Premier League, Τσέλσι-Μάντσεστερ Σίτι 4-4: Ποδοσφαιρικό υπερθέαμα στο Λονδίνο - Δείτε τα γκολ

Μόνη πρώτη η Σίτι, αλλά Λίβερπουλ και Άρσεναλ είναι στο -1 και η Τότεναμ στο -2

27929235
Γκολ και.. δέος στο Λονδίνο! Στη ντερμπάρα του «Στάμφορντ Μπριτζ», Τσέλσι και Μάντσεστερ Σίτι αναδείχθηκαν ισόπαλες 4-4. Ματσάρα, οκτώ γκολ, πάθος και θέαμα, σε ματς που θα περάσει στην ιστορία της Premier League. Η ανατροπή της… ανατροπής, ο Χάαλαντ ήθελε, αλλά οι Μπλε απάντησαν στο τέλος κι έσπασαν την… κατάρα των έξι διαδοχικών ηττών.

Δείτε ΕΔΩ τα γκολ και τα καλύτερα στιγμιότυπα.

Τσέλσι και Σίτι σε σούπερ ημίχρονο
Ισως τα πιο χορταστικά 51 λεπτά (54+ οι καθυστερήσεις) στη φετινή Premier League, με τους αμυντικούς της Τσέλσι και της Σίτι να είναι φουλ αποτελεσματικοί... επιθετικά. Τέσσερα γκολ, καλές ευκαιρίες και δυο ομάδες παθιασμένες για τη νίκη.

Γρήγορος ρυθμός μετά το κακό πρώτο δεκάλεπτο, δυο καλά σουτ από τους Γκάλαχερ, Πάλμερ, με τη Σίτι να έχει τον έλεγχο. Οι «Πολίτες» ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ, με τον Κουκουρέγια να ανατρέπει τον Χάαλαντ και τους Μπλε να διαμαρτύρονται για το πέναλτι που έδειξε ο Τέιλορ.
Ο Νορβηγός δεν αστόχησε και πέτυχε το 1-0.

Δείτε ΕΔΩ το 0-1

Ωστόσο, η απάντηση της Τσέλσι ήταν καταιγιστική και σε οκτώ λεπτά έφερε τα πάνω - κάτω. Στο 29ο λεπτό ο Τιάγκο Σίλβα βγήκε στο πρώτο δοκάρι και με υπέροχη κεφαλιά πέτυχε το 1-1. Εγινε μόλις ο 4ος παίκτης στην ιστορία της Premier που σκόραρε σε ηλικία 39 ετών!

Δείτε ΕΔΩ το 1-1

Η Μάντσεστερ δεν μπόρεσε να απαντήσει με τον Νορβηγό και στο 37΄ήρθε το δεύτερο γκολ των Λονδρέζων. Γκάφα του Γκβάρντιολ, ο Τζέιμς το εκμεταλλεύθηκε, μοίρασε ιδανική ασίστ στον Στέρλινγκ και ο τελευταίος πέτυχε το 2-1.

Δείτε ΕΔΩ το 2-1

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, έχασαν νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Χάαλαντ, ωστόσο στις καθυστερήσεις ο Ακάνζι με κεφαλιά πέτυχε το 2-2. Το εντυπωσιακό είναι πως ο αμυντικός της Σίτι έχει σκοράρει και στις τρεις τελευταίες εμφανίσεις, όταν πριν από αυτό το σερί είχε μόλις ένα γκολ σε 60 ματς.

Δείτε ΕΔΩ το 2-2

Ματσάρα και… θρίλερ μέχρι τέλους!
Ιδανικό το ξεκίνημα στο β’ μέρος για τη Μάντσεστερ, αφού στο 47ο λεπτό ήρθε το τρίτο τέρμα. Ο Άλβαρες έκανε υπέροχη ασίστ και ο Χάαλαντ μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα για το 3-2.

Δείτε ΕΔΩ το 2-3

H Τσέλσι προσπάθησε να απαντήσει, βελτίωσε την κυκλοφορία της, έγινε πιο πιεστική και στο 60ο λεπτό απείλησε με σουτάρα του Πάλμερ. Επτά λεπτά αργότερα ήρθε η ισοφάριση στη ντεμπάρα
Βολίδα του Γκάλαχερ, ο Εντερσον έδιωξε, αλλά ο Τζάκσον πρόλαβε και σκόραρε πριν ο Ντίας καταφέρει να τον εμποδίσει.

Δείτε ΕΔΩ το 3-3

Ροντέο στο ματς, με τους Λονδρέζους να χάνουν την ευκαιρία με τον Γκουστό για μια νέα ανατροπή! Ωστόσο, η Σίτι ήταν πιο ουσιαστική και στο 86’ πέτυχε το 4-3. Ο Ρόδρι έκανε το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Σίλβα αιφνιδίασε τον Σάντσεθ κι έδωσε το προβάδισμα στους «Πολίτες».

Δείτε ΕΔΩ το 3-4

Το θρίλερ δεν είχε… τέλος και ο αδύναμος κρίκος της Σίτι, ο Ντίας έκανε ακόμα ένα λάθος. Ο Ισπανός «γκρέμισε» τον Μπρόγια, ο Πάλμερ δεν… αγχώθηκε μπροστά στον πρώην συμπαίκτη του και με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το 4-4.

Δείτε ΕΔΩ το 4-4

Οι συνθέσεις
ΤΣΕΛΣΙ: Σάντσεθ, Τζέιμς (65' Γκουστό), Ντισασί, Τιάγκο Σίλβα, Κουκουρέγια, Καϊσέδο (90' Μπρόγια) Φερνάντες (65' Μούντρικ), Πάλμερ, Γκάλαχερ, Στέρλινγκ, Τζάκσον (90' Ουγκοτσούκου)

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Ακάντζι, Ρούμπεν Ντίας, Γκβάρντιολ, Μπερνάρντο Σίλβα, Ρόδρι, Φόντεν, Άλβαρες (79' Κόβατσιτς), Ντοκού (59' Γκρίλις), Χάλαντ

Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής
Premier League (12η)

Γουλβς-Τότεναμ 2-1 (90' Σαράμπια, 90'+ Λεμινά-3' Τζόνσον)

Γουλβς - Τότεναμ 2-1 (MD 12, 11/11/2023)

Άρσεναλ-Μπέρνλι 3-1 (45' Τροσάρ, 57' Σαλιμπά, 74' Ζιντσένκο-54' Μπρόουνχιλ)

Άρσεναλ - Μπέρνλι: 3-1 (MD 12, 11/11/2023)

Κρίσταλ Πάλας-Έβερτον 2-3 (5' Εζε, 73' Εντουάρ-1' Μικολένκο, 49' Ντουκουρέ, 86' Γκέιγ) - Δείτε ΕΔΩ τα γκολ

Μάντσεστερ Γ.-Λούτον 1-0 (59' Λίντελοφ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Λούτον: 1-0 (MD 12, 11/11/2023)

Μπόρνμουθ-Νιούκαστλ 2-0 (60' 73' Σολάνκε)

Μπόρνμουθ - Νιούκαστλ: 2-0 (MD 12, 11/11/2023)

Άστον Βίλα-Φούλαμ 3-1 (27' αυτ. Ρόμπινσον, 42' ΜακΓκιν, 64' Γουότκινς-70' Χιμένεθ) - Δείτε ΕΔΩ τα γκολ

Μπράιτον-Σέφιλντ Γιουν. 1-1 (6' Αντίγκρα-74' αυτ. Γουέμπστερ) - Δείτε ΕΔΩ τα γκολ

Λίβερπουλ-Μπρέντφορντ 3-0 (39', 62' Σαλάχ, 74' Ζότα) - Δείτε ΕΔΩ τα γκολ

Γουέστ Χαμ-Νότιγχαμ Φόρεστ 3-2 (3' Πακετά, 65' Μπόουεν, 88' Σούτσεκ-44' Αβονίγι, 63' Ελάνγκα) -Δείτε ΕΔΩ τα γκολ

Τσέλσι-Μάντσεστερ Σίτι 4-4 (29' Τιάγκο Σίλβα, 37' Στέρλινγκ, 67' Τζάκσον, 90+5' πεν. Πάλμερ - 25' πεν. 47' Χάλαντ, 45+1' Ακάντζι, 86' Ρόδρι) - Δείτε ΕΔΩ τα γκολ