ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΩΡΑ
Basket League, Παναθηναϊκός - Περιστέρι bwin 81-67: Στους τελικούς οι πράσινοι

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 3-2 την ημιτελική σειρά με τους Περιστεριώτες και την Κυριακή μπαίνει στη μάχη των τελικών στο ΣΕΦ

5902875
Στους τελικούς της Basket League προκρίθηκε ο Παναθηναϊκός.

Η ομάδα της Αθήνας απέκλεισε με 3-2 νίκες στα ημιτελικά το Περιστέρι bwin και θα παίξει με τον Ολυμπιακό για τον τίτλο.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-csztbha2biqh)

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 81-67 του Περιστερίου στον 5ο αγώνα στο ΟΑΚΑ και την Κυριακή θα ξεκινήσει στο ΣΕΦ τους τελικούς απέναντι στον Ολυμπιακό που είναι το φαβορί.

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα το ματς στο κλειστό του ΟΑΚΑ προσπαθώντας να εκμεταλλευτεί τον Αρτούρας Γκουντάιτις και παράλληλα να «φθείρει» τον Μίρο Μπίλαν με φάουλ. Εν μέρει τα κατάφερε. Ο Κροάτης χρεώθηκε με δύο φάουλ, ο σέντερ του Παναθηναϊκού βρήκε περισσότερες ευκαιρίες και κάπως έτσι οι «πράσινοι» άρχισαν σιγά-σιγά να «χτίζουν» διαφορά στο σκορ φτάνοντας στο +9 (19-10) λίγο πριν από το τέλος του α' δεκαλέπτου (23-17). Οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/17 σουτ έχοντας αντιμετωπίσει προβλήματα από την άμυνα του Παναθηναϊκού, με τους παίκτες του Σερέλη να είχαν στο ίδιο χρονικό διάστημα 7/13 εντός παιδιάς, 9 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cszt7h3htn15)

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cszswxj4vcnt)

Και όσο η άμυνα παρέμενε στα ίδια επίπεδα, άλλο τόσο οι «πράσινοι» προσπαθούσαν να «χτίσουν» διαφορά στο σκορ. Ο Μάριους Γκριγκόνις ήταν ο παίκτης ο οποίος έκανε την διαφορά στο παρκέ, με τον Σιλβέιν Φρανσίσκο να κρατούσε -όσο μπορούσε- την ομάδα του στο ματς. Αν και η διαφορά έφτασε και στο +12 στα μέσα της δεύτερης περιόδου (34-22 στο 14') το Περιστέρι bwin έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό με την «ζώνη» και από τη στιγμή που ο εκνευρισμός στην επίθεση αποτυπώθηκε και στην «πράσινη» άμυνα, η ομάδα του Σπανούλη πραγματοποίησε επιμέρους 12-2 και μείωσε στο καλάθι (36-34) ένα λεπτό πριν από το τέλος του ημιχρόνου.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cszs50v5vtll)

Το πρώτο μισό του Game 5 έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να έχει προβάδισμα ενός καλαθιού (41-39) αλλά παρουσιάζοντας κακό πρόσωπο στο δεύτερο κομμάτι της 2ης περιόδου. Συνολικά έκλεισε το ημίχρονο (σ.σ. Γκριγκόνις 13π., 2/3δίπ., 3/3τρ.) έχοντας 8/18 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 10/15 βολές, 13-3 ριμπάουντ, 11 ασίστ (σ.σ. μόλις 4 στο 2ο δεκάλεπτο), 4 κλεψίματα και 4 λάθη ενώ το Περιστέρι (Φρανσίσκο 15π., 2/3δίπ., 3/3τρ., 4ριμπ., 3ασ., 2κλ.) είχε αντίστοιχα 11/23 δίποντα 5/12 τρίποντα, 14-6 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 3 κλεψίματα και 7 λάθη.

Καμία σχέση δεν είχε η εικόνα της 3ης περιόδου με αυτήν του ημιχρόνου. Σαν να «ξύπνησαν» οι παίκτες του Παναθηναϊκού από τον «λήθαργο» του ημιχρόνου βάζοντας... λουκέτο το καλάθι τους! Συγκεκριμένα ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο με σερί 12-0 για το 53-39 και το +14 για πρώτη φορά στο ματς. Η διαφορά έφτασε και στο +16 στο 28' (60-44), με τον Δημήτρη Αγραβάνη να ήταν ο παίκτης-κλειδί των γηπεδούχων σε άμυνα και επίθεση, πετυχαίνοντας 13 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο του ματς. Με τον 28χρονο φόργουορντ να έχει περάσει στη ζώνη του λυκόφωτος, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε και με 17 πόντους διαφορά (64-47) λίγο πριν από το τέλος της 3ης περιόδου (64-48).

Στην τελευταία περίοδο και με τον Παναθηναϊκό να έχει ελέγξει ολοκληρωτικά το ματς, ο δείκτης του σκορ έφτασε στους 22 πόντους (74-52) στο 35'. Αυτό ήταν. Έκτοτε δεν υπήρξε γυρισμός για το Περιστέρι bwin και με τον Παναθηναϊκό να είχε «κλειδώσει» την πρόκριση και στους φετινούς τελικούς της Basket League όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό με μειονέκτημα έδρας. Πρώτο τζάμπολ την ερχόμενη Κυριακή 4/6 στις 21:00 στο ΣΕΦ.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 41-39, 64-48, 81-67.

Παναθηναϊκός – Περιστέρι bwin 3-2
Game 1: Παναθηναϊκός – Περιστέρι bwin 101-57
Game 2: Περιστέρι bwin – Παναθηναϊκός 73-58
Game 3: Παναθηναϊκός – Περιστέρι bwin 89-80
Game 4: Περιστέρι bwin – Παναθηναϊκός 76-71
Game 5: Παναθηναϊκός – Περιστέρι bwin 81-67

Αλέξης Γεωργούλης: Άρση ασυλίας ψήφισε η νομική επιτροπή του Ευρωκοινοβουλίου για τις καταγγελίες Χρονοπούλου

Θεσσαλονίκη: Θετικά μηνύματα για την υγεία της εθελόντριας ερπετολόγου - Πώς σώθηκε

Πύργος: «Πήγα να της φτιάξω γάλα και μέχρι να γυρίσω είχε εξαφανιστεί» λέει η μητέρα της δίχρονης που βρέθηκε νεκρή

----------------

Εκλογές 2023

Οδηγός εκλογών 2023: Πως ψηφίζω - Όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε για την ΝΕΑ εκλογική αναμέτρηση

Εκλογές 2023:
Όλες οι ειδήσεις για την ΝΕΑ εκλογική αναμέτρηση, τον προεκλογικό αγώνα των κομμάτων, τις δημοσκοπήσεις, τα αποτελέσματα των εκλογών, τα exit polls.