La Liga, Ρεάλ Μαδρίτης-Αλμερία 3-2: Ανατροπή τίτλου με... buzzer beater Καρβαχάλ - Δείτε τα γκολ

Η Ρεάλ έχανε με 0-2 στο ημίχρονο αλλά πήρε απίστευτη νίκη με γκολ του Καρβαχάλ στο 90'+9'

real-madrid-arthroy
Φλέρταρε για περισσότερο από μία ώρα με μία απίστευτη γκέλα, καθώς βρέθηκε να χάνει με δύο γκολ διαφορά από την ουραγό Αλμερία, ωστόσο αφού οι σούπερ στα της Μπέλιγχαμ, Βινίσιους έφεραν το ματς στα ίσια, είδε τον Καρβαχάλ να φορά τον μανδύα του λυτρωτή και να της χαρίζει μια απίστευτη νίκη που την κρατά στην κορυφή της βαθμολογίας στη La Liga και στο +2 από την δεύτερη Τζιρόνα.

Δείτε ΕΔΩ τα γκολ και τα καλύτερα στιγμιότυπα.

Με την κούπα του Σούπερ Καπ (το οποίο κατέκτησε πριν από λίγες ημέρες στη Σαουδική Αραβία) να κάνει την εμφάνιση της εν μέσω αποθέωσης, αλλά και την κούραση από τον μεσοβδόμαδο αγώνα Κυπέλλου με την Ατλέτικο (ήττα με 4-2 στην παράταση κι αποκλεισμός) να κάνει την εμφάνιση της η Ρεάλ με το καλήμερα δέχθηκε το πρώτο σοκ στο 1' όταν ο Ραμαζανί έκανε το 0-1 και πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-2 καθώς στο 43' ο Γκονζάλει πέτυχε και δεύτερο γκολ.

Ωστόσο όπως πάντα το Μπερναμπέου ήταν... κατηφορικό στο δεύτερο ημίχρονο με τον Μπέλιγχαμ να μειώνει στο 57' με πέναλτι κι αφού η Ρεάλ γλίτωσε το 1-3 μέσω VAR (ακυρώθηκε για οφσάιντ το γκολ του Αρίμπας) στο 66' ο Βινίσιους έκανε το 2-2.

Οι «μερένγκες» πίεσαν ασφυκτικά για το τρίτο γκολ το οποίο τελικά ήρθε στο 90'+9' (11 λεπτά οι καθυστερήσεις) με τον Μπέλιγχαμ να δίνει την ασίστ κι ο δεξιός μπακ Καρβαχάλ από κοντά να διαμορφώνει το τελικό 3-2.

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Κέπα – Καρβαχάλ, Ρούντιγκερ, Νάτσο (46’ Μπραΐμ Ντίαθ), Μεντί (46’ Φραν Γκαρθία) – Βαλβέρδε (70’ Ντάνι Θεμπάγιος), Τσουαμενί, Κρόος (82’ Καμαβινγκά) – Μπέλινγκχαμ – Ροντρίγκο (46’ Χοσέλου), Βινίσιους Ζούνιορ.

Αλμερία (Γκαΐθκα Γκαριτάνο): Μαξιμιάνο – Πουμπίγ (70’ Πόθο), Καϊκί, Τσούμι, Ακιέμε – Έντγκαρ – Αρίμπας (77’ Λάθαρο), Ντίον Λόπι, Ρομπερτόνε (85’ Μελέρο), Ραμαζανί (77’ Εμπάρμπα) – Μιλοβάνοβιτς (70’ Σουάρες).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος έχουν ως εξής:
Αλαβές-Κάντιθ 1-0 (51΄ πέν. Ριόχα)

Ράγιο Βαγεκάνο-Λας Πάλμας 0-2 (35΄ Μολέιρο, 83΄ Χαβιέρ Μουνόζ)

Βιγιαρεάλ-Μαγιόρκα 1-1 (45+1΄ Σέρλοτ - 90+1΄ Γιαμπρές)

Βαλένθια-Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-0 (61΄ Ντούρο)

Θέλτα-Σοσιεδάδ 0-1 (11΄ Μέντες)

Οσασούνα-Χετάφε 3-2 (9΄ Ραούλ Γκαρσία, 31΄ Μουνιόζ, 80΄ Αρέσο - 64΄ Μαγιοράλ, 68΄ Μακσίμοβιτς)

Ρεάλ Μαδρίτης-Αλμερία 3-2 (56΄ Μπέλινγχαμ, 67΄ Βινίσιους, 90΄+9 Καρβαλιάλ - 1' Ραμαζανί, 43΄ Γκονζάλεθ)

Μπέτις-Μπαρτσελόνα 19:30

Τζιρόνα-Σεβίλη 22:00