια να περιχαρακώσουν τα κεκτημένα με κάθε είδους μπαρούφες που δε στέκουν αφού όλοι ξέρουμε ότι δεν λειτουργεί τίποτα όπως θα έπρεπε, και από τους δε (ΙΥ) είναι η κλασική φτωχομπινεδιάρικη αντίληψη ότι άμα απολυθούν όλοι αυτοί, θα σωθεί η χώρα από τους μισθούς τους...

Απάντηση
ΑΝΤΩΝΗΣ03/10/201111:11

ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΑΝΤΙ-ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΡΕ ΦΙΛΕ ΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΕΧΟΥΝ ΜΟΝΙΜΗ ΑΠΕΙΛΗ ΚΑΙ ΚΟΝΤΡΑ.ΜΗΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΟΥΡΚΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ!!!!!!!!!!!! ΤΑ 400 ΧΡΟΝΙΑ ΤΑ ΞΕΧΑΣΑΜΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Απάντηση