Παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου: Ο Νόα Λάιλς νικητής στα 100μ! - Δείτε βίντεο

Ο Αμερικανός δύο φορές παγκόσμιος πρωταθλητής των 200 μ., κατέκτησε το πρώτο του μετάλλιο στην κούρσα της μιας ανάσας

27566126
Η κούρσα των 100 μ. ανδρών ήταν από τις σημαντικότερες στιγμές της δεύτερης ημέρας στο Παγκόσμιο της Βουδαπέστης. Για τέταρτη διαδοχική διοργάνωση το χρυσό μετάλλιο στα 100 μ. κατέληξε σε αθλητή των ΗΠΑ. Αυτή τη φορά ήταν σειρά του Νόα Λάιλς που με ένα εξαιρετικό φίνις πέρασε τη γραμμή τερματισμό σε 9.83 πετυχαίνοντας την κορυφαία επίδοση στον κόσμο.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cuxjjub2jmi1)

Ο Αμερικανός δύο φορές παγκόσμιος πρωταθλητής των 200 μ., κατέκτησε το πρώτο του μετάλλιο στην κούρσα της μιας ανάσας. Ο 20χρονος ανερχόμενος Λέτσιλ Τεμπόγκο (Μποτσουάνα) ήταν εξίσου δυνατός στα τελευταία 30 μ. και με 9.88 κατάφερε να κλέψει το μετάλλιο από τον Ζάρνελ Χιούγκς (Μ.Βρετανία), που πέτυχε 9.88.

Ο νικητής του 2019 Κρίστιαν Κόλεμαν (ΗΠΑ), παρότι έφυγε πολύ δυνατά και προηγούνταν στα πρώτα 50 μ. έμεινε 5ος με 9.92.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cuxj9xh5z2v5)

Φοβερό διήμερο πρόσφεραν οι αθλήτριες του 7αθλου με τον Καταρίνα Τζόνσον – Τόμσον (Μ. Βρετανία) να επιστρέφει στην κορυφή του αγωνίσματος. Η 30χρονη πριν το τελευταίο αγώνισμα ήταν πίσω από την Άννα Χάλα περίπου 80 πόντους και το αποτέλεσμα στα 800 μ. θα ήταν εκείνο που θα έκρινε το χρυσό. Η Αμερικανίδα έκανε μεγάλη προσπάθεια και τερμάτισε πρώτη σε 2.04.09, ωστόσο το 2.05.63 της Τζόνσκον – Τόμσον χάρισε στη Βρετανία το χρυσό στο 7αθλο. Η Τόμσον συγκέντρωσε 6.740 β. και ακολούθησαν Χαλ με 6.720 β. και Βέτερ (Ολλανδία) με 6.501 β.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cuxhg23ytush)

Η Ιβάνα Μπουλέτα 10 χρόνια από το χάλκινο μετάλλιο στη Μόσχα, το πρώτο της σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, κατάφερε να ανέβει στην κορυφή του κόσμου στη διοργάνωση. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης του 2022 στο Μόναχο ήταν νικήτρια σήμερα στο μήκος με το εντυπωσιακό άλμα των 7,14 μ., που είναι η κορυφαία επίδοση στον κόσμο. Η αθλήτρια είχε ακόμη άλμα στα 7,05 μ., που ήταν ικανό να της δώσει το χρυσό στο αγώνισμα. Το ασημένιο μετάλλιο πήγε στην Τάρα Ντέιβις- Χουντχάλ με 6,91 μ. και το χάλκινο στη Ρουμάνα Αλίνα Ρόταρου – Κότμαν με 6,88 μέτρα.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cuxk8jk0c1b5)

Στα 10.000 μ. ο Τσόσουα Τσεπτεγκέι (Ουγκάντα) κατέκτησε το τρίτο του διαδοχικό χρυσό στο αγώνισμα καθώς τερμάτισε σε 27.51.42. Δεύτερος ήταν ο Κενυάτης Ντάνελ – Σιμουί Εμπενό με 27.52.60 και τρίτος ο Σέλεμον Μπαρέγκα (Αιθιοπία) με 27.52.72.

Φωκίδα: Μπροστά στην κόρη της απανθρακώθηκε 67χρονη οδηγός ΙΧ σε σύγκρουση με πούλμαν

Γαύδος: «Πόλεμος» για τον τελευταίο παράδεισο των γυμνιστών - Δεν τους θέλει η δήμαρχος, απαντούν με «τσιτσίδια και ντυμένα, όλα ενωμένα»

Ο Τζίμι Κάρτερ και η σύζυγός του είναι πια «κοντά στο τέλος της ζωής τους»