Μπακς - Σέλτικς 135-102: Λίλαρντ, Πόρτις και Γιάννης «τελείωσαν» το ματς από το ημίχρονο - Δείτε βίντεο

Το προβάδισμα των 37 πόντων του Μιλγουόκι στο ημίχρονο οδήγησε τον προπονητή των Σέλτικς να αποσύρει τους βασικούς του στο δεύτερο μέρος

MixCollage-12-Jan-2024-06-03-AM-9073
Οι Μιλγουόκι Μπακς με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να αγγίζει ξανά το τριπλ νταμπλ, ισοπέδωσαν τους Μπόστον Σέλτικς με 135-102, στο μεγάλο ντέρμπι της ανατολικής περιφέρειας.

Λίλαρντ και Πόρτις πήραν φωτιά, με τον Greek Freak να αγωνιζεται κάτι λιγότερο από 26 λεπτά και να σημειώνει 24 πόντους, 10/13 δίποντα, 4/5 βολές, 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cyce338igbz5)

Τα «Ελάφια» μπήκαν αφηνιασμένα στο Fiserv Forum, κλείνοντας το πρώτο δωδεκάλεπτο στο 41-23, ενώ πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο έχοντας προβάδισμα 37 πόντων (75-38). Η τεράστια διαφορά προκάλεσε την αντίδραση του προπονητή των Σέλτικς, Τζο Ματσούλα που απέσυρε τους βασικούς του στο δεύτερο μέρος, προκαλώντας έντονες συζητήσεις για την κίνησή του.

Στο 26-12 ανέβηκαν οι Μπακς (17-4 εντός και 9-8 εκτός έδρας), για να ισοφαρίσουν στο 1-1 τη σειρά με τους Σέλτικς τους οποίους θα αντιμετωπίσουν ξανά στις 20 Μαρτίου (εντός) και στις 9 Απριλίου (εκτός). Μεγάλο παιχνίδι από τον Ντέιμιαν Λίλαρντ που επέστρεψε στη σύνθεση της ομάδας (21 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ) κι τον Μπόμπι Πόρτις που έκλεισε το ματς με ένα εκπληκτικό 28/12 σε 21 λεπτά. Το +37 του ημιχρόνου (75-38) ήταν το τέταρτο μεγαλύτερο προβάδισμα στην ιστορία του οργανισμού.

Στο 29-9 έπεσαν οι Σέλτικς (18-0 εντός και 11-9 εκτός έδρας). Ο Τζρου Χόλιντεϊ επέστρεψε στο Μιλγουόκι και είχε 2/9 σουτ, ο Τζέισον Τέιτουμ έμεινε στους επτά πόντους και ο Τζέιλεν Μπράουν στους δέκα.

Επόμενος αντίπαλος των Μπακς οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς, τα ξημερώματα της Κυριακής (03:00) στο Μιλγουόκι.

Τα δωδεκάλεπτα: 41-23, 75-38, 111-70, 135-102

Μεσολόγγι: Αποκαλύψεις που «καίνε» τον κρεοπώλη - Ο τσακωμός στα κοινωνικά δίκτυα πριν την εξαφάνιση του Μπάμπη

Δημοσκόπηση Prorata: Κυριαρχία της ΝΔ, «ναι» στα μη κρατικά πανεπιστήμια με αυστηρούς όρους

Νέα κυβέρνηση στη Γαλλία – Ο Ατάλ διόρισε τον πρώην σύντροφό του υπουργό Εξωτερικών