Παγκόσμιος πρωταθλητής ο Μίλτος Τεντόγλου με 8,52μ στο τελευταίο άλμα - Δείτε βίντεο

Ο Μίλτος Τεντόγλου έγραψε ιστορία στη Βουδαπέστη - Με το τελευταίο του άλμα κέρδισε το χρυσό και άφησε δεύτερο με 8,50μ τον Πίνοκ

tentoglou437374
Ιστορία έγραψε στη Βουδαπέστη ο Μίλτος Τεντόγλου.

Με άλμα στα 8,52μ στην έκτη του προσπάθεια στον τελικό του μήκους στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βουδαπέστης ο Έλληνας αθλητής κέρδισε το μοναδικό μετάλλιο που έλειπε από την συλλογή του, το χρυσό! Έχει πλέον χρυσό σε Ολυμπιακούς Αγώνες, Παγκόσμιο και Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cv10sl9ss1cp)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cv10jmbaptb5)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cv107g5jzavt)

Η μάχη με τον Πίνοκ

Ο 25χρονος Έλληνας άφησε πίσω του στο τελευταίο άλμα τον Γουέινι Πίνοκ ο οποίος έμεινε στο 8,50μ και κοίταζε με δέος τον αντιπαλό του να του παίρνει τη μπουκιά μέσα από το στόμα. Ο Τεντόγλου ξεκίνησε τον αγώνα με 8,50.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cv10f37udccp)

Ο Γρεβενιώτης πρωταθλητής που το 2020 κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες είπε όμως την τελευταία του λέξη στο 6ο και τελευταίο άλμα.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cv1021hiz71l)

Η δεύτερη προσπάθεια του αθλητή του Γιώργου Πομάσκι ήταν άκυρη, για να δει στη συνέχεια τον Τζαμαϊκανό Γέιν Πίνοκ να πιάνει και αυτός τα 8.50μ. στο δεύτερο άλμα του.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cv0zrmmfo3bt)

Ο «χρυσός» Ολυμπιονίκης του Τόκιο σημείωσε 8,39μ. στην τρίτη του προσπάθεια, παραμένοντας στη δεύτερη θέση, πίσω από τον Πίνοκ για ένα εκατοστό, καθώς ο Τζαμαϊκανός είχε 8,40μ. στην πρώτη προσπάθεια του.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cv0zhxwgfx9d)

Άκυρο ήταν και το τέταρτο άλμα του Τεντόγλου, με τον Πίνοκ (άκυρος στην τρίτη του προσπάθεια) να ακολουθεί με 8,03μ.

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη SEGAS (@segas.gr)

Στην προτελευταία προσπάθεια του, ο Έλληνας άλτης έπιασε τα 8,30μ., με τον Τζαμαϊκανό να συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα με 7,96μ.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cv0ynd856pxl)

Στην έκτη και τελευταία ο Τεντόγλου βρήκε το άλμα που έψαχνε και με 8,52μ. ανέβηκε στην κορυφή!

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cv10rcyxcpdl)