Γκρίζλις - Μπακς 113-110: Έφτασαν κοντά αλλά.... πήγαν στράφι οι 35 πόντοι του Αντετοκούνμπο

Οι Μπακς έφτασαν κοντά στη νίκη αλλά δεν τα κατάφεραν τελικά

giannis-ante
Σε ένα άκρως ανταγωνιστικό παιχνίδι στα τελευταία του λεπτά, οι Μιλγουόκι Μπακς αντιμετώπισαν σε εκτός έδρας αναμέτρηση τους Μέμφις Γκρίζλις, με τους γηπεδούχους να φεύγουν νικητές με 113-110, παρά τους 35 πόντους του Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Milwaukee Bucks vs Memphis Grizzlies Full Game Highlights | February 15, 2024 | FreeDawkins

Γκρίζλις – Μπακς: Το ματς

Από την αρχή του παιχνιδιού, τον έλεγχο του αγώνα τον είχαν οι παίκτες των Γκρίζλις που έκλεισαν την πρώτη περίοδο όντας μπροστά με 29-26. Οι Μπακς έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο ισόπαλοι στο 57-57 αλλά οι Γκρίζλις ανέβασαν ρυθμό και στο τρίτο δωδεκάλεπτο έφτασαν τη διαφορά στο +9, καθώς το σκορ στο τέλος του έδειχνε 94-85.

Στην τελευταία περίοδο, στα 3:29 λεπτά πριν από το τέλος τους τέταρτου δεκαλέπτου, το προβάδισμα πέρασε στα χέρια των «ελαφιών» με 102-101, αλλά γρήγορα οι γηπεδούχοι απέκτησαν ξανά το προβάδισμα και έφτασαν στη νίκη με 113-110.

Η απόδοση του Greek Freak

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας συνολικά 35 πόντους (με 15/17 δίποντα και 5/9 βολές) και μοίρασε 12 ασίστ σε 36:37 λεπτά εντός παρκέ ενώ παράλληλα μάζεψε και 4 ριμπάουντ

Για τα «ελάφια» ο Ντέιμιαν Λίλαρντ ακολούθησε στους 24 πόντου και ο Μπόμπι Πόρτις στους 14, χωρίς να υπάρχει κάποιος άλλος διψήφιος σε αριθμό πόντων.

Από την πλευρά των νικητών, ξεχώρισαν οι Τζάκσον και Γουίλιαμς με 27 πόντους, ο Λαμάρ Στίβενς με 13, ο Γκούντγουιν με 11 και ο Τζεμίσον με 10.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-26, 57-57. 94-85, 113-110