FA Cup: Εξωπραγματικός Χάαλαντ με πέντε γκολ σε 58 λεπτά στην πρόκριση της Σίτι, 6-2 τη Λούτον - Δείτε τα γκολ

H Mάντσεστερ Σίτι διέλυσε τη Λούτον και προκρίθηκε «σβηστά» στα προημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας - Πέντε γκολ ο Νορβηγός επιθετικός, τέσσερις ασίστ ο «μαέστρος» Ντε Μπρόινε

MixCollage-28-Feb-2024-12-15-AM-8016
Τρομερή Μάντσεστερ Σίτι, μαγικός Κέβιν Ντε Μπρόινε και αστομάτητος Έρλινγκ Χάαλαντ! Οι Πολίτες «πάτησαν» τη Λούτον στο «Κenilworth Road», με το ευρύ 6-2 και προκρίθηκαν με ευκολία στα προημιτελικά του FA Cup. Ο Νορβηγός «killer» σκόραρε πέντε φορές σε 58 λεπτά, με τα τέσσερα γκολ να προέρχονται από ισάριθμες ασίστ του Βέλγου «μαέστρου».

Το χατ τρικ άλλωστε σε 40 λεπτά (3', 18', 40') δεν αρκούσε στον Νορβηγό «killer» και εκτόξευσε τον αριθμό στα πέντε γκολ σε 58 λεπτά.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-czg5are4iea1)

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-czg5yzvkrc5t)

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-czg5o7on7oep)

Η Λούτον έκανε το... λάθος να μειώσει σε 2-3 χάρις στα γκολ του Κλαρκ στο 45' και στο 52', «θυμώνοντας» τον Νορβηγό, ο οποίος σημείωσε άλλα δύο τέρματα. Αρχικά στο 55΄με κοντινό τελείωμα έπειτα από την... τέταρτη ασίστ του Ντε Μπρόινε έγραψε το 4-2, ενώ τρία λεπτά αργότερα πήρε ξανά τη σκυτάλη για το 5-2.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-czg6kcj2z775)

Όσο περίεργο πάντως κι αν ακούγεται, αυτή δεν είναι η πρώτη φορά που ο Χάαλαντ σημειώνει πέντε γκολ σε αγώνα με τη φανέλα της Μάντσεστερ Σίτι. Ακόμα κι αν διανύει μόλις τη δεύτερη σεζόν του στο Μάντσεστερ, ο Νορβηγός είχε προλάβει να πιάσει το συγκεκριμένο ορόσημο στην παρθενική του σεζόν και στο Champions League με αντίπαλο τη Λειψία (7-0) για τη φάση των «16» του Champions League.

Ο Κόβατσιτς στο 72' έβαλε την τελική... πινελιά στο «πάρτι» της Σίτι.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της φάσης των «16» του Κυπέλλου Αγγλίας έχουν ως εξής:

Λίβερπουλ-Σαουθάμπτον 28/02

«Αυτό που έβγαλε δεν ήταν κούκλα» - Η ιδιοκτήτρια της εταιρείας καθαρισμού περιγράφει πώς εντοπίστηκε το νεκρό έμβρυο στη Σόλωνος

Η διαδρομή του ρωσικού πετρελαίου: Από το Νοβοροσίσκ στις ΗΠΑ μέσω Λακωνικού κόλπου και Ινδίας

Κατασχέθηκαν 72 πυροβόλα όπλα και πάνω από 3.000 φυσίγγια από σπίτι του Αλέν Ντελόν