La Liga, Ρεάλ Μαδρίτης-Γρανάδα 2-0: Επέστρεψε στην κορυφή - Δείτε τα γκολ

Σκόρερ για τους «μερένχες» οι Ντίαθ (26') και Ροντρίγκο (57') - Ισοβαθμία με Τζιρόνα

real_madrid
Η Ρεάλ Μαδρίτης επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και νίκησε σήμερα στο «Μπερναμπέου» την -προτελευταία της βαθμολογίας- Γρανάδα με 2-0, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της LaLiga, και «έπιασε» ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας τη μεγάλη έκπληξη της φετινής σεζόν, Τζιρόνα.

Σκόρερ για τους «μερένχες» οι Ντίαθ (26') και Ροντρίγκο (57').

Στο μεταξύ, με πρωταγωνιστές τα αδέρφια Γουίλιαμς, Ινιάκι και Νίκο, που πέτυχαν από ένα γκολ, η Μπιλμπάο δεν είχε κανένα πρόβλημα στο «Σαν Μαμές» και πήρε εύκολα τη νίκη κόντρα στη Ράγιο Βαγιεκάνο με 4-0. Με τη νίκη αυτή οι Βάσκοι του Ερνέστο Βαλβέρδε παραμένουν στο γκρουπ των πρωτοπόρων της βαθμολογίας.

REAL MADRID - GRANADA CF 2-0 | RESUMEN

Νωρίτερα, ο βετεράνος Κρίστιαν Στουάνι έδωσε τη λύση και οδήγησε την Τζιρόνα στη δύσκολη -εντός έδρας- νίκη, και μάλιστα με ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο, επί της Βαλένθια με 2-1.

Οι «νυχτερίδες» προηγήθηκαν με το γκολ του Ούγκο Ντούρο (56') και μετά κλείστηκαν στην άμυνα τους για να κρατήσουν τη νίκη. Οι γηπεδούχοι, αποκάλυψη της φετινής σεζόν στην Ισπανία, πίεσαν την αντίπαλη, αλλά χωρίς επιτυχία.

Τη λύση έδωσε τελικά ο 37χρονος Ουρουγουανός φορ, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή στο 78ο λεπτό και τέσσερα λεπτά αργότερα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας το σκορ, ενώ στο 88' νίκησε ξανά την αντίπαλη άμυνα και διαμόρφωσε το τελικό 2-1, για να κρατήσει την ομάδα του στην κορυφή της βαθμολογίας.

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ

Πέραμα: Πώς έπεσε η 14χρονη από τον 3ο όροφο του σχολείου - «Ακούσαμε ένα μπαμ» λέει συμμαθήτριά της

Euro 2024: Με Πορτογαλία, Τουρκία, Τσεχία θα παίξει η Ελλάδα εάν προκριθεί στα τελικά