Basketball Champions League, ΑΕΚ-Μπάμπεργκ 69-67: Πικρός αποκλεισμός στο φινάλε

Η ΑΕΚ στις αρχές της τελευταίας περιόδου προηγήθηκε με 12 πόντους (63-51), αλλά η Μπάμπεργκ, που είχε νικήσει με 4 πόντους στην έδρα της, επέστρεψε και με μεγάλο καλάθι του Ράις στα 5 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε πήρε την πρόκριση καθώς ο Λαρεντζάκης αστόχησε στην τελευταία επίθεση

4765207
Το όνειρο της δεύτερης παρουσίας στο Final 4 του BCL και του repeat έφτασε στο τέλος του!

Με 18.000 οπαδούς στο πλευρό της, η ΑΕΚ έφτασε στο +12 (63-51, 33') και είχε στα χέρια της την πρόκριση, αλλά η Μπάμπεργκ, με τρία σερί τρίποντα στο τέλος των Χάρις και Τέιλορ, πήρε τον έλεγχο και κατάφερε να υπερασπιστεί την διαφορά του πρώτου ματς (71-67), παρά τη νίκη των γηπεδούχων (69-67).

Τρομερή η προσπάθεια των «κιτρινόμαυρων», παρά τις απουσίες, και πολλά τα παράπονα για τη διαιτησία.

Χάντερ (19π., 11ρ.), Τζέιμς (12π.), Λαρεντζάκης (10π., 6ρ.) και Θίοντορ (9π., 7ασ.) ξεχώρισαν για τους γηπεδούχους. Αποθεώθηκε ο Νίκος Ζήσης στην επιστροφή του στο ΟΑΚΑ.

Το ματς

Στο πρώτο μέρος η ΑΕΚ δεν είχε καθόλου καλό ποσοστό στα τρίποντα (7.6% - 1/13), όπως και η Μπάμπεργκ (10% - 1/10), αλλά οι καλές άμυνες που έβγαλε και τα ριμπάουντ (25 με 12 επιθετικά), της έδωσαν το προβάδισμα στο ημίχρονο. Οι «κιτρινόμαυροι» βρέθηκαν στο 9-5 (5'), Ράις και Αλεξάντερ με ενέργειές τους έβαλαν μπροστά την Μπάμπεργκ (12-13, 7'), αλλά οι πολύτιμες βοήθειες του Σάκοτα έκαναν το 20-17 στο 10'. Η ΑΕΚ έφτασε τα 4 ομαδικά φάουλ στα πρώτα δύο λεπτά της δεύτερης περιόδου, ο Ρούμπιτ με έμμεσο έκανε το 20-22 (12'), αλλά οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους 8-1 με τους Χάντερ, Θίοντορ και Γιαννόπουλο (28-23, 14'). Η γερμανική ομάδα μείωσε (30-32, 19'), αλλά ο Θίοντορ ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν το ημίχρονο έβαλε το πρώτο του καλάθι για το 36-32 (20').

Στην τρίτη περίοδο η ΑΕΚ έφτασε και στο +8 (45-37, 25'), αλλά ο Ράις με 8 πόντους του πλησίασε ξανά στο σκορ (45-45, 27'). Τα τρίποντα των Τζέιμς - Γκρίφιν ήρθαν να δώσουν... ανάσα, όπως και η τάπα του πρώτου στον Ράις στη λήξη του δεκαλέπτου (54-49, 30'). Λαρεντζάκης, Θίοντορ και Χάντερ έβαλαν την ΑΕΚ στο +12 (63-51, 33'), αλλά η Μπάμπεργκ επέστρεψε, αφού Χάρις και Τέιλορ εκτέλεσαν τρεις σερί φορές από τα 6.75 για το 65-60 (36'). Με το σκορ στο 67-65, Λαρεντζάκης και Χάντερ αστόχησαν σε τρίποντο και κοντά στο καλάθι, αντίστοιχα, και ο Ράις με καλάθια του μείωσε στο τελικό 69-67, για να προκριθεί η Μπάμπεργκ στην τελική φάση του θεσμού.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 36-32, 54-49, 69-67.