Γαλλία-Ελλάδα 75-71: Λύγισε στο φινάλε η Εθνική γυναικών μπάσκετ

Η Εθνική το... πάλεψε με όλη της την ψυχή κόντρα στη Γαλλία, αλλά στο τέλος λύγισε με 75-71 και θα παίξει τα... ρέστα της για την πρόκριση στο επόμενο ματς με την Κορέα - Εκπληκτική η Μάλτση με 28 πόντους

Gynaikes
Κρίμα κι άδικο για αυτή την Εθνική Γυναικών. Οι παίκτριες του Κώστα Κεραμιδά έβαλαν στα σχοινιά τις... ισχυρές Γαλλίδες, αλλά στο τέλος.. κόλλησαν στην επίθεση και επέτρεψαν στις αντίπαλους τους να πάρουν το ματς με 75-71.

Πλέον η Ελλάδα πήγε στο 0-2 στον όμιλο και θα παίξει τον... τελικό πρόκρισης στην επόμενη φάση με την Κορέα την Τρίτη.

Για την Εθνική μας η Μάλτση έκανε ματσάρα με 28 πόντους (6/13 τρίποντα), ενώ η Καλτσίδου είχε 9 που χρεώθηκε με 5 φάουλ (τα 2 πολύ αυστηρά, όπως γενικότερα μερικά σφυρίγματα κατά της Ελλάδας).

Για τις νικήτριες η Μιγιέμ ήταν κορυφαία με 20 πόντους

Η Γαλλια ξέφυγε με 8 πόντους (15-7) με την Γκρούντα στο 5'. Η Εθνική μας προσπάθησε να μαζέψει λίγο τη διαφορά, αλλά η Τσατσουάνγκ (3/3 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο) αύξησε το προβάδισμα της ομάδας της στους 11 (24-13 στο 8'). Η Χριστινάκη σκόραρε, όμως η Ντουσέ έγραψε το 26-17, που ήταν και το αποτέλεσμα της πρώτης περιόδου.

Φουριόζα μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο και με 4 πόντους της Καλτσίδου μείωσε σε 27-21, αναγκάζοντας τον προπονητή των Γαλλίδων να πάρει timeout. Η Ελλάδα συνέχισε την πίεση της και η Μάλτση έγραψε το 29-27 στο 15' με τρίποντο και έφτασε τους 13 πόντους. Δεν σταμάτησε να παλεύει η ομάδα του Κεραμιδά και η αρχηγός με δίποντο, σημείωσε το 36-31. Με τον καλύτερο τρόπο για την Εθνική μας πήγαν οι δύο ομάδες στο ημίχρονο, με την Μάλτση να σκοράρει για τρεις (36-34).

Οι Γαλλίδες με την Επουπά σημείωσαν το 45-40, αλλά η Σπανού μείωσε σε 45-42. Η Ελλάδα κατάφερε να περάσει μπροστά με το τρίποντο της Σπυριδοπούλου (45-47). Οι «τρικολόρ» θέλησαν να ξαναπάρουν το προβάδισμα, αλλά η Σπυριδοπούλου έδωσε προβάδισμα στην Εθνική (50-52). Η Μάλτση συνέχισε να βομβαρδίζει και με τρίποντο της έγραψε το 54-57 στο 29'.

Το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι τα τελευταία λεπτά, αλλά η Εθνική μας κόλλησε και οι Γαλλίδες το εκμεταλλεύτηκαν. Το 63-68 του 34' έγινε 69-68 στο 36' και στη συνέχεια οι δυο ομάδες δυσκολεύτηκαν πολύ στην επίθεση. Η Χριστινάκη ισοφάρισε σε 69-69, αλλά η Γκουντά έβαλε το κρισιμότερο καλάθι του ματς, 71-69 στο 39'. Η Σπανού έκανε λάθος στη συνέχεια στην προσπάθεια της ομαδας για ισοφάριση και η Μιγιέμ με 2 βολές κλείδωσε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 38-36, 54-59, 75-71