La Liga: Η Αθλέτικ επιβλήθηκε με 4-0 της Μαγιόρκα στο Σαν Μαμές και συνεχίζει να βλέπει... αστέρια - Δείτε τα γκολ

Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε ο Γιούρι Μπερτσίτσε ο οποίος σκοράρε δύο τέρματα - Αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού ο Νίκο Γουίλιαμς

MixCollage-03-Feb-2024-03-47-AM-8220
Η Αθλέτικ Μπιλμπάο με πρωταγωνιστή τον Γιούρι Μπερτσίτσε, ο οποίος σκοράρε δύο τέρματα, επικράτησε με το εμφατικό 4-0 της Μαγιόρκα για την 23η αγωνιστική της La Liga.

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και δεν άφησε περιθώρια στους φιλοξενούμενους να απειλήσουν σε καμία στιγμή του ματς. Ο Μπερτσίτσε με δύο γκολ στο 3' και το 16ο λεπτό έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στους Βάσκους, πριν πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε, με την Μπιλμπάο ρίχνει ταχύτητες και να κάνει διαχείριση δυνάμεων καθώς την Τετάρτη (7/2) ακολουθεί ο πρώτος ημιτελικός του Κυπέλλου, στη Μαδρίτη με αντίπαλο την Ατλέτικο. Παρόλα αυτά βρήκε και τρίτο τέρμα, συγκεκριμένα στο 62' με σκόρερ τον Γκόρκα Γκουρουθέτα, ο οποίος έκανε το 3-0.

Το... κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ίκερ Μουνιάιν, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 4-0 για τους Βάσκους. Από την αναμέτρηση αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού ο Νίκο Γουίλιαμς, ο οποίος μένει να φανεί αν έχει κάτι σοβαρό ενόψει της μάχης του «Μετροπολιτάνο».

ATHLETIC CLUB 4 - 0 RCD MALLORCA | RESUMEN LALIGA EA SPORTS

Τ΄ αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής της La Liga και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Μαγιόρκα 4-0