PROTOTHEMA

People

Επιλογή Κατηγορίας

Κι ας έχει περάσει μισός αιώνας…

Αυτή είναι η πιο σέξι φωτογράφηση όλων των εποχών!

Αυτή είναι η πιο σέξι φωτογράφηση όλων των εποχών!
ΕκτύπωσηΑποστολήΜέγεθος κειμένου 
  • Επιλέξτε  τόπο κοινωνικής δικτύωσης για να μοιραστείτε την είδηση
Προσθήκη σχολίου

Η Μέριλιν απλώς συζητούσε με τον φωτογράφο, δεν πόζαρε ποτέ κι όμως το αποτέλεσμα ήταν τέλειο

Στις 17 Νοεμβρίου του 1962, ο νεαρός –τότε- φωτογράφος Ντάγκλας Κέρκλαντ είχε την ευκαιρία, και οπωσδήποτε την τύχη να περάσει ένα ολόκληρο απόγευμα με το μεγαλύτερο σύμβολο του σεξ όλων των εποχών, την Μέριλιν Μονρό, τυλιγμένη μόνο με ένα… ολόλευκο σεντόνι.

Η συγκεκριμένη δουλειά του με τη σταρ του Χόλιγουντ έχει διττή σημασία όχι μόνο για τον ίδιο και την καριέρα του, αλλά και επειδή, η 35χρονη Μέριλιν των φωτογραφιών του, «χάθηκε» μερικούς μήνες ύστερα από την επαγγελματική τους συνάντηση.

Το αποτέλεσμα της φωτογράφησης είναι λάγνο, παθιάρικο, ακόμα και ειλικρινές καθώς η απλότητα του «σκηνικού» και το παιχνίδι της ηθοποιού με την κάμερα, αλλά και με τον ίδιο τον φωτογράφο, θυμίζουν απλές, καθημερινές ιδιωτικές στιγμές και όχι μια «φτιασιδωμένη» δουλειά, με σκοπό μόνο και μόνο να μαγνητίσει τα βλέμματα.

Ο αισθησιασμός που «εκλύεται» από τις φωτογραφίες είναι κάτι παραπάνω από αισθητός και, παρόλο που στην προσωπική της ζωή η Μέριλιν δεν ήταν ευτυχισμένη, εδώ βγαίνει μια αύρα γαλήνης και χαράς.

Ο Κέρκλαντ, που έχει φωτογραφήσει ανθρώπους όπως την Όντρι Χέπμπορν, τον Ντάστιν Χόφμαν και την Αντζελίνα Τζολί, σε συνέντευξή του στη Huffington Post, είπε για τη συγκεκριμένη δουλειά: «Ποτέ δεν (της) είπα ‘βάλε εδώ το χέρι σου, γύρνα έτσι ή αλλιώς. Συζητούσαμε ανταλλάσοντας τη μια ατάκα μετά την άλλη, αλλά ήταν μια αποπλάνηση, κι από τις δυο πλευρές για την ακρίβεια. Και περάσαμε από όλα τα στάδια (της αποπλάνησης) χωρίς να κάνουμε σεξ, το οποίο βγήκε στην κάμερα, για αυτό και οι συγκεκριμένες φωτογραφίες είναι αυτό που είναι».

Πενήντα χρόνια αργότερα, οι φωτογραφίες, που για πολλούς θεωρείται η πιο σέξι φωτογράφηση όλων των εποχών, θα εκτεθούν και για τους νεότερους που ενδιαφέρονται να τις δουν, αλλά και για να θυμίσουν στους παλαιότερους «θερμές» α λα Μέριλιν εποχές, στην γκαλερί Westwood, της Νέας Υόρκης, από τις 26 Οκτωβρίου έως τις 15 Δεκεμβρίου.

Αν δεν μπορείτε να πάτε ως εκεί για να τις θαυμάσετε από κοντά, τότε σίγουρα αξίζει να τους ρίξετε μια ματιά παρακάτω:



5188913/10/201215:18

@The Girl κ εγω εχω διαβασει πολλα κ συμφωνω με οσα ειπες,ετσι κ αλλιως οσοι κ οσες τη βρισκουν τριτης διαλογης αποτελουν μειοψηφια,οι υπολοιποι εχουμε ματαια κ βλεπουμε κ το ταλεντο κ την εμφανιση της..

Απάντηση
The Girl12/10/201214:55

@51889: Πολλοι βιογραφοι αναφερουν πλαστικη στη μυτη, αλλα ειλικρινα δεν βλεπω καμμια διαφορα στη μυτη της Νορμα Τζην και σ αυτή της Μεριλιν Μονροε. Είναι μια από τις ελαχιστες περιπτωσεις οπου η απολυτη φυσικη ομορφια παρουσιαζεται σε ολο της το μεγαλειο. Μπορει να δει κανεις τις φωτο που τραβηξε ο Milton Green στην πισινα, οπου είναι τελειως αβαφη και μακραν ωραιοτερη από ολες τις φτιαγμενες σταρ. Οσο, για σενα φιλη/φιλε που συγκρινεις την Μεριλιν με τον αρχιφρικουλα Παμελα Αντερσον, τι να πω??? Σε ο,τι αφορα στον χαρακτηρα της, θα σου προτεινα να διαβασεις καμμια βιογραφια από τις απειρες που υπαρχουν. Η real life Μεριλιν δεν ειχε καμμια σχεση με το ειδωλο των στουντιος. Ηταν ένα ατομο καλοπροαιρετο, με εφεση στη μαθηση, που πληγωνε δυστυχως μονο τον εαυτο της. Κι αφου φαινεσαι να υποστηριζεις τον Μιλλερ, παραθετω μια δηλωση τουΜπορει να δει κανει την πραγματικη Μεριλιν, όταν είναι μαζι με παιδια. Τα λατρευει και την λατρευουν

Απάντηση
@The Girl 12/10/201210:37

κοριτσακι μου η τυπισσα ηταν ο παραδεισος των πλαστικων... η Pamela Anderson της εποχης της... ελα τωρα με την καθε ανασφαλή γκόμενα που δεν είχε στον ήλιο μόιρα...γυναίκες με όλη τη σημασία της λέξης ήταν Ava Garder, Greta Garbo, Dietricht, Betty Davis...η Monroe δεν είναι ούτε για να μαζέβει τα τασάκια τους..μην τρελαθούμε έχετε γίνει όλεσ χαζογομενάκια με πρότυπα χαζοθύληκα τρίτης διαλογής με ανασφάλεις και φοβίες... εκατο επεμβάσεις εκάνε και παρ'όλα αυτά ποτέ δεν ήταν ΓΥΝΑΙΚΑ .... "η Μεριλυν ηταν και θα ειναι η ομορφοτερη" .... καλά κρασίά κοπέλα μου... πόσο είσαι 10?? ναι ναι καλά ο Arthur Miller που της στάθηκε γιατί την αγαπούσε (άσχετα αν τον εκμεταλλευτηκε η γυναικα αράχνη που δεν ήξερε τι ήθελε)... άκου ωραία γυναίκα η Monroe... με πλαστικές και γυμνές φωτογραφήσεις... που στάθηκε στο χώρο πλασαροντας το χαζοθύληκο και τη ναζιάρα γατούλα που όταν άνοιγε το στόμα της κοιμοντουσαν ολοι και γιαυτο και την παρατουσαν στα κρυα του λουτρου και γιαυτο εμεινε μονη της... γυναικεσ μια βραδιας υπαρχουν πολλες και τετοια ητανε...

Απάντηση
5188912/10/201200:28

@The Girl Οντως,αν εκανε καποια επεμβαση αυτη ηταν μονο πλαστικη μυτης,ηταν κουκλαρα κ σεξι απο τη φυση της.Πολλες θα'θελαν να γινουν Μεριλιν,αλλα ουτε με τις πλαστικες ουτε με το μακιγιαζ ουτε καν με το φωτοσοπ τα καταφεραν...

Απάντηση
The Girl11/10/201222:05

Η μόνη επέμβαση που εχει κανει -αν αυτο θεωρειται επεμβαση- ειναι η αλλαγη του χρωματος των μαλλιων!!!! Τρανη αποδειξη οι φωτογραφιες της στο ξεκινημα της το 1944 τοτε που ηταν ενα παμφτωχο μοντελο. Ουτε η μυτη ουτε το σαγονι ουτε τιποτα δεν διαφερει απο την μετεπειτα σταρ. Μονο το χρωμα των μαλλιων και φυσικα οι αλλαγες που εκανε στο μακιγιαζ. Και να μην ξεχναμε οτι τοτε οι πλαστικες ηταν σε εμβρυακη φαση. Μα και τωρα που εχουν φθασει σε τετοιο επιπεδο, δεν παρατηρειτε οτι οι περισσοτερες "σταρ" μοιαζουν με δρακουλες? Επισης να μην ξεχναμε οτι οι πραγματικα ομορφες ειναι ομορφες,, εστω και αν ειναι λιγες. Και η Μεριλυν ηταν και θα ειναι η ομορφοτερη!!!!!!

Απάντηση
@The Girl11/10/201220:36

ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ, ΥΠΕΒΑΛΕ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΤΗΣ ΣΕ ΑΠΕΙΡΕΣ ΠΛΑΣΤΙΚΕΣ ΕΠΕΜΒΑΣΕΙΣ, ΑΠΛΟΣ ΓΙΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΙΟΜΑΣΤΕ!!! ΑΛΛΟ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟ Η ΦΥΣΙΚΗ ΟΜΟΡΦΙΑ.....

Απάντηση
The Girl11/10/201214:27

Να σαι καλά εκεί που είσαι, Νόρμα Τζήν... 50 χρόνια που έφυγες και καμμιά δεν μπορεί να πλησιάσει την ομορφιά σου και προπάντων τον υπέροχο χαρακτήρα σου. Σ' αγαπάμε πολύ!

Απάντηση
Γιάννης11/10/201209:46

Ντάγκλας Κέρκλαντ λέγεται ο φωτογράφος, αν μου επιτρέπετε να παρατηρήσω στο εξαίρετο κατά τ' άλλα άρθρο σας.

Απάντηση