Ώρα Champions League: Πρεμιέρα απόψε με ντέρμπι Παρί - Άρσεναλ

Ώρα Champions League: Πρεμιέρα απόψε με ντέρμπι Παρί - Άρσεναλ

Εκτός από το μεγάλο παιχνίδι στο Παρίσι οι ποδοσφαιρόφιλοι θα μπορούν να απολαύσουν στην πρώτη μέρα της διοργάνωσης Μπαρτσελόνα, Μπάγερν, Ατλέτικο Μαδρίτης και Μάντσεστερ Σίτι

Ώρα Champions League: Πρεμιέρα απόψε με ντέρμπι Παρί -  Άρσεναλ
Η στιγμή που οι απανταχού ποδοσφαιρόφιλοι περιμένουν κάθε Σεπτέμβρη έφτασε. Το Τσάμπιονς Λιγκ ξεκινά και για τους επόμενους μήνες, μέχρι και τον Μάιο, τα μεγαλύτερα αστέρια του παγκοσμίου ποδοσφαίρου θα παρελάσουν από τα καλύτερα γήπεδα της Ευρώπης.

Δυστυχώς, φέτος η γιορτή του Τσάμπιονς Λιγκ δεν θα έχει ελληνική παρουσία, καθώς Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ αποκλείστηκαν στα προκριματικά.

Σήμερα θα έχουμε σέντρα στους ομίλους με τα παιχνίδια της 1ης αγωνιστικής, η οποία θα ολοκληρωθεί την Τετάρτη.

Και στους οκτώ ομίλους της διοργάνωσης θα γίνουν σπουδαία παιχνίδια, χωρίς ασφαλή προγνωστικά, με το σημαντικότερο να διεξάγεται απόψε στο Παρίσι, με την Παρί Σεν Ζερμέν να υποδέχεται την Αρσεναλ, στο πλαίσιο του 1ου ομίλου της διοργάνωσης. Η πρωταθλήτρια Γαλλίας του Ουνάι Έμερι πορεύεται για πρώτη φορά, έπειτα από μια τετραετία, χωρίς τον Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς και στο πρώτο τεστ την περιμένει τους κανονιέρηδες του Αρσέν Βενγκέρ. 

Κλείσιμο
Στον 2ο όμιλο, η πρωταθλήτρια Πορτογαλίας Μπενφίκα, φιλοξενεί την Μπεσίκτας (OTE SPORT 8HD), ενώ η πρωταθλήτρια Ουκρανίας, Ντινάμο Κιέβου… καλωσορίζει την Νάπολι στη διοργάνωση (OTE SPORT 7HD), στην 2η συμμετοχή των Ιταλών στην ιστορία τους. 

Στο 3ο γκρουπ, ο Πεπ Γουαρδιόλα κάνει ευρωπαϊκή πρεμιέρα ως προπονητής της “Σίτι”, εντός έδρας, εναντίον της Γκλάντμπαχ (ΟΤΕ SPORT 4HD). Η Μπαρτσελόνα ξεκινά στο “Καμπ Νου” με την Σέλτικ (OTE SPORT 3HD).  

Η δευτεραθλήτρια Ευρώπης, Ατλέτικο Μαδρίτης βρίσκεται στον 4ο όμιλο, μαζί με τους Μπάγερν Μονάχου, Αϊντχόφεν και Ροστόφ. Για αρχή, οι “ροχιμπλάνκος” ταξιδεύουν στην Ολλανδία, για το ματς με την πρωταθλήτρια της χώρας (OTE SPORT 6HD), την ώρα που οι Βαυαροί, με τον Κάρλο Αντσελότι στον πάγκο τους, υποδέχονται τη Ροστόφ (ΟΤΕ SPORT 5HD).  

Συνοπτικά το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ έχει ως εξής:

ΤΡΙΤΗ

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Βασιλεία – Λουντόγκορετς  21:45

Βασιλεία (4-2-3-1): Βάτσλικ - Λανγκ, Σούσι, Μπαλάντα, Τραορέ - Φράνσον, Τσάκα - Στέφεν, Ντελγάδο, Μπιάναρσον - Ντουμπιά

Λουντογκόρετς (4-2-3-1): Στογιάνοφ - Μίνεφ, Μότι, Παλομίνο, Ναταναέλ - Ντιάκοφ, Σάσα - Βούρα, Μαρσελίνο, Βάντερσον - Καφού

Παρί Σ.Ζ. – Αρσεναλ  21:45

Παρί (4-3-3): Τραπ - Μεουνίρ, Μαρκίνιος, Κιμπέμπε (Τιάγκο Σίλβα), Κουρζάβα (Κριχόβιακ) - Βεράτι, Μότα, Ματουιντί - Λούκας, Χεσέ, Μπεν Αρφά

Άρσεναλ (4-2-3-1): Τσεχ - Μπεγερίν, Κονσιελνί, Μουστάφι, Μονρεάλ - Καθόρλα, Κοκλέν - Γουόλκοτ, Οζίλ, Σάντσεζ - Ζιρού


2ος ΟΜΙΛΟΣ

Μπενφίκα – Μπεσίκτας  21:45

Μπενφίκα (4-4-2): Ζούλιο Σέζαρ, Σεμέδο, Λισάντρο, Λίντελοφ, Γκριμάλντο, Σάλβιο, Φέισα, Χόρτα, Πίτσι, Καρίγιο, Γουέδες

Μπεσίκτας (4-5-1): Τολγκά, Μπεκ, Τόσιτς, Μαρσέλο, Αντριάνο, Χάτσινσον, Ινλέρ, Κουαρέσμα, Οζιακούπ, Ταλίσκα, Τοσούν

Ντιναμό Κιέβου – Νάπολι  21:45

Ντιναμό (4-1-4-1): Σοβκόφσκι, Μόροζιουκ, Χατσερίντι, Βίντα, Μακαρένκο, Ριμπάλκα, Γιαρμολένκο, Σίντορτσουκ, Μπουγιάλσκι, Γκονζάλες, Μοράες

Νάπολι (4-3-3): Ρέινα, Γκουλάμ, Κουλιμπαλί, Αλμπιόλ, Ζορζίνιο, Χισάι, Χάμσικ, Άλαν, Μέρτενς, Μίλικ, Καγιεχόν

 
3ος ΟΜΙΛΟΣ

Μπαρτσελόνα – Σέλτικ  21:45

Μπαρτσελόνα (4-3-3): Σίλεσεν (Τερ Στέγκεν) - Βιντάλ, Μασεράνο, Πικέ, Άλμπα - Ράκιτιτς, Μπουσκέτς, Ινιέστα - Μέσι, Σουάρεζ, Νεϊμάρ

Σέλτικ (4-5-1): Ντε Βράις - Λούστιγκ, Σβιατσένκο, Τουρέ, Τιερνέι - Φόρεστ, Μπράουν, Ρόγκιτς, Μπίτον, Σινκλέρ - Ντεμπελέ


Μάντσεστερ Σίτι – Γκλάντμπαχ  21:45

Σίτι (4-3-3): Μπράβο - Σανιά, Στόουνς, Οταμέντι, Κολάροφ - Ντε Μπρούινε, Φερναντίνιο, Σίλβα - Στέρλινγκ, Αγκουέρο, Νολίτο

Γκλάντμπαχ (3-5-2): Σόμερ - Ελβέντι, Κρίστενσεν, Γιάντσκε - Τραορέ (Τζόνσον), Στρομπλ, Στιντλ, Κράμερ, Βέντ - Ράφαελ, Αζάρ

 
4ος ΟΜΙΛΟΣ

Μπάγερν – Ροστόφ  21:45

Μπάγερν (4-2-3-1): Νόιερ - Λαμ, Μαρτίνεζ, Χούμελς, Αλάμπα - Αλόνσο, Τιάγκο - Ρενάτο Σάντσες, Μίλερ, Ριμπερί - Λεβαντόφσκι

Ροστόφ (3-5-2): Χανάεφ - Κουντριάσοφ, Γκρανάτ, Νάβας - Εγιατολάχι, Ερόκιν, Νομπόα, Γκατσκάν, Καλάτσεφ - Μπουκχάροφ, Πολότζ


Αϊντχόφεν – Ατλέτικο Μαδρίτης  21:45

Αϊντχόβεν (4-3-3): Ζοέ - Βίλεμς, Μορένο, Μιρίν, Αρίας - Γκουαρδάδο, Προπέρ, Χέντριξ - Περέιρο, Ντε Γιόνγκ, Ναρσίνγκ

Ατλέτικο (4-4-2): Όμπλακ - Χουάνφραν, Σάβιτς, Γκοδίν, Λουίς - Σαούλ, Γκάμπι, Κόκε, Καράσκο - Γκριζμάν, Γκαμέιρο


Κλείσιμο
Ακολουθήστε το protothema.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο Protothema.gr

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Ειδήσεις Δημοφιλή Σχολιασμένα

Δείτε Επίσης