PROTOTHEMA

Οικονομία

Δημοσίευμα με τίτλο: «Χρεοκοπία ήδη τον Μάρτιο;»

ΔΝΤ: Τον Μάρτιο η Ελλάδα δεν θα μπορεί να πληρώσει τα χρέη της

ΔΝΤ: Τον Μάρτιο η Ελλάδα δεν θα μπορεί να πληρώσει τα χρέη της

Δυσκολίες στην εξυπηρέτηση των χρεών της θα αντιμετωπίσει ήδη στα τέλη Μαρτίου η Ελλάδα, σύμφωνα με εκτιμήσεις του ΔΝΤ που επικαλείται το Spiegel

Η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει δυσκολίες στην εξυπηρέτηση των χρεών της ήδη στα τέλη Μαρτίου, εκτιμά το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο, σύμφωνα με δημοσίευμα του γερμανικού περιοδικού Der Spiegel, υπό τον τίτλο «Χρεοκοπία ήδη τον Μάρτιο;».

«Το Ταμείο ανησυχεί ιδιαίτερα η προθυμία πολλών κρατών-μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης για ισχυρότερες παραχωρήσεις προς τους Έλληνες σε ό,τι αφορά τους όρους λιτότητας στο πλαίσιο του γ΄ προγράμματος, λόγω της επιβάρυνσης από την τρέχουσα προσφυγική κρίση», αναφέρεται στο δημοσίευμα και επισημαίνεται ότι αυτό θα μπορούσε για παράδειγμα να αφορά την εφαρμογή της μεταρρύθμισης του συνταξιοδοτικού.

«Το ΔΝΤ επιμένει στις υποσχέσεις μεταρρυθμίσεων των Ελλήνων και μπλοκάρει την εδώ και καιρό εκκρεμούσα έκθεση αξιολόγησης, που πρέπει να δώσει το πράσινο φως ώστε να συμμετάσχει το Ταμείο στο γ΄ πακέτο διάσωσης. Οι ειδικοί του επισημαίνουν ότι οι Έλληνες έχουν υποσχεθεί μόνιμα πλεονάσματα 3,5% του ΑΕΠ το έτος. Επειδή δεν καταφέρνουν να φορολογήσουν επαρκώς τους εύπορους, πρέπει να περικοπούν οι συντάξεις», καταλήγει το δημοσίευμα στο τεύχος του περιοδικού που κυκλοφορεί σήμερα.
Συμπληρώστε το email σας για να λαμβάνετε όλη την έκτακτη επικαιρότητα πρώτοι!
Ακολουθήστε μας στα

teo28/02/201620:37

ΔΗΛΑΔΗ 4ο ΜΝΗΜΟΝΙΟ !!!! ΞΑΝΑ ΕΚΛΟΓΕΣ !!!! ΞΑΝΑ ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ !!! ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΙ !!!!

Απάντηση
ΕΛΛΗΝ28/02/201619:53

Αφου δεν καταφερε τα φορολογησει τους "ΕΥΠΟΡΟΥΣ" λενε αλεξακη!!!! Οχι τους μικρομεσαιους που εχεις καταστρεψει και ετσι εχεις στρεψει, οπως ηταν αναμενωμενο, ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΣΟΥ!!!! Ακου απο τα 100ευρω να σου μενουν τα... 5!!!!! (100 - φπα 18,70 - 23,58 φορο - 23,58 προκ. φορου - 28,46 ταμεια = 5,68!!!), ΚΑΙ ΜΕΤΑ... ΜΕ ΤΑ 5,68 ευρω (το 5,68% του ο,τι πληρωσει ο πελατης σου, δηλαδη, ΚΑΙ ΑΝ ΒΡΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΟΥ ΝΑ ΕΜΕΙΝΕ!!!) να πρεπει να πληρωσεις ΕΝΟΙΚΙΟ στο σπιτι ΣΟΥ (ενφια), φορο σε "τεκμαρτα" (ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΑ/ΑΝΥΠΑΡΚΤΑ) εισοδηματα για εσενα και στο σπιτακι σου (ΝΑΙ, ΞΕΡΕΙΣ, ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΠΙΤΑΚΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΚΛΕΨΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΕΛΛΗΝΑ.... ΞΕΡΕΙΣ ΕΣΥ ΤΙ ΛΕΩ....). Και, ΩΩΩΩΠΑ, ΓΙΑ "ΜΑΝΤΕΨΕ" ΑΛΕΑΚΗ... ναι, ναι, αληθεια ειναι... με ΖΗΜΙΑ να βγαινει καποιος (που πλεον βγαινουν ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ, ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΤΣΙ ΠΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΙΩΣΕΣ ΤΗΝ ΕΓΧΩΡΙΑ ΑΓΟΡΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 1 ΧΡΟΝΟ+ ΚΛΕΙΝΟΝΤΑΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΤΡΟΜΕΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΖΗΜΙΑ), ΔΕΝ ΤΟΥ ΜΕΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΧΑΡΑΤΣΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΤΗΡΙΣΕΙ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΣΟΥ ΣΤΟΝ ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΟΜΕΑ!!!! ΞΕΧΑΣΑ ΚΑΤΙ??? ΑΑΑΑ, ΝΑΙ, ΞΕΧΑΣΑ!!!: ΝΑ ΦΑΕΙ, ΝΑ ΤΑΙΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ, ΝΑ ΘΕΡΜΑΝΘΟΥΝ, ΚΑΙ ΝΑ... ΖΗΣΟΥΝ!!!! ΑΥΤΑ ΤΑ ΞΕΧΑΣΑΜΕ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΦΑΙΡΕΣΟΥΛΑ!!!!..... Κανε μας την χαρη αγορινα μου - ΦΥΓΕ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΚΡΥΨΟΥ. ΑΛΛΑΞΕ ΟΝΟΜΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΞΕΧΑΣΜΕΝΗ ΧΩΡΑ ΝΑ ΚΡΥΦΤΕΙΣ ΑΠΟ ΝΤΡΟΠΗ. ΦΥΓΕ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΑΣΕ ΤΟΝ ΚΥΡΙΑΚΟ ΠΟΥ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΒΓΑΛΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΕΠΤΙΚΗ ΠΟΡΕΙΑ ΠΟΥ ΔΙΑΤΗΡΕΙΣ ΕΣΥ. ΑΠΕΤΥΧΕΣ ΠΑΡΑΓΩΔΩΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΣΥΡΕΣ ΣΤΟ ΓΚΡΕΜΟ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΑΡΧΙΣΕΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΟΜΑΣΤΕ. ΦΥΓΕ ΤΩΡΑ ΜΗΠΩΣ ΜΕΙΝΕΙ ΧΡΟΝΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΣΩΣΕΙ Ο ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΜΕ ΤΗΝ (ΝΕΑ!!!) ΝΔ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΨΗΦΟΥΣ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΟΛΩΝ ΜΑΣ. ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙ Ο,ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΗΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ (ΕΙΔΙΚΑ ΕΣΥ) ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ. ΦΥΓΕ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΚΡΥΨΟΥ. ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙΣ ΣΚΟΤΩΝΕΙΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ. ΠΕΣ ΟΤΙ "ΑΠΕΤΥΧΑ ΑΠΛΑ, ΑΝ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ" (Ή Ο,ΤΙ ΑΛΛΟ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΘΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ) ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΦΥΓΕ. ΚΑΙ ΚΡΥΨΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ, ΟΝΤΩΣ, ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ, ΚΑΙ ΣΕ ΤΟΣΟ ΣΥΝΤΟΜΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΜΑΛΙΣΤΑ!! ΔΥΣΤΥΧΩΣ, ΒΕΒΑΙΑ, ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΑΠ' Ο,ΤΙ ΟΝΕΙΡΕΥΟΣΟΥΝ... ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠxΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΟ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΒΡΙΣΚΕΙ/ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΙΑ.

Απάντηση
ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΤΕ28/02/201614:54

Θα έχουμε πάρει το Νόμπελ.

Απάντηση