Παναθηναϊκός: Ο Ντομινίκ που… δεν μπορούσε να καρφώσει! Ή μήπως όχι; (VIDEO)

dominik_eurohoops

Πέρασαν κιόλας 23 χρόνια από την ημέρα που ο Ντομινίκ Ουίλκινς, ο σημαντικότερος παίκτης που πάτησε τα Ευρωπαϊκά παρκέ, προπονήθηκε στο ΟΑΚΑ μπροστά σε χιλιάδες φίλους του Παναθηναϊκού και όχι μόνο!

To ημερολόγιο έδειχνε 7 Σεπτεμβρίου του 1995. Η οικογένεια Γιαννακόπουλου είχε ολοκληρώσει την κορυφαία μεταγραφή στην ιστορία του μπασκετικού Παναθηναϊκού και το ΟΑΚΑ είχε αρχίσει να γεμίζει από νωρίς για να υποδεχθεί τον σπουδαίο NBAer.

Ο Ντομινίκ Ουίλκινς, ο άνθρωπος των 9 All Star Game, των 2 κερδισμένων διαγωνισμών καρφωμάτων, των 882 αγώνων στο ΝΒΑ με τους Χοκς και μέλος της καλύτερης πεντάδας του ΝΒΑ (1986), φορούσε πλέον τα πράσινα και αυτό ήταν μία ιδιαίτερη τιμή όχι μόνο για το “τριφύλλι” αλλά για ολόκληρο το ελληνικό μπάσκετ.

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο μεγάλος νικητής του 44ου τελικού κόντρα στον εξαιρετικό ΠΑΟΚ που διεξήχθη στο κλειστό «Δύο Αοράκια» κατακτώντας το τρόπαιο για 19η φορά στην ιστορία ενώ έφτασε στις... 24 σερί χρονιές έχοντας κάποιον τίτλο στο παλμαρέ του!

mpasket_main1

ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός βρίσκονται ξανά αντιμέτωποι σε τελικό Κυπέλλου μετά από 37 χρόνια - Οι πράσινοι προηγήθηκαν με 4-23 στην Α' περίοδο, 36-46 στο ημίχρονο, όμως ο ΠΑΟΚ επιστρέψει και είχαμε φινάλε θρίλερ , με την εμπειρία του ΠΑΟ όμως να αποδεικνύεται καθοριστική στο φινάλε

4719245

Η ΑΕΛ δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε τρίποντο την αγωνιστική κυριαρχία της - Οι «βυσσινί» προηγήθηκαν με τον Νούνιτς (είχε και δοκάρι), έχασαν πολλές ευκαιρίες για τη νίκη, όμως το γκολ του Αλμέιδα... έσωσε τον βαθμό για την Ξάνθη!

4715957

O Μάικ Κόνλεϊ βρίσκεται στη Σάρλοτ για το All Star Game και το Eurohoops τον συνάντησε και μίλησε μαζί του αποκλειστικά για τον Νικ Καλάθη- παλιό του συμπαίκτη φυσικά- τον Λούκα Ντόντσιτς και το ευρωπαϊκό μπάσκετ (και τον Ολυμπιακό μαζί) το οποίο παρακολουθεί αρκετά στενά λόγω παλιών συμπαικτών και… Μαρκ Γκασόλ.

girona_2

Με φοβερή ανατροπή μέσα στο Σαντιάγο Μπερναμπέου, η Χιρόνα έριξε στα σχοινιά τη Ρεάλ Μαδρίτης (1-2), αφήνοντας τους Μερένγκες εννιά βαθμούς μακριά από την κορυφή και την Μπαρτσελόνα! - Δείτε σε βίντεο τα γκολ