Βίντεο: Πέταξε έξω τον Κύργιο και περιμένει τον «Νόλε» ο Ναδάλ

O «Βασιλιάς του χώματος» εξανέμισε τον αντίπαλο του χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία, εξασφαλίζοντας την 11η παρουσία του στα προημιτελικά της Ρώμης, στις 12 τελευταίες διοργανώσεις, ενώ παράλληλα, έφτασε τις 49 νίκες

Ο Ραφαέλ Ναδάλ πήρε την πρόκριση στον προημιτελικό του Μasters της Ρώμης, Internazionali BNL d’ Italia, ανατρέποντας το εις βάρος του αποτέλεσμα του πρώτου σετ κόντρα στον Νικ Κύργιο και δίνει ραντεβού με τον Τζόκοβιτς

Ο Ελληνοαυστραλός ξεκίνησε δυνατά, όμως ο Ράφα πήρε εκδίκηση για την ήττα του στον 4ο γύρο του Γουίμπλεντον του 2014, επικρατώντας με 6-7 (3), 6-2, 6-4.

Με τη νίκη του αυτή ο Ισπανός προκρίνεται για 8η σερί χρονιά στα προημιτελικά της διοργάνωσης, από την οποία έχει αποχωρήσει με το τρόπαιο επτά φορές (2005, 2006, 2007, 2009, 2010, 2013, 2014).

Σε ότι αφορά στο ματς, ο Ναδάλ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-1, όμως στην συνέχεια οι δύο παίκτες κράτησαν τα σερβίς τους με το σετ να οδηγείται στη διαδικασία του tie brak. Εκεί ο Ναδάλ προηγήθηκε 2-3, με τον Κύργιος να κάνει ένα σερί 5 πόντων και να κλείνει το σετ.

Στα επόμενα δύο σετ ο «Βασιλιάς του χώματος» εξανέμισε τον αντίπαλο του χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία, εξασφαλίζοντας την 11η παρουσία του στα προημιτελικά της Ρώμης, στις 12 τελευταίες διοργανώσεις, ενώ παράλληλα, έφτασε τις 49 νίκες (49-4).

Αντίπαλος του στους «8» θα είναι ο Νόβακ Τζόκοβιτς, ο οποίος επικράτησε του Βραζιλιάνου Τόμας Μπελούτσι με 0-6, 6-3, 6-2 σε 1 ώρα και 37 λεπτά.

Έτσι, Ναδάλ και Τζόκοβιτς ανανεώνουν το ραντεβού τους για 49η φορά, με τον Σέρβο να προηγείται 25-23. Η τελευταία φορά που νίκησε ο Ράφα ήταν στο Ρολάν Γκαρός του 2014, με τον Νο 1 να μετρά 6 νίκες στα ισάριθμα ματς έκτοτε!

Εξάλλου, το «εισιτήριο» για τα προημιτελικά πήρε και ο Αντι Μάρεϊ. Ο Βρετανός χρειάστηκε μόλις 77 λεπτά για να κάμψει την αντίσταση του Ζερεμί Σαρντί με 6-0, 6-4.

Στο πρώτο σετ ο Γάλλος δεν παρουσίασε καμία αντίσταση, ωστόσο στο δεύτερο προηγήθηκε 4-3, με τον Βρετανό να σοβαρεύεται και να κλείνει το σετ 6-4. Στον επόμενο γύρο ο Μάρεϊ θα αντιμετωπίσει είτε τον Νταβίντ Γκοφάν. Ο Βέλγος συνέτριψε με 6-0, 6-0 τον Τόμας Μπέρντιχ και θα αναμετρηθεί για 4η φορά με τον Μάρεϊ, με τον τελευταίο να έχει αναδειχθεί νικητής και στις 3. Μάλιστα, η μία από τις τρεις ήταν ένα χρόνο πριν στο Foro Italico, με τον Γκοφάν να αποσύρει τη συμμετοχή του από τον αγώνα.