Premier League, Μπέρνλι - Λίβερπουλ 0-2: Επέστρεψε στην κορυφή και περιμένει - Δείτε τα γκολ

Στο +2 από την Άρσεναλ που έχει αγώνα λιγότερο

liverpool_
Μετά την εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Άρσεναλ, εξαιτίας της οποίας υποχώρησε στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, η Λίβερπουλ, επέστρεψε στις νίκες, την "Boxing Day", περνώντας νικηφόρα, με 2-0 από το "Turf Moor" της Μπέρνλι, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Premier League.

Δείτε ΕΔΩ το 0-2

Δείτε ΕΔΩ το 0-1

Στην 3η διαδοχική εκτός έδρας νίκη της την τρέχουσα σεζόν, οδήγησαν την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ ο Ντάργουιν Νούνιες που άνοιξε το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό και ο Πορτογάλος επιθετικός Ντιόγκο Ζότα που διπλασίασε τα τέρματα των «κόκκινων» στο 90΄.

Η Λίβερπουλ είχε αρκετές ευκαιρίες, ενώ στο 55ο λεπτό αν και ο Χάρβεϊ Έλιοτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, με χρήση VAR το γκολ του ακυρώθηκε λόγω επιθετικού φάουλ του Νούνιες.

Έτσι, η Λίβερπουλ επέστρεψε στο «ρετιρέ» του βαθμολογικού πίνακα της Premier League, έστω και προσωρινά, καθώς πλέον μετράει 42 βαθμούς. Η Άρσεναλ, με 40 βαθμούς σε 18 αναμετρήσεις υποδέχεται τη Γουέστ Χαμ, την Πέμπτη (28/12) και θα έχει την ευκαιρία να προσπεράσει ξανά τους «κόκκινους» και να στεφθεί πρωταθλήτρια χειμώνα.

Ανάμεσα στις πολλές απουσίες της Λίβερπουλ ήταν και αυτή του Κώστα Τσιμίκα, ο οποίος υπέστη κάταγμα στην κλείδα στο Άνφιλντ, στο 34ο λεπτό της αναμέτρησης με την Άρσεναλ. Tη θέση του Έλληνα ποδοσφαιριστή στα αριστερά της άμυνας κάλυψε ο Τζο Γκόμεζ.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία της 19ης αγωνιστικής στην Premier League έχουν ως εξής:

Νιούκαστλ-Νότιγχαμ Φόρεστ 1-3 (23΄ πεν. Ισάκ - 45+1΄, 53΄, 60΄ Γουντ) - Δείτε ΕΔΩ τα γκολ

Μπόρνμουθ-Φούλαμ 3-0 (44΄ Κλάιφερτ, 62΄ πεν. Σολάνκε, 90+3΄ Σινιστέρα) - Δείτε ΕΔΩ τα γκολ

Σέφιλντ Γιουν.-Λούτον 2-3 (61΄ ΜακΜπέρνι, 69΄ Αχμέντχοτζιτς - 17΄ Ντότι, 77΄ αυτ. Ρόμπινσον, 81΄ αυτ. Μπεν Σλιμάν) - Δείτε ΕΔΩ τα γκολ

Μπέρνλι-Λίβερπουλ 0-2 (6΄ Νούνιες, 90΄ Ζότα) - Δείτε ΕΔΩ τα γκολ

Μάντσεστερ Γ.-Άστον Βίλα Έναρξη 22:00