Stoiximan Basket League, ΑΕΚ - Άρης 91-93: Τεράστιο διπλό με υπογραφή Τολιόπουλου - Βίντεο

Ο Βασίλης Τολιόπουλος πέτυχε 25 πόντους και οδήγησε την ομάδα της Θεσσαλονίκης στη νίκη

tolio
Σπουδαία εκτός έδρας νίκη σημείωσε ο Άρης, που επικράτησε με 93-91 της ΑΕΚ στα Άνω Λιόσια σε αναμέτρηση για την 15η αγωνιστική της Basket League. Με αυτή τη νίκη οι Θεσσαλονικείς βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 8-7 ενώ αντίθετα η ΑΕΚ «έπεσε» στο 6-9.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 42-43, 71-67, 91-93

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και με πρωταγωνιστή τον Τζόρνταν ΜακΡέι κατάφερε να προηγηθεί 15-7 ενώ έκλεισε το δεκάλεπτο με διαφορά τριών πόντων (22-19).

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cyjqaocel1gh)

Ο Άρης εμφανίστηκε βελτιωμένος στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 43-42.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς και στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου όταν και προηγήθηκε ακόμη και με εννέα πόντους (47-56). Οι γηπεδούχοι όμως με αντεπίθεση διαρκείας και επιμέρους σκορ 24-11 «έκλεισαν» την περίοδο μπροστά στο σκορ με 71-67.

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι αλλά εκεί ανέλαβε δράση ο Τολιόπουλος και με καθοριστικούς πόντους κατάφερε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του με το τελικό 93-91.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο εξαιρετικός Βασίλης Τολιόπουλος, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με double-double καθώς είχε 25 πόντους και 10 ασίστ.

Από εκεί και πέρα ο Ρομπέρτο Γκάλινατ είχε 19 πόντους σε 17 λεπτά συμμετοχής ενώ 16 πόντους και 6 ριθμπάουντ πρόσθεσε ο Ρόνι Χάρελ.

Για τους γηπεοδούχους πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζόρνταν ΜακΡέι με 19 πόντους ενώ από 18 πόντους είχαν οι Τζόρνταν Μόργκαν (8 ριμπάουντ) και Μπράντον Νάιτ (2/13 σουτ, 13/14 βολές).

Διαιτητές: Καρπάνος-Τηγάνης-Μπακάλης

ΑΕΚ (Ζοάν Πλάθα): Ραντλ 10 (1), Νάιτ 18 (1), Κουζέλογλου 5, Μόργκαν 18, ΜακΡέι 19 (1), Τίλμαν 12, Χολ 2, Καράμπελας, Πιλάβιος, Νετζήπογλου 6, Αγραβάνης 1, Χατζηδάκης

ΑΡΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Τολιόπουλος 25 (4), Μπλούμπεργκς 6, Ντε Σόουζα 2, Χάρελ 16 (2), Γκάλινατ 19 (3), Σλαφτσάκης, Σάνογκο 13, Κατσίβελης, Περσίδης, Καλόγηρος, Μπάνκστον 12