Ο Τσιτσιπάς νίκησε τον Άντερσον και παίζει τελικό με τον Ναδάλ, που είναι νούμερο 1 στον κόσμο!

Την παραμονή των 20ων γενεθλίων του ο Στέφανος Τσιτσιπάς κέρδισε για 4η φορα στο ίδιο τουρνουά αθλητή του Top 10 και προκρίθηκε στον τελικό του Rogers Cup στο Τορόντο του Καναδά όπου θα αντιμετωπίσει τον Ραφαέλ Ναδάλ, νούμερο 1 στην παγκόσμια κατάταξη - Ο Τσιτσιπάς έχασε το πρώτο σετ, ισοφάρισε και παρόλο που ο αντίπαλος του είχε ματς πόιντ άντεξε και πήρε μια ακόμη απίστευτη νίκη!

tsitsipasvv0
Να περάσει ο επόμενος! Ο Στέφανος Τσιτσιπάς, λίγες ώρες πριν γίνει 20 χρονών, απέδειξε ότι όλος ο ντόρος που έχει ξεσπάσει γύρω από το όνομα του (πιστέψτε μας στο εξωτερικό πολύ περισσότερο απ' ότι στην Ελλάδα) δεν έχει προκληθεί άδικα και με μία ακόμη μυθική εμφάνιση επικράτησε με 2-1 σετ (6-7, 6-4, 7-6) του Νοτιοαφρικανού Κέβιν Άντερσον, νούμερο 6 στην παγκόσμια κατάταξη, και προκρίθηκε για πρώτη φορά σε τελικό τουρνουά ATP Masters 1000 (Κυριακή 12/8, 23:00)!

Κι όλα αυτά μετά από μία φοβερή μάχη τριών ωρών, με τον Τσιτσιπά να προέρχεται από μια τρομερή ανατροπή κόντρα στον Σβέρεφ (νούμερο 3 στην παγκόσμια κατάταξη) μόλις την προηγούμενη ημέρα, ενώ ο Άντερσον είχε κάνει περίπατο με τον Ντιμιτρόφ.

Κι όμως ο Στέφανος κρατώντας το σερβίς του είχε στο πρώτο σετ σταθερά το προβάδισμα, χωρίς και ο Άντερσον να του επιτρέπει να κάνει μπρέικ και έτσι φτάσαμε στο 6-6.

Ο Έλληνας πρωταθλητής ξεκίνησε ιδανικά το τάι μπρέικ φτάνοντας να προηγηθεί με 4-1, ωστόσο εκεί κόλλησε και τα μεγάλα σερβίς του Άντερσον έφεραν έξι αναπάντητους πόντους και την κατάκτηση του σετ.

Πολλοί πίστεψαν ότι η κούραση θα τον προδώσει, ωστόσο ο Στέφάνος όχι απλά δεν λύγισε αλλά εμφανίστηκε ακόμη καλύτερος στη συνέχεια.

Έκανε το κρίσιμο μπρέικ στο τρίτο γκέιμ του β' σετ, άντεξε στις επιθέσεις του Άντερσον και ισοφάρισε σε 1-1, για να ακολουθήσει ένα τρίτο σετ, που ήταν στην ίδια... κόπια του πρώτου.

Κι οι δύο κράτησαν το σερβίς τους με τον νικητή να κρίνεται στο τάι μπρέικ όπου έσπασαν κυριολεκτικά καρδιές. Ο Τσιτσιπάς ξεκίνησε με μπρέικ, ο Άντερσον απάντησε με διπλό μπρέικ, όμως ο Στέφανος έφτασε σε διπλό ματς πόιντ καθώς προγήθηκε με 6-4. Διπλό λάθος στο σερβίς και άουτ έφεραν το πρώτο ματς πόιντ για τον αντίπαλο του.

Οι Έλληνες που είχαν κατακλύσει τις κερκίδες στο γήπεδο του Τορόντο φώναζαν «πάμε Στέφανε» κι ο μικρός με την τεράστια καρδιά δεν τους χάλασε το χατήρι!

«Έσπασε» το ματς πόιντ του Άντερσον και με δύο ακόμη αναπάντητους πόντους πήρε τη νίκη και την πρόκριση στον τελικό μέσα σε αποθέωση! Ούτε κι ο ίδιος μπορούσε να πιστέψει το νέο άθλο του, αλλά το πως έχει φτάσει μέχρι εδώ (και σύντομα ακόμη ψηλότερα) το εξήγησε το μότο που έγραψε στην κάμερα δευτερόλεπτα μετά το τέλος του αγώνα...

«It never gets easier, you just get better»... Σε απλή μετάφρασή «ποτέ δεν γίνεται πιο εύκολο, εσύ απλά γίνεσαι καλύτερος». Όπως ακριβώς κι ο ο Στέφανος. Ο οποίος αύριο θα ακούσει το... «happy birthday» στο γήπεδο από τους συμπατριώτες μας αγωνιζόμενος στον τελικό.

Αντίπαλος του στον τελικό θα είναι ο Ναδάλ, ο οποίος επικράτησε του Χατσάνοβ στον άλλο ημιτελικό και ξέρει ότι θα πρέπει να παλέψει σκληρά για να  νικήσει τον Έλληνα τενίστα...

-Λάθος από τον Άντερσον κι ο Τσιτσιπάς είναι στον τελίκό! Απίστευτο κι όμως αληθινό με τον Στέφανο Τσιτσιπά να λυγίζει και τον Νοτιοαφρικανό αντίπαλο του που είναι στο νούμερο 6 της παγκόσμιας κατάταξης!

-Άσος από τον Στέφανο και ξανά σε ματς πόιντ με 8-7!

-Ισοφαρίζει ο Τσιτσιπάς σε 7-7 σε ένα καταπληκτικό ράλι!

-Νέος πόντος από τον Άντερσον που έχει πλέον αυτός το πρώτο του ματς πόιντ

-Κρίμα, στέλνει τη μπάλα έξω και το σκορ στο 6-6! Διπλή χαμένη ευκαιρία

-Κι όμως κάνει διπλό λάθος στο δεύτερο σερβίς και χάνει την πρώτη ευκαρία

-ΜΑΤΣ ΠΟΙΝΤ! ΑΠίθανος πόντος από τον Τσιτσιπά!

-ΛΑΘΟΣ από τον Άντερσον, 5-4 ο Τσιτσιπάς και έχει δύο σερβίς για να πάει στον τελικό!

-Τρομερό σερβίς (με 225 χλμ την ώρα) και 4-4 ο Άντερσον.

-Νέος πόντος από τον Στέφανο που περνάει μπροστά με 4-3! Τι κάνει αυτό το παιδί και σήμερα!

-Προηγήθηκε ο Άντερσον (3-2), όμως ο Στέφανος ισοφάρισε με το πρώτο του σερβίς σε 3-3!

-Μπρέικ και πάλι από τον Στέφανο και 2-2!

-Μπρέικ στο μπρέικ και 1-21 για τον Άντερσον! Έχασε αμέσως το πλεονέκτημα που πήρε ο Στέφανος κι ο Νοτιοαφρικανός μπροστά

-Ισοφάρισε ο Στέφανος και πλέον όλα θα κριθούν στο τάι μπρέικ...

-Εκπληκτικός και ο Άντερσον, βρίσκεται ξανά μπροστά με 6-5.

-Θα το ξημερώσουμε και σήμερα αλλά χαλάλι του! Ο Άντερσον προηγήθηκε με 15-30, όμως ο Στέφανος πήρε το γκέιμ και ισοφάρισε 5-5!

-Χαμένη ευκαιρία για τον Τσιτσιπά, ο οποίος είχε μπρέικ πόιντ, όμως ο Άντερσον με φοβερές αντιδράσεις πήρε το γκέιμ και προηγείται πλέον με 5-4!

-Τι ματς! Ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε με 40-0, ο Άντερσον ισοφάρισε με απίθανους πόντους και ο Στέφανος με δύο άσους ισοφάρισε σε 4-4!

-Πολύ δυνατός ο Άντερσον στο 7ο γκέιμ το οποίο πήρε εύκολα και μαζί το προβάδισμα με 4-3.

-Ο Άντερσον είχε δύο μπρέικ πόιντς, όμως ο Τσιτσιπάς παρά την κούραση αντέχει και ισοφαρίζει σε 3-3!

-Κρατάει το σερβίς του ο Άντερσον και προηγείται με 3-2.

-Τι παιχνίδι κάνει και σήμερα ο Τσιτσιπάς! 2-2 στο τρίτο σετ!

-Ο Άντερσον ξανά μπροστά με 2-1

-Απίθανο γκέιμ, απίθανη αντίδραση από τον Τσιτσιπά στο φινάλε με μαγικό back hand και 1-1!

-Πολύ καλός ο Άντερσον στην εκκίνηση του τρίτου σετ, όπου πήρε το πρώτο γκέιμ.

-Αυτός ο τρομερός Έλληνας κοιτάζει στα μάτια και το Νο6 της παγκόσμιας κατάταξης και πλέον απέχει ένα σετ από τον τελικό!

-Εκπληκτικός, απίθανος ο Τσιτσιπάς πήρε το γκέιμ και ισοφάρισε σε 1-1 τον Άντερσον!

-Εύκολο γκέιμ για τον Άντερσον που μειώνει ξανά σε 5-4, αλλά ο Τσιτσιπάς σερβίρει για το σετ και την ισοφάριση!

-Σπουδαίος Τσιτσιπάς, έσπασε δύο μπρέικ πόιντς και προηγείται με 5-3!

-Απάντηση από τον Άντερσον που μειώνει ξανά σε 4-3.

-Καμία απογοήτευση, κανένα δείγμα κόπωσης και 4-2 από τον απίθανο Τσιτσιπά

-Αν και ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε με 0-30, ο Άντερσον αντέδρασε και με εξαιρετικά σερβίς πήρε το γκέιμ μειώνοντας σε 3-2.

-Στο 3-1 πλεόν ο Τσιτσιπάς και οι ελληνικές σημαίες κυματίζουν στις κερκίδες!

-ΜΠΡΕΪΚ από τον Τσιτσιπά με καταπληκτικές άμυνες και λάθος στο φινάλε από τον Άντερσον. Προηγείται με 2-1 και έχει τώρα το σερβίς!

-Άμεση απάντηση χωρίς να χάσει πόντο στο γκέιμ από τον Στέφανο και 1-1.

-Εντυπωσιακό ξεκίνημα του Άντερσον στο 2ο σετ καθώς πήρε εύκολα το πρώτο γκέιμ.

-Εξαιρετική προσπάθεια, αλλά κάποια αβίαστα λάθη μετά το 4-1 με το οπόιο προηγήθηκε στο τάι μπρέικ στέρησαν από τον Τσιτσιπά το πρώτο σετ.

-Δύο νέοι πόντοι από τον Νοτιοαφρικανό που με έξι αναπάντητους πόντους παίρνει το πρώτο σετ!

-Ο Άντερσον απάντησε με διπλό μπρέικ και προηγείται πλέον με 4-5 έχοντας τέσσερις σερί πόντους και θέλει άλλους δύο για να πάρει το σετ έχοντας το σερβίς!

-Δύο μεγάλα σερβίς από τον Άντερσον και 4-3.

-Κρατάει το σερβίς του ο Στέφανος και προηγείται με 4-1!

-Καλό ξεκίνημα για τον Στέφανο που πήρε τον πρώτο πόντο στο σερβίς του και έκανε μπρέικ στο πρώτο σερβίς του Άντερσον με τον Νοτιοαφρικανίο να μειώνει σε 2-1.

-Ισοφαρίζει ο Άντερσον και το πρώτο σετ θα κριθεί στο τάι μπρέικ

-Συναρπαστικό το ενδέκατο γκέιμ του πρώτου σετ, αλλά με λάθος του Άντερσον ο Τσιτσιπάς προηγείται με 6-5!

-Η μάχη συνεχίζεται και το σκορ πλέον στο 5-5!

-Με φοβερό drop shot ο Τσιτσιπάς τελειώνει το γκέιμ και είναι μπροστά με 5-4!

-Απαντά ο Άντερσον με το σερβίς του και 4-4.

-Νέο προβάδισμα για Τσιτσιπά, ο οποίος μετά από 23 λεπτά αγώνα προηγείται με 4-3.

-Πίεσε ο Τσιτσιπάς, ισοφάρισε 30-30, αλλά ο Άνετρσον πήρε το γκέιμ και το σκορ είναι στο 3-3.

-Νέο προβάδισμα για τον Έλληνα τενίστα που κρατάει άνετα το σερβίς του και προηγείται με 3-2!

-Ο Τσιτσιπάς πήρε τον πρώτο πόντο, αλλά ο Άντερσον ισοφάρισε εύκολα σε 2-2.

Δείτε την συνέντευξη του Τσιτσιπά στην επίσημη σελίδα της ATP

-Φανταστικό γκέιμ από τον Στέφανο με τρομερές επιστροφές και προηγείται με 2-1 γκέιμς στο 1ο σετ!

-Απαντά με τον ίδιο τρόπο ο Άντερσον, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

-Πρώτο γκέιμ για τον Έλληνα τενίστα που με φοβερό σερβίς δεν άφησε περιθώρια στον Άντερσον.

Ξεκίνησε ο αγώνας με τον Στέφανο Τσιτσιπά στο σερβίς!

-Ο Στέφανος, έχοντας ισοφαρίσει το ρεκόρ που κρατούσε από το 2006 ο τεράστιος Ράφα Ναδάλ, θα προσπαθήσει να γίνει και ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της ΑΤΡ, που θα κερδίσει 4 παίκτες από το Top 10 της παγκόσμιας κατάταξης, στο ίδιο τουρνουά της σειράς Masters 1000.

-Στην πορεία του ως τον ημιτελικό έχει  κερδίσει ήδη τρεις παίκτες από το Top 10  (Τιμ νο8, Τζόκοβιτς νο10, Σβέρεφ νο3) ενώ ο Άντερσον είναι στο νο6!

-Συνολικά από τον περασμένο Οκτώβριο ο Τσιτσιπάς έχει νικήσει 6 φορές από το Top 10 κι ανάμεσα τους ήταν κι η νίκη του επί του Άντερσον τον περασμένο Φεβρουάριο στο τουρνουά του Εστοριλ, στην μοναδική έως τώρα αναμέτρηση τους.