Άρσεναλ – Στόουκ 3-1: Ανατροπή και κορυφή για τους «κανονιέρηδες» (βίντεο)

Η Αρσεναλ έκανε την εντός ανατροπή και έπιασε την Τσέλσι στην 1η θέση - Τριάρες για Μπέρνλι, Σουόνσι, χαμός στο Χαλ-Κρίσταλ Πάλας (3-3)

Με το τρελό σερί που τρέχει η Τσέλσι, δεν είναι εύκολο να την ακολουθούν οι υπόλοιποι μνηστήρες του τίτλου. Η Αρσεναλ όμως αντέχει και βρέθηκε έστω για λίγο (σ.σ.: η Τσέλσι παίζει Κυριακή μεσημέρι) στην κορυφή, υπερτερώντας στην ισοβαθμία της συμπολίτισσας. Οι Κανονιέρηδες δυσκολεύτηκαν αρκετά να φτάσουν στο 3-1 επί της Στόουκ και χρειάστηκε να γυρίσουν με άγχος το σκορ αν και απειλήθηκαν σε διάφορα σημεία του αγώνα.

Το σουτ του Μουνιέσα (4) έξυσε το δοκάρι του Τσεχ, ο οποίος στο 27' νικήθηκε από την άσπρη βούλα από τον Ανταμ (αγκωνιά Τσάκα σε Αλεν). Οι γηπεδούχοι όμως ισοφάρισαν πριν το ημίχρονο (42'), όταν ο Γουόλκοτ πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και από την παράλληλη του Μπεγιερίν και στην 384η εμφάνισή του με την Αρσεναλ, έβαλε το 100ό γκολ του.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης ήρθε και το δεύτερο, το πιο όμορφο του αγώνα. Ο Οξλεϊντ-Τσάμπερλαϊν (49') έβγαλε υπέροχη ψηλοκρεμαστή ασίστ και ο Οζίλ που πετάχτηκε στην πλάτη της άμυνας, κρέμασε τον Γκραντ με κεφαλιά λόμπα για το ένατο γκολ του στη σεζόν. Η Στόουκ προσπάθησε να αντιδράσει και ο Τσεχ σταμάτησε στη γραμμή την κεφαλιά του Κράουτς (73').  Και στο επόμενο δίλεπτο ήρθε ο Ιβόμπι με πλασέ να κλειδώσει το 3-1 και να διευρύνει το αήττητο σερί της ομάδας του που κρατάει από την 2η αγωνιστική.

Επιστροφή στις νίκες
Η Μπέρνλι βρήκε ρυθμό, επικράτησε 3-2 της Μπόρνμουθ εντός έδρας κι επέστρεψε στις επιτυχίες έπειτα από τρεις διαδοχικές ήττες. Μπήκε δυνατά και πέτυχε δυο γρήγορα τέρματα. Γκολάρα του Χέντρικ στο 13' και τρία λεπτά αργότερα ο Γουάρντ σημείωσε το 2-0. Η Μπόρνμουθ από το πουθενά μπήκε στο ματς, αφού στις καθυστερήσεις, ο Αφόμπε πήρε τη μπάλα από τον Φρέιζερ και μείωσε σε 2-1. Ο Γκρέι έστειλε μήνυμα στους φιλοξενούμενους στο 65' και στο 75' συμμετείχε στο τρίτο τέρμα. Ωραίο τακουνάκι και ο Μπόιντ πέτυχε το 3-1. Το μοναδικό που κατάφερε να κάνει η Μπόρνμουθ, ήταν να μειώσε σε 3-2 με τον Ντάνιελς στις καθυστερήσεις.

Πήρε ανάσα η Σουόνσι!
Νίκη ανάσα για τη Σουόνσι, επικράτησε 3-0 της Σάντερλαντ, βγήκε από την επικίνδυνη ζώνη και άφησε στον πάτο τις Μαυρόγατες. Οι Ουαλοί είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης στο πρώτο ημίχρονο όχι όμως και την ουσία για να απειλήσουν την εστία της αντιπάλου. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν κυρίως με αντεπιθέσεις, αλλά δεν κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα. Ωστόσο, με το... καλημέρα του β' μέρους η Σουόνσι άνοιξε το σκορ. Η μπάλα βρήκε στο χέρι του Ντεναγιέρ και ο Γκίλφι Σίγκουρντσον πέτυχε το 1-0. Τρία λεπτά αργότερα ήρθε το δεύτερο τέρμα, με ιδανικό τελείωμα του Γιορέντε. Η Σάντερλαντ δεν κατάφερε να μπει ποτέ στο ματς και στο 80' ήρθε το τρίτο τέρμα, με κεφαλιά του Γιορέντε από σέντρα του Μπρίτον.

Ματσάρα και έξι γκολ!
Απίθανο ματς στο KCOM Stadium ανάμεσα στη Χαλ και την Κρίσταλ Πάλας, με τις δυο ομάδες να πετυχαίνουν έξι γκολ και να παίρνουν από ένα βαθμό (3-3). Οι γηπεδούχοι άφησαν στον πάτο τη Σάντερλαντ, ενώ οι φιλοξενούμενοι πήραν ανάσα και βρέθηκαν στη 14η θέση. Οι Λονδρέζοι ήταν καλύτεροι στο α' μέρος, έχασαν καλές ευκαιρίες με Ζαχά, Μπεντέκε, ωστόσο πρώτη γκολ πέτυχε η Χαλ. Ο Σνόντγκρας με... βουτιά κέρδισε πέναλτι και στο 27' σημείωσε το 1-0. «Θεία Δίκη», με τον  Σνόντγκρας να κάνει πέναλτι στον Γουίλφριντ Ζαχά στο 52' και τον Μπεντέκε να πετυχαίνει το πέμπτο γκολ στα πέντε τελευταία στην PL. Στο 70' ο Ζαχά έφερε τούμπα το ματς, με την Πάλας να παίρνει προβάδισμα 2-1. Ωστόσο, λίγο αργότερα ο Ντιομάντε κατάφερε να ισοφαρίσει 2-2 για τις Τίγρεις. Η αντίδραση των Λονδρέζων ήταν... παιδική, αφού στο 78' ο Λίβερμορ πέρασε Καμπάιγ και Νταν για το 3-2! Οι παίκτες του Πάρντιου πάντως κατάφεραν στο 89' να σώσουν το βαθμό με γκολ του Κάμπελ.

Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής:
Σάββατο
Γουότφορντ - Έβερτον 3-2 (36' και 64' Οκάκα, 59' Πρεντλ / 17' και 86' Λουκακού)
Άρσεναλ - Στόουκ 3-1 (42' Γουόλκοτ, 50' Εζίλ, 75' Ιγουόμπι / 29' πέν. Τσάρλι Άνταμ)
Μπέρνλι - Μπόρνμουθ 3-2 (13' Χέντρικ, 16' Γουόρντ, 75' Μπόιντ / 45+2' Αφόμπ, 91' Ντάνιελς)
Χαλ - Κρίσταλ Πάλας 3-3 (27' πέν. Σνόντγκρας, 73' Ντιομαντέ, 78' Λίβερμορ / 53' πέν. Μπεντεκέ, 71' Ζαά, 89' Φρέιζερ Κάμπελ)
Σουόνσι - Σάντερλαντ 3-0 (50' πέν. Σίγκουρντσον, 54' και 80' Γιορέντε)
Λέστερ - Μάντσεστερ Σίτι (19:30)