Τσέλσι - Τότεναμ 2-1: Της έχει πάρει τον αέρα... (βίντεο)

Πότε θα σπάσει η κατάρα; Τουλάχιστον όχι φέτος... Η Τσέλσι πέτυχε την 26η νίκη της απέναντι στην Τότεναμ, επικράτησε 2-1 στο Στάμφορντ Μπριτζ, έπιασε κορυφή και πάει... αεράτη στο Ετιχαντ!

Τον Μάιο με την ισοπαλία (2-2) έριχνε στο καναβάτσο την Τότεναμ κι έστελνε τον τίτλο στο Λέστερ. Φέτος, η Τσέλσι επιβεβαιώνει την ανωτερότητά της, αλλά και το γεγονός ότι η συμπολίτισσά της βρίσκεται σε κρίση (μια νίκη σε δέκα ματς). Οι Μπλε επικράτησαν 2-1 των Σπερς, τους έσπασαν το αήττητο, πέτυχαν το 7 στα 7 και πάνε φορτσάτοι στο Ετιχαντ για να αντιμετωπίσουν τη Μάντσεστερ.

Τι και αν η εστία τους παραβιάστηκε έπειτα από 600 αγωνιστικά λεπτά, η ΟΜΑΔΑ του Κόντε βρέθηκε ξανά στην κορυφή της Premier League, αφήνοντας πίσω Σίτι και Λίβερπουλ. Οσο για την παράδοση, αυτή παίζει μεγάλη μπάλα! Η Τσέλσι πέτυχε την 26 νίκη της κόντρα στην Τότεναμ, ενώ η τελευταία δεν έχει κερδίσει ούτε μια φορά στις 30 τελευταίες επισκέψεις της στο Stamford Bridge σε όλες τις διοργανώσεις.

Η Τότεναμ ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στο ματς, κυκλοφορούσε τη μπάλα καλύτερα κι έδειχνε πως είχε το πάνω χέρι. Ετσι, μόλις στο 11ο λεπτό πάγωσε τους γηπεδούχους. Ο Ερικσεν με έναν κεραυνό έξω από την περιοχή δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στον Κουρτουά, πετυχαίνοντας το 1-0. Ηταν η... 39η τελική προσπάθειά του στο πρωτάθλημα και η τυχερή.

Οι Σπερς δεν άφησαν την Τσέλσι να αντιδράσει, ο Γουανιάμα ήταν εξαιρετικός βοηθώντας την ομάδα του να κρατήσει το υπέρ της σκορ. Η Τσέλσι με μόλις δυο τελικές προσπάθειες σε 43 λεπτά αγώνα δεν έδειχνε πως είχε τη λύση για να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα. Κάπου εκεί όμως μίλησε ο Πέδρο, ο οποίος με ένα υπέροχο σουτ έξω από την περιοχή έφερε το ματς στα ίσα.

Το β' μέρος ήταν μόνο... Τσέλσι! Εντυπωσιακό ξεκίνημα και στο 51' είχε ολοκληρωθεί η ανατροπή. Ο Κόστα έκανε απίθανη ενέργεια, έσπασε την ιδανική στιγμή στον Μόουζες ο οποίος με τη... βοήθεια του Γιορίς και του Βερόνγκεν διαμόρφωσε το 2-1. Ηταν το 14ο γκολ της Τσέλσι, στο οποίο ο Ισπανός έχει συμμετοχή (10 γκολ, 4 ασίστ). Ο Αλόνσο έχασε τεράστια ευκαιρία λίγο αργότερα να τελειώσει το ματς, αφού βρέθηκε ολομόναχος σε θέση βολής, αλλά αστόχησε. Η Τότεναμ ήταν αδύνατη να αντιδράσει, είχε μόλις μια προσπάθεια με τον Ντέλε Αλι και τέλος! Σε κρίση οι Σπερς, αφού έμειναν στο -7 από την κορυφή, ενώ λίγες ημέρες νωρίτερα είχαν αποκλειστεί από τη συνέχεια του Τσάμπιονς Λιγκ.

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής:
Σάββατο
Μπέρνλι - Μάντσεστερ Σίτι 1-2 (14' Μάρνι / 37' και 60' Αγκουέρο)
Χαλ - Γουέστ Μπρομ 1-1 (72' Ντόσον / 34' ΜακΌλεϊ)
Λέστερ - Μίντλεσμπρο 2-2 (34' πέν. Μαχρέζ, 94' πέν. Σλιμανί / 13' και 71' Νεγρέδο)
Λίβερπουλ - Σάντερλαντ 2-0 (75' Ορίγκι, 91' πέν. Μίλνερ)
Σουόνσι - Κρίσταλ Πάλας 5-4 (36' Σίγκουρντσον, 66' και 68' Φερ, 91' και 93' Γιορέντε / 19' Ζαά, 75' Τόμκινς, 82' πέν. Κορκ, 84' Μπεντεκέ)
Τσέλσι - Τότεναμ 2-1 (45' Πέδρο, 51' Μόουζες / 11' Έρικσεν)