Παρί Σεν Ζερμέν-Μπαρτσελόνα 4-0 (Τελικό), Μπενφίκα-Ντόρτμουντ 1-0 (Τελικό)

Η Παρί Σεν Ζερμέν σκόρπισε στα... τέσσερα σημεία του ορίζοντα την Μπαρτσελόνα και είναι με το... ενάμιση πόδι στα προημιτελικά του Champions League - Εκπληκτική εμφάνιση από Ντι Μαρία (δύο γκολ) και Ντράξλερ  - Ο Κώστας Μήτρογλου πέτυχε το μοναδικό γκολ στη νίκη της Μπενφίκα επί της Ντόρτμουντ

Σε Λισαβόνα (Μπενφίκα-Ντόρτμουντ) και Παρίσι (Παρί-Μπαρτσελόνα) είναι στραμμένα σήμερα τα βλέμματα των ποδοσφαιρόφιλων.

Μπενφίκα-Ντόρτμουντ 1-0 (Μήτρογλου 48')
84': Ο τερματοφύλακας της Μπενφίκα κάνει το παιχνίδι της ζωής του και με εκπληκτικό τρόπο έδιωξε το σου του Πούλισιτς!

58': Ο Ομπαμεγιάνγκ το εκτελεί με απελπιστικό τρόπο σημαδεύοντας τον Έντερσον που κρατάει το 1-0 για την Μπενφίκα!

57': ΠΕΝΑΛΤΙ για την Ντόρτμουντ μετά το χέρι του Φέισα

53': Ο Ομπαμεγιάνγκ εξακολουθεί να χάνει τα άχαστα και από τα πέντε μέτρα πλασάρει άστοχα.

51': Ο Ντεμπελέ ευνοήθηκε από τις κόντρες, αλλά ο Εντερσον έδιωξε το πλασέ του.

48' ΓΚΟΛ: Από την εκτέλεση κόρνερ ο Λουϊζάο πήρε την κεφαλιά και με διπλή προσπάθεια ο Κώστας Μήτρογλου δίνει το προβάδισμα στην Μπενφίκα! Αυτό ήταν το 12ο γκολ του Έλληνα επιθετικού στα 12 τελευταία ματς των "Αετών της Λισαβόνας".

46': Έναρξη β' ημιχρόνου

45+2': Λήξη του ημιχρόνου χωρίς γκολ, αλλά με την Ντόρτμουντ να κυριαρχεί

40': Ο Έντερσον ανατρέπει στα όρια περιοχής αλλά ο Ριτσόλι δεν δίνει ούτε φάουλ.

38': Η Ντόρτμουντ εξακολουθεί να χάνει ευκαιρίες με τον Ομπαμεγιάνγκ να μην μπορεί να σπρώξει τη μπάλα στα διχτυα μετά την σέντρα του Γκερέιρο.

23': Νέα καλή στιγμή για την Ντόρτμουντ με τον Λίντελοφ και πάλι να κόβει με τάκλιν το σουτ του Ντεμπελέ

10': Απίστευτη χαμένη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους με τον Ομπαμεγιάνγκ μόνος του από το ύψος του πέναλτι να στέλνει τη μπάλα ψηλά πάνω από το δοκάρι!

5': Άμεση η απάντηση της Μπενφίκα με τον Σαλβιο να αδειάζει τον Παπασταθόπουλο αλλά να σουτάρει άστοχα

4': Πρώτη ευκαιρία στο Ντα Λουζ με το σουτ του Ντεμπελέ να κοντράρεται από τους αμυντικούς.

1': Έναρξη του αγώνα

Οι ενδεκάδες:

Μπενφίκα: Έντερσον - Λουιζάο, Λίντελοφ, Ελισέου, Σεμέδο - Φέισα, Πίτσι - Καρίγιο, Σάλβιο – Μήτρογλου, Ράφα Σίλβα
Μπορούσια Ντόρτμουντ: Μπούρκι -Μπάρτρα, Σμέλτσερ, Παπασταθόπουλος, Πίστσεκ, Ντουρμ – Ντεμπελέ, Βάιγκλ, Γκερέιρο – Ρόις, Ομπαμεγιάνγκ

Παρί Σεν Ζερμέν-Μπαρτσελόνα 4-0 (18', 55' Ντι Μαρία, 40' Ντράξλερ, 71' Καβάνι)
83': Δοκάρι για την Μπαρτσελόνα με τον Ουμτιτί από το ένα μέτρο να μην μπορεί να σκοράρει!

71' ΓΚΟΛ: Ο Έντισον Καβάνι βρέθηκε στην περιοχή και με δυνατό σουτ εστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Μπαρτσελόνα για τέταρτη φορά!!!

58': Ο Καβάνι αγγίζει το 4-0, αλλά η μπάλα μετά την προβολή του περνά ελάχιστα έξω.

55' ΓΚΟΛ: Ο Ντι Μαρία κινήθηκε ανενόχλητος έξω από την περιοχή των Καταλανών και με ένα εκπληκτικό αριστερό σουτ έστειλε τη μπάλα συστημένη στο δεξί παραθυράκι του Τερ Στέγκεν.

Η Παρί κάνει ότι θέλει στο γήπεδο με τον Ντράξλερ να δικαιώνει την απόφαση των γηπεδούχων να δώσουν 40 εκατ. ευρώ για να τον αποκτήσουν τον Γενάρη.

45': Λήξη ημιχρόνου

40' ΓΚΟΛ: Η Παρί έκλεψε τη μπάλα κοντά στην περιοχή της Μπαρτσελόνα κι ο Ντράξλερ από κοντά εκτέλεσε τον Τερ Στέγκεν για το 2-0!

34': Ο Τερ Στέγκεν απομακρύνει ενστικτωδώς το πλασέ του Ντράξλερ και αποσοβεί το 2-0!

27': Τρομερή χαμένη ευκαιρία από τον Αντρέ Γκόμεζ για την ισοφάριση.

18' ΓΚΟΛ: Ο Ντι Μαρία αναλαμβάνει την εκτέλεση του και με φοβερό σουτ ανοίγει το σκορ για τους Γάλλους!

17': Φάουλ για την Παρί μετά άγαρμπο μαρκάρισμα του Ουμτιτί στον Ντράξλερ.

Καλύτερη η Παρί σ' αυτά τα πρώτα λεπτά του αγώνα.

11': Μεγάλη επέμβαση από τον Τερ Στέγκεν στο πλασέ του Ματουϊντί

6': Ο Καβάνι έφυγε από αντικανονική θέση, αλλά καθυστέρησε να σουτάρει κι οι αμυντικοί της Μπάρτσα απομάκρυναν.

3': Κίτρινη κάρτα στον Ραμπιό της Παρί.

Παρί:Τραπ – Κυρζάβα, Κιμπέμπε, Μαρκίνιος, Μενιέ – Ραμπιό, Βεράτι, Ματουιντί - Ντράξλερ, Ντι Μαρία - Καβάνι.
Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν - Ζόρντι Άλμπα, Σέρχι Ρομπέρτο, Πικέ, Ουμτιτί - Μπουσκέτς, Ινιέστα, Αντρέ Γκόμες - Σουάρες, Μέσι, Νεϊμάρ