EURO 2024: Η Κροατία έβαλε τέλος στο θρίλερ του 4ου ομίλου και σφράγισε το τελευταίο εισιτήριο για τα τελικά

Η Κροατία με άγχος και ιδρώτα επικράτησε 1-0 εντός έδρας της Αρμενίας - Εξάρα η Ολλανδία στο Γιβραλτάρ - Οι 21 ομάδες που προκρίθηκαν

MixCollage-22-Nov-2023-12-24-AM-3730
Η Κροατία είναι η ομάδα που πήρε το 20ο και τελευταίο εισιτήριο για τη Γερμανία μέσω των προκριματικών του Euro 2024. H Χρβάτσκα επικράτησε της Αρμενίας, πήρε τη δεύτερη θέση του 4ου Ομίλου και άφησε εκτός την Ουαλία.

Πλέον είναι γνωστές οι 21 ομάδες που θα μπουν στην κλήρωση των έξι ομίλων, η οποία θα πραγματοποιηθεί στις 2 Δεκεμβρίου, στο Αμβούργο. Θυμίζουμε πως η διοργανώτρια Γερμανία έχει προκριθεί... άνευ αγώνος, την ακολούθησαν οι δυο πρώτες ομάδες των δέκα ομίλων και απομένει να γίνουν γνωστές οι ομάδες που θα προκριθούν μέσω των play-offs του Nations League. Στις 21 και στις 26 Μαρτίου 12 χώρες θα διεκδικήσουν τη δεύτερη ευκαιρία τους, μέσω των τριών «μονοπατιών». Θυμίζουμε πως η Ελλάδα θα πρέπει να αποκλείσει σε πρώτη φάση το Καζακστάν και από εκεί και πέρα τη νικήτρια του Γεωργία - Λουξεμβούργο.

Οι ομάδες που έχουν προκριθεί στην τελική φάση του Euro: Γερμανία, Βέλγιο, Γαλλία, Πορτογαλία, Ισπανία, Σκωτία, Τουρκία, Αυστρία, Αγγλία, Ουγγαρία, Σλοβακία, Αλβανία, Δανία, Ολλανδία, Ελβετία, Ρουμανία, Σερβία, Τσεχία, Ιταλία, Σλοβενία, Κροατία

2oς Όμιλος

Με... περίπατος ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του Euro 2024 η Ολλανδία. Οι Οράνιε διέλυσαν το Γιβραλτάρ εκτός έδρας με 6-0 και έφτασαν τους 18 βαθμούς, ενώ οι γηπεδούχοι παρέμειναν μέχρι το φινάλε στο μηδέν με συντελεστή τερμάτων 0-31.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 10' με τον Στενχ. Στο 23' μετά από κόρνερ του Φέιρμαν ο Βίφερ με κεφαλιά έδωσε προβάδισμα δυο τερμάτων στην ομάδα του. Στο 38' ο Χάρτμαν έβγαλε τη σέντρα και ο Κουπμάινερς εξ επαφής έκανε το 3-0. Η ομάδα του Κούμαν πέτυχε ακόμα τρία γκολ στο δεύτερο μέρος. Στο 50’ο Μάλεν από κοντά έκανε το 4-0 και στο 62' ο επιθετικός της Ντόρτμουντ βρήκε δίχτυα για δεύτερη φορά με σουτ από το πέναλτι. Στο 81' ο Χάκπο με κοντινή κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 6-0.

Δείτε εδώ τα γκολ και τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα Γιβραλτάρ – Ολλανδία 0-6

4ος Ομιλος

Και πως να μείνει εκτός... Η Κροατία έπαιξε με τη φωτιά σε όλη τη φάση των προκριματικών, αλλά δεν κάηκε, αντίθετα, σφράγισε το εισιτήριο για το ΕURO 2024. Συνεπής με τις σημαντικές διοργανώσεις, μιας και αυτή θα είναι η 13η συμμετοχή της Χρβάτσκα στα 15 τελευταία μεγάλα τουρνουά (7 Euro, 6 Mundial). Oι Κροάτες επικράτησαν 1-0 της Αρμενίας χάρη στο γκολ που πέτυχε ο Αντε Μπούντιμιρ στο 43ο λεπτό της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, είχαν φάσεις, όμως στο τέλος κατέβασαν ρυθμό, μιας και στόχος ήταν να κρατήσουν το μηδέν.

Δείτε εδώ το γκολ και τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα Κροατία-Αρμενία 1-0

Η Ουαλία το πίστεψε, για κάποια λεπτά... βρέθηκε στο ΕURO, ωστόσο το γκολ του Μπούντιμιρ ουσιαστικά έκοψε τις ελπίδες πρόκρισης. Οι Ουαλοί αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 με την Τουρκία και έμειναν στην 3η θέση. Μόλις στο 7ο λεπτό ο Νέκο Γουίλιαμς άνοιξε το σκορ, ωστόσο στο 70΄ο Γιουσούφ Γιαζιτσι διαμόρωσε το 1-1.

Δείτε εδώ τα γκολ και τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα Ουαλία-Τουρκία 1-1

9ος Ομιλος

Ρουμανία και Ελβετία είχαν εξασφαλίσει την πρόκριση στα τελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος και το μεταξύ τους ντέρμπι έκρινε μόνο την πρωτιά! Οι Ρουμάνοι ήταν καλύτεροι, επικράτησαν 1-0 στο Βουκουρέστι, διατήρησαν το αήττητο και κατέκτησαν την κορυφή. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε στο 50ο λεπτό ο Άλιμπεκ!

Δείτε εδώ το γκολ και τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα Ρουμανία – Ελβετία 1-0

Η Λευκορωσία πήρε νίκη γοήτρου, αφού επικράτησε 1-0 του Κοσόβου εκτός έδρας. Σκόρερ για τους φιλοξενούμενους ο Αντιλέφσκι στο 43ο λεπτό.

Δείτε εδώ το γκολ και τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα Κόσοβο – Λευκορωσία 0-1

Το Ισραήλ δεν είχε ελπίδες πρόκρισης, ωστόσο έκλεισε τον όμιλο με νίκη, καθώς επικράτησε 2-0 της Ανδόρας. Ετσι, οι Ισραηλινοί τερμάτισαν στην 3η θέση. Ο Σερβός με αυτογκόλ στο 28΄ έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους και στο 81' ο Κίντα διαμόρφωσε το 2-0.

Δείτε εδώ τα γκολ και τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα Ανδόρα – Ισραήλ 0-2

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής στους 10 προκριματικούς ομίλους του EURO 2024: