Γιουβέντους-Μπαρτσελόνα 3-0: Ιταλικός θρίαμβος με υπογραφή Ντιμπάλα!

Τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά του Champions League πήρε η Γιουβέντους κόντρα στην Μπαρτσελόνα - Ο Ντιμπάλα στο 7' και στο 22' πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ των Ιταλών, ενώ ο Κιελίνι στο 55' ολοκλήρωσε τον θρίαμβο των "μπιανκονέρι" - Δείτε σε βίντεο όλα τα γκολ

Στο Παρίσι το… κοντέρ είχε σταματήσει στα τέσσερα για να ακολουθήσει η ανατροπή του αιώνα. Ένα μήνα μετά το εφιαλτικό 4-0 από την Παρί, η Μπαρτσελόνα βίωσε ένα ανάλογο εφιάλτη στο «Juventus Stadium» του Τορίνο, εκεί όπου η Γιουβέντους επικράτησε με 3-0 στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για την προημιτελική φάση του Champions League.

Κι όσο κι αν στον αθλητισμό ισχύει το «ποτέ μη λες ποτέ», θαύματα δεν γίνονται κάθε φορά πόσω μάλλον όταν η «Μεγάλη Κυρία» δεν είναι μια σοφτ ομάδα όπως η Παρί για να δεχθεί τέσσερα γκολ στο Καμπ Νου.

Η αλήθεια είναι πάντως ότι σήμερα η Μπαρτσελόνα δεν ήταν τόσο τραγική όσο στο Παρίσι… Ίσα, ίσα που είχε και αρκετές, ορισμένες εκ των οποίων ήταν και κλασσικές, ευκαιρίες για να σκοράρει, όμως ο Μπουφόν κι η αστοχία των παικτών του Ενρίκε ήταν καθοριστικοί παράγοντες για να προκύψει αυτό το 3-0, για το οποίο η Γιουβέντους προειδοποίησε πολύ νωρίς…

Μόλις στα 23 δευτερόλεπτα είχε την πρώτη τελική (σουτ Κεντίρα), στο 3’ την πρώτη μεγάλη φάση (κεφαλιά Ιγουαΐν) και στο 7’ ήρθε το 1-0! Ο Κουαδράδο βρήκε τον Ντιμπάλα κι αυτός από το ύψος της μικρής περιοχής με εξαιρετικό πλασέ άνοιξε το σκορ.

Η Μπάρτσα μετά το 15’ ισορρόπησε και στο 21’ ο Μέσι φάνηκε στο γήπεδο, δίνοντας μαγική ασίστ στον Ινιέστα, αλλά στη μονομαχία των αρχηγών νικητής βγήκε ο Μπουφόν που έδιωξε σε κόρνερ και στην επόμενη επίθεση των Ιταλών ο Ντιμπάλα με νέο εξαιρετικό σουτ πέτυχε το 2-0!

Οι Καταλανοί έμοιαζαν να τα έχουν χαμένα ωστόσο στο ξεκίνημα της επανάληψης φάνηκε ότι το γκολ δεν αργεί να έρθει. Με φοβερή πίεση έκλεισαν την Γιουβέντους στα καρέ της έχοντας τέσσερις τελικές προσπάθειες από το 47’ έως το 51’ για να ακολουθήσει το… τετράλεπτο του τρόμου.

Ο Ιγουαΐν σπατάλησε δύο τεράστιες ευκαιρίες για να σκοράρει (στο 52’ και στο 53’) για να έρθει τελικά το 3-0 από τον Κιελίνι (!) στο 55’ με καταπληκτική κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Στο μυαλό όλων ήρθαν οι εικόνες από το Παρίσι με την Γιουβέντους να δίνει χώρο στην Μπάρτσα η οποία δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες (καλύτερη αυτή του Σουάρες στο 68’ που έδιωξε σε κόρνερ ο Μπουφόν), ωστόσο το τελικό σκορ δεν άλλαξε και πλέον σε μία εβδομάδα οι «μπλαουγκράνα» καλούνται να κάνουν μια δεύτερη επική ανατροπή.

Α' ημίχρονο
1': Στα 23 δευτερόλεπτα η πρώτη τελική προσπάθεια από την Γιουβέντους με κακό σουτ όμως από τον Κεντίρα.

3': Φάουλ του Πιάνιτς ο Ιγουαΐν εντελώς μόνος πιάνει την κεφαλιά αλλά στέλνει τη μπάλα στην αγκαλιά του Τερ Στέγκεν.

7' ΓΚΟΛ: Ο Κουαδράδο μπήκε στην περιοχή, πάσαρε στον Ντιμπάλα ο οποίος γύρισε με την άνεση του και με εξαιρετικό πλασέ άνοιξε το σκορ για την Γιουβέντους.

12': Φάουλ στη γωνιά της μεγάλης περιοχής για την Μπαρτσελόνα! Κακή εκτέλεση από τον Μέσι, η μπάλα άουτ.

18': Φαίνεται να έχει ισορροπήσει τον αγώνα η Μπαρτσελόνα
Έναρξη του αγώνα

21': Τεράστια επέμβαση του Μπουφόν στο τετ α τετ με τον Ινιέστα! Μαγική κάθετη μπαλιά του Μέσι προς τον αρχηγό της Μπάρτσα, ο οποίος όμως δεν μπόρεσε να νικήσει τον αρχηγό της Γιουβέντους!

22' ΓΚΟΛ: Στην επόμενη επίθεση της Γιουβέντους ο Πάουλο Ντιμπάλα με ένα ξερό αριστερό σουτ νίκησε τον Τερ Στέγκεν πετυχαίνοντας το 2-0!

29': Ο Κεντίρα χάνει τη μπάλα από τον Μέσι, αλλά από την προβολή του η μπάλα έφτασε στον Σουάρες που ήταν σε θέση οφσάιντ κι έτσι ακυρώθηκε σωστά το γκολ που πέτυχε ο Αργεντινός στη συνέχεια της φάσης.

39': Νέα καλή στιγμή για την Μπάρτσα με τον Ράκιτιτς να επιχειρεί την σέντρα, τον Σουάρες να πιάνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα από τα πόδια του Κιελίνι πέρασε δίπλα από το δοκάρι των γηπεδούχων.

46': Έναρξη του β' ημιχρόνου

47': Πλασέ του Μέσι η μπάλα δίπλα από το δοκάρι!

49': Ο Μπουφόν πέφτει στα πόδια του Σουάρες και προλαβαίνει τον Ουρουγουανό.

51': Άστοχο σουτ από τον Νέιμαρ.

52': Σέντρα του Σουάρες διώχνει ο Κιελίνι η μπάλα φτάνει έξω από την περιοχή με τον Ινιέστα να σουτάρει ψηλά πάνω από το δοκάρι της Γιουβέντους.

53': Ο Κουαδράδο βγάζει την Γιουβέντους στην κόντρα, πασάρει στον Ιγουαΐν με τον Αργεντινό να πλασάρει, αλλά ο Τερ Στέγκεν έπεσε στη γωνιά του και μπλοκάρει.

54': Ο Ιγουαΐν βγαίνει στην πλάτη της άμυνας, αλλά κάνει κακό κοντρόλ και στη συνέχεια αντί πασάρει στον αμαρκάριστο Μάντζουκιτς επιχείρησε το σουτ με τον Τερ Στέγκεν να διώχνει σε κόρνερ!

Απίστευτος ρυθμός στο παιχνίδι με τη μπάλα να είναι πάνω κάτω!

55' ΓΚΟΛ: Από την εκτέλεση κόρνερ ο Κιελίνι παίρνει την κεφαλιά και αφού η μπάλα βρήκε στο δοκάρι κατέληξε στα δίχτυα!

68': Από την κάθετη του Μέσι ο Σουάρες έβαλε ωραία το σώμα, απέφυγε τον Κιελίνι αλλά από πλάγια θέση το πλασέ που επιχείρησε κατέληξε κόρνερ! Μεγάλη ευκαιρία!

69': Οι Καταλανοί άλλαξαν γρήγορα τη μπάλα έξω από την περιοχή, το σουτ του Νεϊμάρ κόντραρε στα σώματα και το δεύτερο σουτ του Ινιέστα χτύπησε στο πόδι και στο χέρι του Κιελίνι με τον διαιτητή να θεωρεί ότι δεν υπήρχε πρόθεση.

Η Μπαρτσελόνα έχει ορισμένα δίλεπτα όπου θυμίζει κάτι από την σπουδαία ομάδα του πρόσφατου παρελθόντος, αλλά Μπουφόν και αστοχία της έχουν στερήσει το γκολ που θα άλλαζε τα δεδομένα της πρόκρισης.

77': Ατομική προσπάθεια του Νεϊμάρ που κάνει την πάσα στον Σουάρες, αλλά ο Κιελίνι πρόλαβε και έδιωξε σε κόρνερ

81': Όλο το γήπεδο αποθεώνει τον Ντιμπάλα που έδωσε τη θέση του στον Ρινκόν!

87': Φάουλ για την Μπαρτσελόνα στα 5 μέτρα έξω από την περιοχή. Το εκτελεί ο Μέσι πάνω στο τείχος κι ο Σουάρες κερδίζει το κόρνερ.

88': Ο Μασεράνο βρίσκει στην περιοχή τον Ράκιτιτς αλλά ο Κροάτης έκανε τραγική σέντρα στέλνοντας τη μπάλα ψηλά άουτ!

90'+4': Τέλος του αγώνα, η Γιουβέντους πέτυχε μια σπουδαία νίκη με 3-0!