Αυστραλία-Ονδούρα 3-1: Πάει Μουντιάλ με χατ τρικ του Γέντινακ

Με κορυφαίο τον Μάικλ Γέντινακ, που πέτυχε χατ-τρικ, η Αυστραλία επικράτησε με 3-1 της Ονδούρας και σφράγισε το εισιτήριο για το Παγκόσμιο Κύπελλο της Ρωσίας

Το εισιτήριο για το Παγκόσμιο Κύπελλο της Ρωσίας, σφράγισε η Αυστραλία που επικράτησε στη ρεβάνς με 3-1 της Ονδούρας (0-0 το πρώτο ματς). Έτσι τα «καγκουρό» θα βρεθούν σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου για τέταρτη συνεχόμενη φορά.

Κορυφαίος για την ομάδα του Ποστέκογλου, ήταν ο έμπειρος Μάικλ Γέντινακ, που εξελίχθηκε στον απόλυτο πρωταγωνιστή του ματς, πετυχαίνοντας χατ – τρικ.

Ο έμπειρος μέσος, άνοιξε το σκορ για την ομάδα του στο 54’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ενώ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 72’ έγραψε το 2-0 για την Αυστραλία.

Μάλιστα, ο 33χρονος μέσος της Άστον Βίλα, «σφράγισε» το εισιτήριο για τη Ρωσία και πάλι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 85ο λεπτό, ενώ το γκολ της τιμής για την Ονδούρα πέτυχε ο Φιγκερόα στις καθυστερήσεις που μείωσε για την Ονδούρα σε 3-1.

Έτσι απομένει πλέον μια κενή θέση την οποία διεκδικούν Περού και Νέα Ζηλανδία (το πρώτο ματς είχε λήξει 0-0)