NBA: Στην παράταση λύγισαν τους Μπακς οι Ράπτορς και μείωσαν σε 2-1

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με δύο παρατάσεις, οι Ράπτορς νίκησνα με 118-112 στο Τορόντο και μείωσαν σε 2-1 στη σειρά των τελικών της Ανατολής

rap_buck
Σε ένα ματς όπου κρίθηκε ύστερα από δύο παρατάσεις, οι Ράπτορς τελικά κατάφεραν να πάρουν τη νίκη επί των Μπακς με 118-112. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε άλλο ένα double double, έχοντας όμως 8 λάθη και 5/16 σουτ. Σημείωσε 12 πόντους, ενώ ήταν σαρωτικός στα ριμπάουντ μαζεύοντας 23 συνολικά (20 αμυντικά) και παράλληλα μοίρασε 7 ασίστ. Πρώτος σκόρερ στο ματς ο Λέοναρντ με 36 πόντους, συμπαραστάτης του ο Σίακαμ με 25.

Οι Ράπτορς μπορεί να περιόρισαν τον Γιάννη και να τον κράτησαν χαμηλά στο σκορ, αλλά δυσκολεύτηκαν πάρα πολύ. Και ενώ στο ημίχρονο έδειχνα ότι εύκολα ή έστω και δύσκολα θα πάρουν το ματς, τα «ελάφια» ήταν πολύ... ατίθασα για να «πληγωθούν» τόσο εύκολα.

Δείτε τα highlights του τρίτου αγώνα της σειράς:

Milwaukee Bucks vs Toronto Raptors - Game 3 - Full Game Highlights | 2019 NBA Playoffs

Ετσι, οδήγησαν το ματς στην παράταση, αν και βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο.

Μόλις, 1' και 13'' από το τέλος, οι βολές του Λέοναρντ είχαν κάνει το 96-91 για τους Ράπτορς.

Ωστόσο, οι Μπακς, δεν λύγισαν και έφτασαν στην ισοφάριση (96-96) με τον Μίντλεντον έχοντας εκμεταλλευτεί τις δύο άστοχες βολές του Σιάκαμ.

Οι Μπακς... μίλησαν για άλλη μία φορά στο τέλος. Με το σκορ να είναι 103-99 για τους «δεινόσαυρους», ο Μπρόγκντον μειώνει στο καλάθι κι ο Χιλ με 2/2 βολές οδηγεί το ματς στη δεύτερη παράταση. Εκεί, άντεξαν οι γηπεδούχοι και την κούραση και την πίεση.

Στα 32.4'' από το τέλος, ο Λέοναρντ έκανε το 114-110 και τελικά το τελικό σκορ έγραψε 118-112.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-21,28-30,19-24,19-21,22-16