Basket League, Ήφαιστος-Άρης 85-59: Τον... διέσυρε

Εντυπωσιακή εμφάνιση από τον Ήφαιστο Λήμνου, που συνέτριψε 85-59 τον Άρη και τον βύθισε ακόμα περισσότερο στη βαθμολογία της Basket League

4955188
Άρης και δεν είναι καλά… Οι «κίτρινοι» διασύρθηκαν από τον Ήφαιστο στη Λήμνο (85-59), υποχρεώθηκαν στην 6η διαδοχική ήττα τους και υποχώρησαν στον πάτο της βαθμολογίας (1-6).

Στο 4-3 ανέβηκαν οι «νησιώτες», που είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με κορυφαίους τους Λιτλ (18 πόντοι), Σμιθ (15 πόντοι), Έβανς (11 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και Τσαϊρέλη (12 πόντοι, 5 ριμπάουντ).

Από τους Θεσσαλονικείς πάλεψαν μόνο οι Μιλόσεβιτς (16 πόντοι, 7 ριμπάουντ), Ντραγκίσεβιτς (13 πόντοι).

Στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες ήταν αρκετά νευρικές και άστοχες. Εντούτοις, ο Ήφαιστος ανέβασε στροφές στο τελευταίο κομμάτι της περιόδου και με επιμέρους σκορ 7-2 μετέτρεψαν το 9-9 (7’) σε 16-11, που ήταν το σκορ του δεκαλέπτου.

Από ‘κει και πέρα, η δεύτερη περίοδος ανήκε στους γηπεδούχους, που έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και ξέφυγαν στο σκορ (33-21 στο 15’). Η λήξη του ημιχρόνου βρήκε την ομάδα του Μανωλόπουλου στο +12 (39-27).

Και στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, οι «νησιώτες» ήταν πολύ πιο συγκεντρωμένοι και έφτασαν μέχρι και στο +18 (49-31 στο 24’), την ώρα που ο Άρης είχε μπλοκάρει επιθετικά. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Ήφαιστο να έχει «αέρα» 17 πόντων (60-43).

Το πάρτι των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Μανωλόπουλου να ξεφεύγει με +22 (72-50 στο 35’). Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά, με τους «νησιώτες» να φτάνουν στο 85-59.

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 39-27, 60-43, 85-59.
Ήφαιστος Λήμνου (Μανωλόπουλος): Μολντοβεάνου 5, Έβανς 11 (7 ριμπ.), Σμιθ 15, Πελεκάνος, Χάμοντς 5, Σταμάτης 2, Τσαϊρέλης 12 (5 ριμπ.), Διαμαντάκος 4, Χαριτόπουλος 9, Μούρτος 4 (6 ριμπ.), Λιτλ 18 (8/13 εντός παιδιάς), Στασινός
Άρης (Μαρκόπουλος): Φλιώνης 5, Μιλόσεβιτς 16 (7 ριμπ.), Γκετσεβίτσιους 1, Ντραγκίσεβιτς 13, Μόρις 5, Βλάσιος 3, Σακελλαρίου 6, Τάλτον 5, Σλαφτσάκης 4, Νετζιπόγλου, Βουλγαρόπουλος 1