Γαλλία: Στον τελικό του Λιγκ Καπ με τεσσάρα η Παρί

Διέλυσε την Μπορντό με 4-1 - Ο Καβάνι έφτασε τα 109 γκολ στους Παριζιάνους, πιάνοντας τον Παουλέτα

Η Παρί Σεν Ζερμέν θα διεκδικήσει για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά το Λιγκ Καπ, έχοντας κατακτήσει το τρόπαιο και στις τρεις προηγούμενες περιπτώσεις. Η ομάδα του Έμερι διέλυσε την Μπορντό με 4-1 εκτός έδρας και περιμένει μία εκ των Μονακό και Νανσί στον τελικό.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν στο 19’ με εκπληκτικό φάουλ του Ντι Μαρία, όμως δεν κατάφεραν να επιβάλουν τον ρυθμό τους στο πρώτο μέρος. Το ματς ήταν ισορροπημένο και οι Γιρονδίνοι βρήκαν την ισοφάριση πριν το ημίχρονο. Ο Ρολάν ήταν ο σκόρερ από κοντά, όμως το γκολ του δεν έπρεπε ποτέ να μετρήσει, καθώς ο Καμανό που του έδωσε την ασίστ ήταν σε θέση οφσάιντ. Η εικόνα ήταν διαφορετική στην επανάληψη, με τους Παριζιάνους να παίρνουν το προβάδισμα με δυνατό σουτ του Καβάνι στο 60’, να έχουν τον έλεγχο και να τελειώνουν τα πάντα στο 74’, όταν ο Ουρουγουανός βρήκε και πάλι δίχτυα για το 1-3, πιάνοντας τον Παουλέτα στα 109 γκολ με την Παρί! Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ντι Μαρία στο 81’, κάνοντας το τελικό 1-4.

Πηγή: gazzetta.gr