Βόλεϊ: Ο Ολυμπιακός 3-1 τον Παναθηναϊκό και προκρίθηκε στον τελικό του Λιγκ Καπ

Ο Παναθηναϊκός πήρε το πρώτο σετ, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας κι έναν εξαιρετικό Αγκάμεζ ο Ολυμπιακός έφτασε στη νίκη και την πρόκριση στον τελικό του Σαββάτου - Με 25-8 (!!!) έληξε το γ' σετ που είναι ρεκόρ διαφορά σε ντέρμπι αιωνίων

Ο Ολυμπιακός παρότι βρέθηκε να χάνει με 0-1 σετ στο «Μελίνα Μερκούρη» νίκησε τον Παναθηναϊκό με 3-1 σετ στον Α’ ημιτελικό του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» και προκρίθηκε στον τελικό της διοργάνωσης που θα γίνει το προσεχές Σάββατο (28/1, 19.00) και πάλι στο ίδιο γήπεδο με αντίπαλο το νικητή του αγώνα ΠΑΟΚ - Ηρακλής που θα γίνει την Τετάρτη (25/1, 19.00).

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος στο πρώτο σετ, αλλά ο Ολυμπιακός πήρε το δεύτερο στις λεπτομέρειες και στο τριτο ήταν σαρωτικός κατακτώντας με 25-8 (!!!), δημιουργώντας ρεκόρ στις «αιώνιες» αναμετρήσεις από το 1998 οπότε και καθιερώθηκε το νέο σύστημα καταγραφής πόντων.

Ο ΠΑΟ προσπάθησε να επανέλθει στο δ’ σετ, αλλά μετά το 14-14 ο Ολυμπιακός πήρε μια διαφορά και την κράτησε ως το τέλος πανηγυρίζοντας την πρόκριση στον τελικό.

Τα σετ: 21-25, 25-23, 25-8, 25-21
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόσκαν): Νταφ 9 (3/6 επ, 6 μπλοκ), Στιβαχτής 1 (μπλοκ), Κοκκινάκης 16 (12/22 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 61% υπ - 39% άριστες), Άθος Κόστα 6 (4/5 επ, 2 μπλοκ), Αγκάμεζ 25 (18/30 επ, 4 άσσοι, 3 μπλοκ), Τσούπκοβιτς 12 (8/21 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 30% υπ - 10% άριστες) / Στεφάνου (λ, 44% υπ - 30% άριστες), Σουλτανόπουλος, Φράγκος (67% υπ - 33% άριστες), Ρουμελιωτάκης.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης, Μελγκαρέχο 8 (8/25 επ, 53% υπ - 37% άριστες), Τσίροβιτς 13 (11/22 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52% υπ - 44% άριστες), Γκονζάλες 23 (19/30 επ, 4 άσσοι), Ρανγκέλ 11 (3/9 επ, 1 άσσος, 7 μπλοκ), Πανταλέων 3 (2/7 επ, 1 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 36% υπ - 27% άριστες), Χαραλαμπίδης 3 (3/6 επ), Μπέλος 1 (1/1 επ), Ανδρεόπουλος, Δημητριάδης.