Basket League, Ιωνικός - Ηρακλής 88-74: Ασταμάτητοι οι Νικαιώτες

Ο Ιωνικός ήταν εντυπωσιακός στο ματς με τον Ηρακλή, καταφέρνοντας να φτάσει σε μια εύκολη νίκη (88-74) και το 4-2-Πρώτος σκόρερ για την ομάδα της Νίκαιας οι Μπαρτ και Χαραλαμπόπουλος με 14 πόντους, double double o Mαυροκεφαλίδης

4940879__1_
Δεν συνάντησε δυσκολία κόντρα στον Ηρακλή ο Ιωνικός.

Οι Νικαιώτες ανέβηκαν στο 4-2 στην Basket League, ενώ ο Γηραιός έπεσε στο 3-3.

Για τους νικητές οι Μπαρτ και Χαραλαμπόπουλος είχαν από 14, ενώ ο Μαυροκεφαλίδης έκανε double double (13 πόντοι και 10 ριμπάουντ)

Με τον Κώττα ο Ιωνικός έκανε το 7-4, αλλά ο Ηρακλής απάντησε άμεσα και με το τρίποντο του Ντέιβις, πέρασε μπροστά με 9-10. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 7-0, κάνοντας το 17-10 χάρη στον Μαυροκεφαλίδη στο 6'. Ο Μπατής διαμόρφωσε το σκορ δεκαλέπτου (23-21).

Ο Στιθ έδωσε αέρα 8 πόντων (33-25) στην ομάδα του Βετούλα., όμως ο Ηρακλής το μάζεψε γρήγορα με τον Μανωλόπουλο στο 24' (33-31). Ο Χαραλαμπόπουλος έκανε το 50-42 στο 19', με τον Χάνλαν να κάνει το 50-44 στην τελευταία φάση του 2ου δεκαλέπτου. Στο ημίχρονο ο Ιωνικός σούταρε με 7/14 τρίποντα, ενώ η ομάδα της Νίκαιας είχε 6/13.

Ο Ιωνικός... πάτησε γκάζι στο 3ο δεκάλεπτο και εκτόξευσε τη διαφορά στους 15 (65-50) με το καλάθι του Μπαρτ στο 25'. Οι γηπεδούχοι έκαναν ότι ήθελαν στη συνέχεια της περιόδου και το προβάδισμα τους έφτασε στους 25 πόντους (80-55).

Ο Μαυροκεφαλίδης έγραψε το 84-62 στο 34', οι γηπεδούχοι έλεγξαν απόλυτα το ματς μέχρι το τέλος και έφτασαν στο 4-2.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ιωνικός έκανε εκπληκτικό 3ο δεκάλεπτο (30-11), ενώ καθάρισε το ματς από πολύ νωρίς στο 30'.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Χαραλαμπόπουλος με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μπαρτ με 14 πόντους και ο Μαυροκεφαλίδης με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Τζόουνς με 12 πόντους και ο Κώττας με 10 πόντους βοήθησαν τους γηπεδούχους.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Σούλερ έμεινε χαμηλά στους 2 πόντους και δεν βοήθησε.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 80-55 και ο Ηρακλής δεν μπορούσε να επιστρέψει μετά από αυτό.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ιωνικός τίποτα, ενώ ο Ηρακλής το 3ο δεκάλεπτο (30-11), το 27/63 εντός πεδιάς και τα 13 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 50-44, 80-55, 88-74