Serie A: Γκέλα για την Αταλάντα στη «μάχη» για το Champions League, 2-2 με τη Βερόνα - Δείτε τα γκολ

H Βερόνα έφυγε από το Μπέργκαμο με το υπερπολύτιμο βαθμό στη μάχη της παραμονής - Βαθμό πήρε και η Τζένοα στη Φλωρεντία από τη Φιορεντίνα

MixCollage-16-Apr-2024-01-01-AM-4197
Παρόλο που προηγήθηκε με 2-0 η Αταλάντα ήρθε ισόπαλη 2-2 εντός έδρας με τη Βερόνα κι έμεινε πίσω στη μάχη για το Champions League, αφού είναι στο -4 από τη Ρόμα και στο -8 από την Μπολόνια.

Η ομάδα του Μπέργκαμο μπήκε δυνατά, πίεσε και σε πέντε λεπτά πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων. Στο 13΄ο Σκαμάκα άνοιξε το σκορ και στο 18' ο Εντερσον πέτυχε το 2-0. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με ένα φοβερό τετράλεπτο, από το 56' ως το 60', χάρη στα γκολ των Λάζοβιτς και Νόσλιν. Ετσι, οι φιλοξενούμενοι βγήκαν από την επικίνδυνη ζώνη της Serie A.

ATALANTA-VERONA 2-2 | HIGHLIGHTS | Verona come back from behind to upset Atalanta | Serie A 2023/24

Στραβοπάτημα και για τη Φιορεντίνα

Η Τζένοα απέσπασε ισοπαλία 1-1 μέσα στη Φλωρεντία από τη Φιορεντίνα, κάνοντας πιο δύσκολο το έργο των Βιόλα για Ευρώπη. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά, πίεσαν, αλλά έχασαν ευκαιρίες με τον Μπελότι. Μάλιστα, στο 25ο λεπτό ακυρώθηκε τέρμα του Ιταλού φορ της Φιορεντίνα. Η Τζένοα στην καλύτερή της στιγμή στο 40' κέρδισε πέναλτι και ο Γκούντμουντσον πέτυχε το 1-0. Οι «βιόλα» μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και στο 54’ ο Μποναβεντούρα σέντραρε από αριστερά και ο Ικονέ με κεφαλιά έκανε το 1-1.Στο 68ο λεπτό η Φιορεντίνα πλησίασε το γκολ, αλλά το σουτ του Μαντραγκόρα σταμάτησε στο δοκάρι.

FIORENTINA-GENOA 1-1 | HIGHLIGHTS | La Viola and the Grifone share the spoils | Serie A 2023/24