Ολυμπιακός - Προμηθέας 90-63: Θέαμα και ουσία από τους πρωταθλητές

Οι ερυθρόλευκοι επέκτειναν το αήττητο σερί τους σε μία αναμέτρηση με όμορφο μπάσκετ από τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου

Ο Ολυμπιακός έκλεισε όπως αναμενόταν με νίκη τις υποχρεώσεις του στην Basket League σε ό,τι αφορά το 2016 αφού νίκησε τον Προμηθέα Πατρών με 90-63. Οι Πειραιώτες φρόντισαν να είναι σοβαροί στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης (ειδικά στην άμυνα) και έτσι δεν αντιμετώπισαν το παραμικρό πρόβλημα.

Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου (χειροκροτήθηκε από τους φίλους του Ολυμπιακού) άντεξε μόλις στο πρώτο πεντάλεπτο του ματς.

Οι «ερυθρόλευκοι» στην δεύτερη περίοδο έπαιξαν εκπληκτικό μπάσκετ με τους Λοτζέσκι και Γιανγκ να σκοράρουν με συνέπεια κι έτσι η διαφορά έφτασε τη μέγιστη τιμή της στο 53-26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός παρά τις συνεχείς αλλαγές του Γιάννη Σφαιρόπουλου διατηρούσε τον καλό του ρυθμό και με τρίποντο του Βασίλη Σπανούλη έφτασε στο double score (62-31, 25’). Η συντήρηση δυνάμεων συνεχίστηκε μέχρι τέλους, οι βασικοί κάθονταν στον πάγκο και σκέφτονταν τη Φενέρμπαχτσε ενώ οι Τολιόπουλος και Αθηναίου έπαιρναν σημαντικό χρόνο συμμετοχής ώστε να δείξουν και αυτοί την ποιότητα τους. Η κόρνα της λήξης βρήκε τους γηπεδούχους να επικρατούν με 90-63 και να αποθεώνονται από τους πολλούς μικρούς φίλους τους που βρέθηκαν στο ΣΕΦ.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων είναι τεράστια και φάνηκε στο παρκέ.

Οι Πειραιώτες ήταν καλύτεροι παντού, ωστόσο ξεχώρισαν τα δίποντα (67%-42%), τρίποντα (41%-26%) και στις ασίστ (22-13).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ματ Λοτζέσκι ξεχώρισε με 13 πόντους (1/1δ., 3/4τρ., 2/2β.), 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ κι ένα κλέψιμο.

Καλός και ο Δημήτρης Αγραβάνης με 11 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο ενώ πήρε και 4 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Μίροσλαβ Τόντιτς σε 25’ είχε 5 πόντους με 2/9 σουτ και μόλις 3 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν το διάστημα στο οποίο ξέφυγε ο Ολυμπιακό και με επιμέρους σκορ 26-11 «καθάρισε» τους Πατρινούς.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Έρικ Γκριν τελείωσε με 10 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ κι ένα λάθος.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ντίκερσον σηκώθηκε κάτω από το καλάθι, αλλά ο Πάτρικ Γιανγκ τον έκοψε με εντυπωσιακό τρόπο κατεβάζοντας με δύναμη τη μπάλα.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ολυμπιακός τον τραυματισμό του Αγραβάνη και οι Πατρινοί το κακό δεύτερο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 53-27, 75-43, 90-63