Basket League, Προμηθέας Πατρών-Κύμη 94-61: Σαρωτικός Προμηθέας διέλυσε την Κύμη!

Ο Προμηθέας αποδεικνύοντας ότι είναι πολλές κλάσεις ανώτερος από την Κύμη επικράτησε 94-61, έχοντας κλειδώσει τη νίκη από την 1η περίοδο

4631746
Καμία όρεξη για... αστεία δεν είχε ο Προμηθέας κόντρα στην Κύμη!

Επιβάλλοντας από το πρώτο λεπτό στην έδρα του τον δικό του ρυθμό, επιβλήθηκε της ομάδας του Γιάννη Καστρίτη με 94-61 σε μία αναμέτρηση που έδειχνε από την αρχή μέχρι τέλος άνιση, καθώς το τέλος της 1ης περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 33-7.

Με αυτό τον τρόπο οι Πατρινοί έφτασαν στο 5-2 και έδειξαν τη σωστή αντίδραση μετά την ήττα από τη Βίρτους Μπολόνια για το BCL, ενώ από την άλλη πλευρά η Κύμη έχουν πέσει στο 1-6 και ο προφανής τους στόχος της παραμονής δείχνει να δυσκολεύει.

Το ματς δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική, αφού η Κύμη κατάφερε να αντέξει μόλις 5 λεπτά στο ματς, εκεί που το σκορ ήτανα κόμα στο 11-7. Από εκείνο το σημείο και μετά η ομάδα της Πάτράς πάτησε το γκάζι και με κορυφαίο τον Παρκς πραγματοποίησε ένα εκπληκτικό σερί 22-0 για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 33-7. Ο Αμερικανός σέντερ είχε 15 πόντους με 6/6 δίποντα και 3/3 βολές.

Με την έναρξη της 2ης περιόδου, ο δείκτης του σκορ έφτασε στο 47-11 με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν τελικά το πρώτο ημίχρονο με 15 λάθη, όταν ο Προμηθέας είχε μοιράσει ήδη 18 ασίστ. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 54-25 και φυσικά η ομάδα του Μάκη Γιατρά έκανε έναν υγιεινό περίπατο στο υπόλοιπο του αγώνα.

Η διαφορά παρέμενε στα επίπεδα των 30+ πόντων και τελικά το ματς ολοκληρώθηκε στο 94-61, με τους δύο προπονητές περισσότερο να δοκιμάζουν σχήματα και πρόσωπα, παρά να δίνουν ιδιαίτερη σημασία στο σκορ, που ούτως ή άλλως είχε κρίνει τον νικητή του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 33-7, 54-25, 70-46, 94-61
Προμηθέας (Γιατράς): Γκίκας 2 (1/5 σουτ, 4 ασίστ), Μέγιερ 3 (1), Λίποβι 9 (1), Παρκς 22 (9/12 δίποντα, 4/7 βολές, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο σε 21:11), Μπράουν 4 (1/7 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σαλούστρος 4 (4 ασίστ, 2 κλεψίκματα), Όντουμ 4 (2/8 σουτ, 4 ριμπάουντ, 14 ασίστ, κανένα λάθος), Τσαϊρέλης, Γερομιχαλός 21 (9/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Σανδραμάνης 9 (3), Έλις 14, Λαναράς 2
Κύμη (Καστρίτης): Πουλιανίτης 2, Χόρτον 13 (7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 4 κοψίματα), Σαγκς 9 (1), Κάμφορ 12 (2), Γουάσινγκτον 1, Τσιάρας 2, Στυλιανού 5, Μαραγκός 5 (1), Τουντζιαράκης 6, Γερομιχαλός, Μητσιμπόνας, Χολμς 6 (1/8 σουτ)