Euroleague, Βιλερμπάν-Χίμκι 92-88: Βλέπει πρωτιά ενόψει playoff

Σοβαροί στην άμυνα και με φρενήρη ρυθμό στην επίθεση, οι Γάλλοι επικράτησαν δίκαια

ville_main
Η Βιλερμπάν συνέχισε την εντυπωσιακή της πορεία στη φετινή Euroleague αφού επικράτησε και της Χίμκι με 92-88. Οι Γάλλοι πανηγύρισαν παίζοντας στον αγαπημένο γρήγορο ρυθμό των αντιπάλων τους, ωστόσο έδειξαν πολύ μεγαλύτερη σοβαρότητα στα αμυντικά τους καθήκοντα.

Η Χίμκι μόλις κάθισε στον πάγκο ο Σβεντ έπαιξε σπουδαίο μπάσκετ και επέστρεψε από το -19 στο 31’ φτάνοντας τη διαφορά στον πόντο, ωστόσο ο Κράμερ αστόχησε σε κρίσιμες βολές.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Η Χίμκι με τον κλασικό της τρόπο παιχνιδιού (πολλά τρίποντα και αναζήτηση αιφνιδιασμού) βρήκε σκορ, αλλά το ίδιο έκανε κι η Βιλερμπάν κυρίως με τους Τέιλορ και Τζεκιρί

Στην δεύτερη περίοδο οι Ρώσοι με καλάθια των Καράσεφ και Σβεντ προηγήθηκαν με 27-32 (13’), όμως η κατάσταση άλλαξε άμεσα. Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την άμυνά τους, οδήγησαν σε αρκετά λάθη τους αντιπάλους τους και με σερί 9-0 βρέθηκαν μπροστά με +6 (43-37, 18).

Στην τρίτη περίοδο με εξαίρεση τον Τίμα , οι παίκτες της Χίμκι παρουσιάστηκαν σε κακή κατάσταση και η Βιλερμπάν με τους Λάιτι και Καουντί να σκοράρουν, προηγήθηκε με 56-49 (24’). Η εικόνα όχι μόνο δεν διαφοροποιήθηκε, αλλά οι Γάλλοι έγιναν ακόμη πιο επιβλητικοί αφού προηγήθηκαν και με 74-57 (29’).

Ο Κουρτινάιτις απέσυρε τον Σβεντ στον πάγκο και ξαφνικά η Χίμκι έπαιξε μπασκετάρα. Με τους Τίμα και Εβανς να πρωταγωνιστούν επέστρεψαν από το -19 (76-59, 31’) και η διαφορά έπεσε στον πόντο με καλάθι του Αμερικανού φόργουορντ (85-84, 39’). Στο τέλος «μίλησε» η ψυχραιμία στις βολές η οποία και καθόρισε το αποτέλεσμα.

Δείτε τα highlights του παιχνιδιού:

LDLC Asvel Villeurbanne-Khimki Moscow Region 92-88: Janis Timma (20 points)

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Βιλερμπάν σε δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο έκανε ό,τι ήθελε. Τελείωσε με 20 ασίστ, 9 λάθη και 72.7% στα δίποντα.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντέιβιντ Λάιτι ολοκλήρωσε με 20 πόντους (8/9δ., 0/4τρ., 4/4β.), 5 ριμπάουντ, μία ασίστ, 3 κλεψίματα κι ένα λάθος.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Κακός ο Κράμερ με 2/6 σουτ και 0/2 βολές στο τέλος. Ο Σβεντ όχι τόσο άστοχος (4/7δ., 1/4τρ.), αλλά αδιάφορος στην άμυνα.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Τέιλορ Τζόρνταν ήταν κομβικός με 17 πόντους, 3 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Ειδικά στα τρία πρώτα δεκάλεπτα.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 89-88 και 15’’ να μένουν για τη λήξη, ο Τέιλορ ευστόχησε σε 1/2 βολές (90-88). Στη συνέχεια ο Κράμερ είχε 0/2 και ο Λάιτι με 2/2 έκανε το 92-88.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι Γάλλοι την απώλεια διαφοράς 19 πόντων σε 8 λεπτά. Οι Ρώσοι την κακή τους άμυνα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Κράμερ πήγε να δώσει alley oop πάσα στον Γκιλ και αυτή προσγειώθηκε στο καλάθι των Γάλλων και μέτρησε φυσικά ως τρίποντο στο 37’ της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 50-45, 74-57, 92-88