La Liga: Ο Μοράτα επανέφερε την Ατλέτικο στην τετράδα, 1-0 τη Γρανάδα - Δείτε το γκολ

Οι «Ροχιμπλάνκος» έφυγαν με το τρίποντο από το «Νουέβο Λος Κάρμενες» και επέστρεψαν στις θέσεις που οδηγούν στο Champions League

MixCollage-23-Jan-2024-12-36-AM-2429
Η Ατλέτικο Μαδρίτης «δραπέτευσε» από το «Νουέβο Λος Κάρμενες», καθώς επικράτησε της Γρανάδα με 1-0 για την 21η αγωνιστική της La Liga, χάρη στο γκολ του Άλβαρο Μοράτα στο 54'.

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε αν και δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, κατάφερε να πάρει υπερπολύτιμη νίκη στην έδρα της Γρανάδα. Η φάση του γκολ που έκρινε την αναμέτρηση ξεκίνησε από τα δεξιά, με τον Αντουάν Γκριεζμάν να βγάζει σέντρα ακριβείας στον Ισπανό φορ και εκείνος με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 στο 54ο λεπτό. Επτά λεπτά αργότερα, ο Σαούλ Νίγκεθ σκόραρε για το 2-0, αλλά μετά τον έλεγχο της φάσης από το VAR το τέρμα δεν μέτρησε

Στη συνέχεια η Γρανάδα ανέβασε ρυθμούς χάνοντας κλασικές ευκαιρίες, ωστόσο δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ κάποια από αυτές και έφυγε με... άδεια τα χέρια από το ματς. Από την άλλη η Ατλέτικο, με αυτή τη νίκη .

GRANADA CF 0 - 1 ATLÉTICO DE MADRID | RESUMEN | LALIGA EA SPORTS

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος έχουν ως εξής:

Αλαβές-Κάντιθ 1-0
Ράγιο Βαγεκάνο-Λας Πάλμας 0-2
Βιγιαρεάλ-Μαγιόρκα 1-1
Βαλένθια-Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-0
Θέλτα-Σοσιεδάδ 0-1
Οσασούνα-Χετάφε 3-2
Ρεάλ Μαδρίτης-Αλμερία 3-2