Λαύριο - ΠΑΟΚ 90-72: Έκανε Πρωτοχρονιάτικο πάρτι

Το Λαύριο έκανε ό,τι ήθελε τον ΠΑΟΚ και βρίσκεται δικαίως στην τρίτη θέση της βαθμολογίας - Πολύ κακή εμφάνιση από τον Δικέφαλο

Το Λαύριο θριάμβευσε επί του ΠΑΟΚ με 90-72 και πλέον απολαμβάνει την 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν εντυπωσιακό μπάσκετ σε αντίθεση με τους Θεσσαλονικείς οι οποίοι διέκοψαν το σερί των 5 νικών με άκομψο τρόπο.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έμεινε στο παιχνίδι μόνο για ένα δεκάλεπτο αφού στη συνέχεια οι Αμερικανοί του Λαυρίου σκόραραν όπως ήθελαν. Ο Έβανς έβαλε 19 πόντους στο ημίχρονο, ο Νίξον δημιουργούσε και σκόραρε συνεχώς για τους συμπαίκτες του ενώ ο Ουίγκινς εκμεταλλευόταν στο έπακρο τα αθλητικά του προσόντα.

Στην τρίτη περίοδο ο ΠΑΟΚ άφησε για λίγο τα σουτ πίσω από τα 6.75 και ακούμπησε τη μπάλα στον νεοαποκτηθέντα Τζάκσον καταφέρνοντας να μειώσουν σε 58-49 (28'). Σε εκείνο το σημείο όμως οι φιλοξενούμενοι έκαναν συνεχόμενα λάθη και επέτρεψαν στο λαύριο να ξεφύγει με διαφορά μεγαλύτερη των 15 πόντων φτάνοντας μάλιστα και στο +24 (78-54, 3').

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Καθολικά και εμφατικά ανώτερο το Λαύριο. Οι νικητές είχαν 57% στα δίποντα, 43 ριμπάουντ (36 ο ΠΑΟΚ), 17 ασίστ (11 ο ΠΑΟΚ) και μόλις 8 λάθη, Οι Θεσσαλονικείς σούταραν με 6/30 τρίποντα (20%).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Στίβεν Γκρέι σκόραρε 29 πόντους (όλους στο πρώτο ημίχρονο) με 5/9 τρίποντα και μάζεψε 6 ριμπάουντ.

Σπουδαίος κι ο Άντριου Ουίγκινς με 18 πόντους (8/9δ.) και 3 ριμπάουντ,

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Πολλοί, αλλά ο Θοδωρής Ζάρας λίγο περισσότερο αφού είχε 1/8 σουτ σε 9' συμμετοχής.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε 58-49, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με σερί 8-0 ξέφυγαν χωρίς να απειληθούν στη συνέχεια.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Τζαμάλ Νίξον σε 26' σκόραρε 16 πόντους, πήρε 3 ριμπάουντ κι έδωσε 4 ασίστ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι απολύτως τίποτα. Ο ΠΑΟΚ τα 6/30 τρίποντα και τον έντονο εκνευρισμό στο δεύτερο ημίχρονο.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα δύο καρφώματα του Ουίγκινς από τις άλεϊ ουπ ασίστ του Νίξον.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 48-35, 68-54, 90-72.