Μπάσκετ Α1 γυναικών, Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 56-55: Πράσινο το... θρίλερ στη Λεωφόρο - Βίντεο

Ύστερα από ένα δραματικό παιχνίδι στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος» ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Ολυμπιακό με 56-55 για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών

pao_olympia
Το αποτέλεσμα θα μέτραγε στο τέλος. Και ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε την δυστοκία των φιλοξενούμενων που ειχαν βρεθεί και στο +8 ελέγχοντας το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε στη νίκη με 56-55. Με αυτή τη νίκη έκανε και το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του πλεονεκτήματος έδρας στα φετινά play-offs παραμένοντας αήττητος στην Α1 Γυναικών.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cwq3u2jm728x)

Το παιχνίδι κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό καθώς η... άστοχη Σταμολάμπρου με κρίσιμο τρίποντο έφερε τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ και ουσιαστικά άνοιξε και τον δρόμο για τη νίκη πριν «απαντήσει» η Τζόουνς στην Νικολοπούλου με καλάθι στα 26'' το οποίο έμελλε να ήταν και το τελικό σκορ. Η Γουίλιαμς αστόχησε στα 2'' στο τέλος για τη νίκη της ομάδας του.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cwq3xi550knt)

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cwq3joio01mp)

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cwq3dpwmzd8p)

Το ματς: Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός
Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το ματς πατώντας... τέρμα το γκάζι καθώς βρέθηκε στο 7-0 δείχνοντας να έχει πάρει πλήρως το μομέντουμ του αγώνα. Κάτι που ωστόσο δεν είχε συνέχεια καθώς ο Ολυμπιακός συνήλθε πολύ γρήγορα από το νωθρό ξεκίνημα και με 3-10 έφερε το ματς στα ίσια (10-10) λίγο πριν από την 1η περίοδο, το οποίο έφερε τις «πράσινες» στο +6 (16-10) με ένα σερί 6-0 στο τελευταίο δίλεπτο. Σε αυτό το διάστημα ήταν άστοχες έξω από τα 6.75 μέτρα (1/7τρ.) την ώρα που ο Ολυμπιακός σούταρε με 4/14 εντός παιδιάς.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cwq2518sfga1)

Έκτοτε η εικόνα του αγώνα άλλαξε ριζικά. Οι «ερυθρόλευκες» φρόντισαν περιορίσουν τη δράση των Σταμολάμπρου και Τζόουνς, με τις Σπυριδοπούλου και Νικολοπούλου να ευστοχούν σε «μεγάλα σουτ» και να αλλάζουν άρδην την εικόνα του αγώνα. Βίτολα (8π.) και Χριστινάκη (7π.) ανέλαβαν δράση στην επίθεση και με επιμέρους 21-8 έδωσαν στον Ολυμπιακό προβάδισμα 7 πόντων (24-31) λίγο πριν από το ημίχρονο. Οι «πράσινες» είχαν στο 2ο δεκάλεπτο 1/7 δίποντα και 2/6 τρίποντα (3/13 σουτ στο σύνολο) ενώ οι φιλοξενούμενες 5/9 δίποντα και 4/4 τρίποντα!

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cwq17f2vtt2p)

Βέβαια ο Παναθηναϊκός «μπήκε» καλύτερα στο ματς μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου και κατάφερε να μειώσει στο καλάθι (38-40) έχοντας επιστρέψει από το -8 (27-35) στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου. Όμως οι «ερυθρόλευκες» έτρεξαν σερί 5-0 και βρέθηκαν εκ νέου στο +7 (38-45) λίγο πριν από τη λήξη της 3ης περιόδου (40-45). Ένα διάστημα όπου το θέαμα ήταν κάκιστο, κάτι που αποτυπώθηκε από το «φτωχό» σκορ (13-12 των γηπεδούχων) του 3ου δεκαλέπτου.

Έκτοτε το ματς ήταν για... γερά νεύρα. Είναι χαρακτηριστικό ότι έπρεπε να περάσουν τέσσερα λεπτά στην τελευταία περίοδο για να σημειωθεί το πρώτο εντός παιδιάς καλάθι για το 44-46 και τη μείωση του σκορ στο ένα καλάθι. Οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν να είναι άστοχες και ο Παναθηναϊκός έφερε ξανά το παιχνίδι στα ίσια (46-48) πριν βρει στόχο η Δίελα για το πρώτο εντός παιδιάς της ομάδας της στο 35'. Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε... αίμα και άμμο καθώς το «τριφύλλι» προσπέρασε με 49-48 στο 36' αλλά η απάντηση ήταν άμεση με τρίποντο της Γουίλιαμς (49-51). Ντέρμπι αιωνίων με τα όλα του στη συνέχεια με τον μεν Ολυμπιακό δια διατηρεί το προβάδισμα της μίας κατοχής και τον Παναθηναϊκό να χάνει τις ευκαιρίες της ισοφάρισης (51-53 στο 38').

Η Σταμολάμπρου με τρίποντο στα 1:12 έδωσε προβάδισμα με 54-53 ωστόσο δεν ήταν το «dagger» του αγώνα καθώς η Νικολοπούλου με πολύ δύσκολο καλάθι στα 39'' έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα της με 54-55. Η Τζόουνς με προσωπική προσπάθεια έγραψε το 56-55 στα 26'' για τη λήξη του ντέρμπι με την Γουίλιαμς να αστοχεί στα 2'' και να τελειώνει το ματς με νικήτρια την ομάδα του Παναθηναϊκού.

Τα δεκάλεπτα: 16-10, 27-33, 40-45, 56-55.

Κακοκαιρία: Αποκλείστηκαν χωριά στην Καλαμπάκα, εκκενώθηκαν στην Αχαΐα - Πού υπάρχουν προβλήματα (βίντεο & φωτογραφίες)

Κυβερνήσεις ζητούν από την ελληνική ακτοπλοΐα να μεταφέρει πολίτες από Βηρυτό, Χάιφα - Από €30.000 έως €140.000 ο ναύλος

Μάθιου Πέρι: Για τελευταία φορά όλα τα «Φιλαράκια» μαζί - Το «αντίο» στον Τσάντλερ